Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Аралас сандарды қосуға есептер шығару -

Аралас сандарды қосуға есептер шығару

Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2915 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Сабақтың тақырыбы: Аралас сандарды қосуға есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
1) Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін жинақтау, аралас сандарды қосу дағдыларын жетілдіру
2) Теориялық білімді практикада ұштастыра отырып, ой қорыту қабілеттерін дамыту
3) Белсенділіктерін арттыру, нәтижеге қол жеткізе білуге тәрбиелеу
Түрі: Саяхат сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, тест
Көрнекілігі: интерактивті тақта, топшамалар, кестелер

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: №672 («Дайындық» аралы)

3 5/9+711/12+54/9+7/12=171/2
10 1/9+155/6+35/9+41/6=332/3
9 7/8+53/7+11/8+44/7=21
15 7/18+118/9+4/9+15/18=28

ІІІ. Негізгі бөлім.
Ұлы педагог Ушинский: «Бір рет айтылған әңгіме артынан қайталануы керек. Бұл ұмытылғанды ескере түсіру емес, қайта ұмытып кетуді болдырмау»

«Алтын балықтар» аралы
Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады:
Аралас сан дегеніміз не?
Бұрыс бөлшек аралас санмен қалай жазылады?
Аралас сан бұрыс бөлшек түрінде қалай жазылады?
Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?
Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?
Аралас сандар қалай қосылады?
Бөлшек пен аралас санның қосындысы қалай табылады?
Натурал сан мен аралас санның қосындысы қалай табылады?
«Алғырлар» аралы
№675
Тараздан шыққан жүрдек поезд бір сағатта 86 3/4 км жүрсе, сол уақытта оған қарсы Шымкенттен шыққан жолаушы поезды бір сағатта 67 2/5 км жүрді. Сонда екі поездың ара қашықтығы 16 7/20 км болды. Тараз бен Шымкент қалаларының ара қашықтығы неше километр?
(170 1/2 км)

№676
Тігін ательесі орам матадан 20 1/2 м матаны костюм тігуге, ал 18 1/4 м матадан пальто тігуге алғанда 3 3/4 м мата қалды. Алғашқыда орамда неше метр мата болған?
(42 1/2 м)

«Жаттығулар» аралы
№679 (1-3: 1-қатар оқушылары, 4-6: 2-қатар оқушылары, 7-8: 3-қатар оқушылары)
Жауаптары:

20 28/65
15 7/30
39 11/24
22 5/12
6 39/51
9 13/36
11 2/7
11 11/24


Топшамалар үлестіру
Топшама №1
Қосуды орындаңдар.
3 2/3+31/3; 5 5/12+211/30
Өрнектің мәнін табыңдар.
3 4/7+a, мұндағы a=11/5
Теңдеуді шешіңдер.
x-1 1/10=23/5

Топшама №2
Қосуды орындаңдар.
2 1/7+34/7; 11/2+22/3
Өрнектің мәнін табыңдар.
b+31/7,мұндағы b=16/7
Теңдеуді шешіңдер.
x-2 1/3=12/7

Топшама №3
Қосуды орындаңдар.
6 1/8+13/8; 7 1/4+12/5
Өрнектің мәнін табыңдар.
9 1/12+a,мұндағы a=311/12

Теңдеуді шешіңдер.
x-3 1/2=22/3
«Тапсырмалар» аралы
180 санының жай көбейткіштерге жіктелуін көрсетіңдер.
А) 2*2*3*3*5
В) 2*2*3*5*5
С) 2*3*3*5*5
D) 2*3*5*5
ЕКОЕ (42, 75) табыңдар.
А) 3150
В) 1050
С) 210
D) 420
123/15 бөлшегінің бүтін бөлігін табыңдар.
А) 6
В) 7
С) 8
D) 9
13 11/12 аралас санын бұрыс бөлшекке айналдырыңдар.
А) 167/12
В) 145/11
С) 167/11
D) 143/12
3 5/7 және 1/7 сандарының қосындысын табыңдар.
А) 4 7/9
В) 3 6/7
С) 4 7/10
D) 39/49

«Сөзжұмбақ» аралы


«И». 2 1/7+24/7
«Р». 3 3/4+22/9
«А». 1 1/3+22/9
«П». 3 3/7+21/7
«Ф». 2 1/24+15/12
«О». 2 7/9+12/9
«Г». 4 2/15+15/12


5 4/7 4 5/7 3 11/24 3 5/9 5 33/60 4 5 35/36


Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріпті қойыңдар. Сонда кестеден «жай сан» ұғымын енгізген грек ғалымының есімін оқисыздар.

IV. Қорыту, бағалау
V. Үйге тапсырма
§23, №680, 683
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.