.
.
Күні: 13.11.04 Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу
Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 253 | Просмотров: 2885 | Размер: 54.0 Kb | Автор: araiСыныбы: 7
Тақырыбы: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу
Мақсаты: 1. Көпмүше және оларға амалдар қолдану, көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілін еске түсіре отырып, есептер шығару біліктілігін арттыру;
2. Оқушының ой өрісін, сана сезімін қалыптастыру, шығармашылық даму мүмкіндігіне жағдай жасау;
3. Оқушыларды алғырлыққа, шапшаңдыққа және тапқырлыққа тәрбиелеу,
Сабақтың түрі: іздендіру сабағы
Сабақтың әдісі: дамыта деңгейлеп оқыту
Сабақтың көрнекіліг: Интер. тақта, бағалау парағы
Сабақтың барысы: I Ұйымдастыру бөлімі.(сәлемдесу, түгендеу)
II. Үй тапсырмасын тексеру
№134
1) ax+ay+az=a(x+y+z)
2) x4+x3-x2 =x2(x2+x-1)
3) -ax-bx-cx =-x(a+b+c)
4) a(x2+y2)+b(x2+y2)=(x2+y2)(a+b)
5) a2(x-y)-ab(x-y)+b2(x-y) =(x-y)(a2-ab+b2)
6) ax+bx+ay+by=x(a+b)+y(a+b) =(a+b)(x+y)
7) ax+bx-ay-by=x(a+b)-y(a+b)=(a+b)(x-y)
8) 12n3+n2-n-12=(n-1)(12n2+13n+12)
№136
1) 9x 2 +3x=3x(3x+1)
2) 4x 4 y-xy 2 =xy(4x 3 -y)
3) 3b 2 a 3 -ab 3 =ab 2(3a 2 –b)
4) 2ab-ab 2 =ab(2-b)
5) x 2 y 5 -3y 5 =y 5(x 2 -3)
6) 28a 3 b-4a 2 b 3 =4a 2 b(7a-b 2)
III. Кім білгір (сұраққа жауап) Өтілген тақырыптар бойынша оқушылардың білімдерін тексеру
1. Көпмүше дегеніміз не?
2. Көпмүшенің мүшелері дегеніміз не?
3. Көпмүшелерді қалай қосамыз?
4. Бірмүшені көпмүшеге қалай қосамыз?
5. Бір көпмүшеден екінші көпмүшені азайту дегеніміз не?
6. Қөпмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз не?
7. Көпмүшені бірмүшеге бөлу дегеніміз не?
8. Көпмүшені көбейткіштерге қалай жіктейміз?
IV Ойлан,тап (ауызша есептеу)
1. Көпмүше түрінде көрсет: а) а5(3а-4) ә) 5а+(11-а)
2.Ортақ көбейткішін тап: а) 3а+6 ә) 9m8+6m5
3. Көпмүшелердің көбейтіндісі түріне келтір: а) 2а(m+n)+b(m+n) ә) 8(x-1)+2(x-1)
V Кім жүйрік (оқулықпен жұмыс)
№137
1) (а+9)2+2а(а+9)=(а+9)(а+9+2а)=(а+9)(3а+9)
2) х2(в-2)+у(2-в)=х2(в-2)-у(в-2)=(в-2)(х2-у)
3) (а+в)3 –а(а+в)2=(а+в)2(а+в-а)=в(а+в)2
4) m(х-у)-n(х-у)=m(х-у)+n(х-у)=(х-у)(m-n)
5) 30х80+80х30= 10х30(3х50+8)
6) 12m(m-n)-6n(n-m)= (m-n)(12m-6n)=6(m-n)(2m-n)
7) (х-у)2+(х-у)=(х-у)(х-у+1)
№141
1) 6х2-6ху-8х+8у х = - 4, у = 2
(6х2-6ху)-( 8х-8у)=6х(х-у)-8(х-у)=(х-у)(6х-8)=2(х-у)(3х-4)=2(-4-2)(3*(-4)- 4)=192
2) А2-ав-5а+5в а=1/4 в=-1/2
(а2-ав)-(5а-5в)=а(а-в)-5(а-в)=(а-в)(а-5)=(1/4+1/2)(1/4-5)=-57/16
VI. Ой толғау. (Оқушылар орындаған тапсырмаларын түсіндіреді. Бір есептің шығарылу тәсілін көрсету,тақырып бойынша қысқаша түсінік )
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тақырыбының үш тәсіліне деңгейлік тапсырма.
I.ортақ көбейткішті жақша сыртына шығар: 18ав 2 -2ав
8n+12m
II. Көбейткішке жікте: ах+вх-ау-ву+аz+bz
а5+а3-а2-1
III. Көпмүшені көбеткішке жікте: а 2 -9а+20
Қорытындылау:
Ұлу күн сайын қабырғамен 7 м жоғары өрмелеп шығады және түнде 4 м төмен түседі.
Ол биіктігі 15 м үйдің төбесіне, жерден бастағанда, қанша күнде жетеді? (Ж:5 күнде)
Үйге тапсырма: №136 №141 (3,4)
Бағалау: Бағалау парағы бойыша
«Есет мектеп-балабақша кешені» КММ
Сабақтың тақырыбы:
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу
7-сынып
Пән мұғалімі: Н. Таңжанова
2014-2015 оқу жылы
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.