Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Санды теңсіздіктер қасиеттері -

Санды теңсіздіктер қасиеттері

Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 527 | Просмотров: 4805 | Размер: 72.8 Kb | Автор: arai
. Алматы облысы, Іле ауданы, Өтеген батыр кенті,
«М.Мақатаев атындағы №13 орта мектебі» МКМ
Математика пәнінің мұғалімі
Ширкитбаева Айымторы Абдухалыковна

Пәні: математика 6-сынып
Тақырып: Санды теңсіздіктер қасиеттері
Сабақтың мақсаты: а)білімділік: Санды теңсіздіктер қасиеттерін қайталау,білімдерін тиянақтау,еске түсіре отырып есептер шығару, теңсіздік туралы білімдерін қалыптастыру;
ә)дамытушылық: теориялық білімін практикада ұштастыра отырып, ойлау қабілеттерін, танымын дамыта отырып математикаға деген қызығушылығын арттыру;
б)тәрбиелік: оқушылардың белсенділігін арттыру, өз бетінше оқуға, ізденуге тәрбиелеу;
Көрнекілігі: оқулық, карточка, интерактивті тақта, плакат
Әдісі: практикалық, іздестіру, интерактивті әдіс, дамыта оқыту
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: а) сәлемдесу
ә) оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
б) оқушы зейінін сабаққа аудару
II. Үй тапсырмасын сұрау: “Ақ сандық” №913, №915
“Сыр сандық” Білесің бе?
Санды теңсіздіктің бір жақ бөлігін оның екінші жақ бөлігіне орын ауыстырғанды теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
Санды теңсіздіктегі қосылғышты оның бір жақ бөлігінен екінші жақ бөлігіне қалай көшіруге болады?
Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де бірдей теріс санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісін қалай өзгерту керек?
Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосанда немесе азайтқанда теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де, бірдей оң санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
Ұғып ал!
Жауабы: қарама – қарсы теңсіздік белгісіне өзгереді
Жауабы: қосылғыш қарама – қарсы таңбамен көшіреді
Жауабы: теңсіздік белгісі қарама – қарсы теңсіздік белгісіне өзгереді
Жауабы: теңсіздік белгісі өзгермейді
Жауабы: теңсіздік белгісі өзгермейді
“Ой сандық” ойлан да, меңгер!
III. Үй тапсырмасын қорытындылау:
Тест тапсырмасы:

I нұсқа
Бөлшекті салыстыр: 5/12*5/14
5/12>5/14 B. 5/12<5/14 C. 5/12=5/14
25>20 болса, осы сандарға кері сандардың қайсысы үлкен?
А. 1/25>1/20 B. 1/25<1/20 C. 0,04> 0,05
3. Сандарды салыстыр: -6 1/4*-51/4
А.-6 1/4>-5 1/4 B.-6 1/4<-5 1/4 C.-6 1/4≤-51/4
4. Қате тұжырымды көрсет, егер m>n болса.
А. 1/2 m>1/2 n B. -5/6 m<5/6 n C. m-8<n-8
II нұсқа
Бөлшекті салыстыр: 7/22*7/23
A. 7/22>7/23 B. 7/22<7/23 C. 7/22=7/23
4>2 болса, осы сандарға кері сандардың қайсысы үлкен?
А. 1/4>1/2 B. 1/4<1/2 C. 0,25> 0,5
3. Сандарды салыстыр:
-4 1/5*-41/4
А.-4 1/5>-4 1/4 B. -4 1/5<-4 1/4 C.-4 1/5≤-41/4
4. Қате тұжырымды көрсет, егер a>b болса.
А. 1/2 a>1/2 b B. -5/6 a<5/6 b C. a-8<b-8

Жауаптары:
I нұсқа
1 – A
2 – B
3 – B
4 – C
II нұсқа
1 – A
2 – B
3 – A
4 - C

“Құпия сандық”
IV. Мақсат қою. Бүгінгі сабақтың мақсаты – санды теңсіздіктер қасиеттеріне есептер шығару,оқушылардың білімдерін одан әрі дамыту.
“Көк сандық”
V. Бекіту. №921 өрнектердің мәндерін салыстырып, теңсізді белгісімен жазыңдар. Мұндағы a>b :
1)3/4 a>3/4 b; 4)–a/3<-b/3;
2) -2a<-2b; 5) -3(a+5)<3(b+5)
3) a/5>b/5; 6) 6(a-3)*6(b-3)

№922. Жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгісін қойып жазыңдар:
5m-3n>3m-n 2) 8m+3n<4m+7n 3) 3m+2n<1,8m+3,2n
5m-3m>-n+3n 8m-4m<7n-3n 3m-1,8n<3,2n-2n
2m>2n 4m<4n 1,2m<1,2n
m>n; m<n; m<n.
№923. 1/a өрнегінің мәнін бағалаңдар:
3<a<7 2)4<a<9 3)1/9<a<1/5 4)1/8<a<1/4
1/3>1/a>1/7; 1/4>1/a>1/9; 9>1/a>5; 8>a>4.

№924 3a-5>2a-1 теңсіздігінің екі жақ бөлігіне де 7, 4а, -6, және -3а санын қосыңдар:
3a-5+7>2a-1+7 2)3a+4a-5>2a+4a-1 3) 3a-5+(-6)>2a-1+(-6)
3a+2>2a+6 7a-5>6a-1 3a-5-6>2a-1-6
3a-2a>6-2 7a-6a>-1+5 3a-2a>-7+11
a>4; a>4; a>4.
№925. 3,5m-6>4,5m-2 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 0,2.7,-4 санына көбейтіңдер:
1)3,5m-6>4,5m-2 2) 7(3,5m-6)>7(4,5m-2) 3) -4(3,5m-6)>-4(4,5m-2)
0,2(3,5m-6)>0,2(4,5m-2) 24,5m-42>31,5m-14 -14m+24>-18m+8
0,7m-1,2>0,9m-0,4 7m>28 4m>-16
0,7m-0,9m>-0,4+1,2 m>4; m>-4.
-0,2m>0,8
m>-4;
VI. Бекіту. “Cиқырлы сандық”
№926. Егер 0,8<a<0,9 болса, қабырғасы а дм квадраттың периметрін бағалаңдар.
0,8<a<0,9, 0,8∙4<4a<0,9∙4, 3,2<4a<3,6.
№927. Бірінші құмырада 7 л, екінші құмырада 5 л сүт бар еді. Құмыралардың әрқайсысынан 3 л сүт құйылып алынды. Қай өқұмырада көп сүт қалды? Салыстырып, теңсіздік белгісімен жазыңдар.
7>5
7-3>5-3
4>2
№928 . Бірінші астық қоймасында 210 т, екінші астық қоймасында 280 т бидай бар еді. Астық қоймаларының әрқайсысына тағы да 75 т астық әкелінді. Қай астық қоймасындағы астық артық? Салыстырып, теңсіздік белгісімен жазыңдар.
210>280
210+75>280+75
285>355
Карточка:
№1. 1) 45>35 болса, санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де 6 – ны қосқанда теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
35<x<45 бола, x/5 өрнегінің мәнін бағала.

№2.1) 33>22 болса, санды теңсіздіктің екі жағын да 11- ге бөлсе теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
2)6<x<8 болса, 2x өрнегінің мәнін бағала.
№3. 1)64>56 санды теңсіздіктің екі жағын да – 8 ге бөлгенде теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
8<x<9 болса, 2x өрнегінің мәнін бағала.
№5. 1) 5<x<8 болса, 2х – ті бағалаңдар.
2)16<18 санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де – 2 –ге бөлгенде теңсіздік белгісі қалай өзгереді?

№6. 1) 5<x<8 болса, -4х– ті бағалаңдар.
№7. 1) 5<x<8 болса,х-3 – ті бағалаңдар.

№8. 1) 5<x<8 болса, 2х+1– ті бағалаңдар.
№9. 1) 5<x<8 болса, 1/х– ті бағалаңдар.
“Алтын сандық” Ұмытпа!
VII.Үйге тапсырма: №924(2), №929
VIII. Қорытынды.Бағалау Оқушылардың орындаған есептеріне, тест тапмырмасына қарай бағалау.
«М.Мақатаев атындағы №13 орта мектебі» МКМ


Тақырыбы: Санды теңсіздіктердің қасиеттері

Сынып: 6ж
Пән мұғалімі: Ширкитбаева А.А.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.