.
.
МАТЕМАТИКА Төртбұрыштың ауданын табу
Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2837 | Размер: | Автор: araiГүлдана Қабан
Шет ауданы, С. Сейфуллин кенті, Жарық орта мектебі.
Тақырыбы: Төртбұрыштың ауданын табу.
Сабақтың мақсаттары: Тік төртбұрыштың ауданы мен периметрін таба білу. Ауданын табудың жалпы тәсілімен оқушыларды таныстыру.
Дамытушылық мақсаттары: Әр жеке тұлғаның шығармашылық қабілеттерін ұштау. Жеке қабілеті мен белсенділігін дамыта отырып, шығармашылыққа баулу. Алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалана білуге дағдыландыру.
Тәрбиелгі: мақсатына жетугге ұқыптылыққа, тапқырлыққа ізденімпаздыққа, өздігінен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Пәнаралық : Байланыс бейнелеу, ана тілі, логика
Сабақтың барысы.
1 Ұйымдастыру кезеңі.
-Жылдың қай мезгілі
- Қыстың қай айы. Желтоқсан
Қандай атаулы күндер Тәуелсіздік күні. Біздің бүгінгі көрсететін біліміміз. Еліміздің тәуелсіздігін нығайта түсу үшін біз білімімізді көрсетуіміз керек.
Үй жұмысын тексеру.
9 ∙4 -18 ∙2 =45 5∙(3+6) =45
20: 5+4∙ 6 =28 (9-5)∙8= 32
Жаңа сабақ
-Барлығымыз оқулықтағы 1- тапсырмаға қараймыз. Суреттен қандай фигураны көріп отырмыз? Тік төртбұрыштың қабырғаларының ұзындығы қалай екен.? Ауданын қалай табамыз?
S=4 ∙2 = 8 (см )
Ережені қортып шығарамыз.
Тік төртбұрыш дегеніміз не? Шаршы дегеніміз не?
Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз?
Үшбұрыштың неше қабырғасы бар?
Қасиеттерін айту.
Кім жылдам?
1 -қатар
1-тапсырманың (ә) бөлігі
S =3см •3cм = 9см
2-тапсырма
II- қатар
Ұзындығы-5см
Ені-2 см
Периметрі-? III-қатар
Ауданы-?
Шешуі : (5+2) •2=14 (см) S= 4∙4=16 см
Р=14 =(см) Р=(4+4) ∙2= 16 см
5 •2=10(см)
S=10 (см)
Шығармашылық тапсырма.
Есеп -4
Берілгені: Беткі-40(м)
Табаны- ?, 10есе кем
Тереңдігі-?, 1(м) артық
Шешуі: 40:10 +1=5
Жауабы: тереңдігі 5м
Өздік жұмыс
5+0=5 5-0=5 5∙ 0 =0 0:5=0
0+5=5 5-0=5 0 ∙5=0 5:0=0
“Адымда ойлан” ойыны
Тоқсан ауыз сөздің
( Тобықтай түйіні бар)
Екі аяқтыда бөле тату,
(Төрт аяқтыда бота тату)
Елу жылда - ел жаңа
( Жүз жылда қазан жаңа)
Жеті жұрытың тілін біл
( жеті түрлі білім біл)
Мысал -5
“Жеке оқушымен жұмыс”
(15+35):5=10 (161-152) ∙3= 27 9∙ 5-7 ∙ 3=24
(29-14) :5=3 (200-193)∙ 4 =28 8∙ 5 -18 :2=31
“Логикалық тапсырма”
Сағат 5-ті көрсеткенде, оның сағаттық және минуттық тілдері қандай бұрыш жасайды ?
(доғал)
Столдің 4 бұрышы бар: Егер екі бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш қалады ?
( 6 бұрыш)
Әлемдегі ең қатты дауысы бар жануар не ?
( көк кит 1600)
86 санын ешқандай амал қолданбастан 12 арттыр деді досы
Ол қалай арттырды.?
Ертегі желісі бойынша есептеу
Аю мен түлкі екеуі 1 себет балықты бөліп жемекші болады.
Сонда аю: -Сен маған қарағанда есепті жақсы шығарасың ғой
сен бөлші, - депті Түлкі сонда біреуі саған
Аю тақ сан 1+3+5+7+9 =25
Түлкі жұп сан 2+4+6+8+10= 30
Қортындылау: Бүгінгі сабақта не білдік ? Қандай фигуралардың ауданын үйрендік?
Білімді бекіту.
Периметрді қалай табамыз? ауданын қалай табамыз? Шаршы дегеніміз не? Тік төртбұрыштың қасиеті дегеніміз не?
Үйге тапсырма. Өз үйлерінің ауданын тап.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.