Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Туынды тарауын қортындылау. -

Туынды тарауын қортындылау.

Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1882 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Астана қаласы
№52 мектеп –гимназия
математика пәні мұғалімі
Мукашева Ш.Ж.
Күні: 20.03. 2012
Пәні: Алгебра
Сынып: 10 Ә
Сабақтың тақырыбы: Туынды тарауын қортындылау.
Мақсаты:
І)білімділік: Оқушылардың туындыны есептеу ережелерін, күрделі, тригонометриялық функциялардың туындысын, туындының физикалық, геометриялық мағынасы жөнінде алған білімдерін тереңдету;
Оқушылардың өздерінің жетістіктерін өздеріне талдатып, өздік бағалау әрекеттерін ұйымдастыруды жалғастыру;
ІІ)тәрбиелік: қазақстандық патриотизмге, ұжымдық ауыз біршілікке тәрбиелеу, шапшандыққа, ізденімпаздыққа, тиянақтылыққа, ұқыптылыққа баулу;
ІІІ)дамытушылық: талдау, салыстыра білу қабілеттерін дамыту, ой-өрісін дамыту, ойлау қабілетін арттыру, теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың түрі: білімді қортындылау.
Сабақтың әдісі: жеке, топтық, тест жұмысы
Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі нұсқамалар, интерактивті тақта, компьютер
Пәнаралық байланыс: физика, геометрия, информатика, тарих, ән-күй.

Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. «Барлық істің басшысы – білім мен ұғым»
туынды табу ережелерін қайталау сұрақтары

ІV. «Туынды туралы тарихи мағлұмат »
V.«Білімді мыңды шығады»
”Талапкерге” – 2 бөлімнен тест тапсырмаларын орындау
VI. « Қандай да функцияны формуламен бер»
VII. « Сәйкестендіру тесті. »

VІІІ. «Жуықтап есептеу формулалар»
ІХ. Туынды тарауында біз не үйрендік?
Х. Үйге тапсырма: Шығармашылық жұмыс интерактивті тақтада мысал ретінде көрсету.
ХІ. « Сабақты қортындылау, оқушыларды бағалау »

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылардың өткен тақырыпты қаншалықты меңгергендігін тексеру. №302 a), №342 a) есептердің шешуі, жауаптары интерактивті тақтада шығарылып көрсетілген, соған назар аудару)
ІІІ. «Барлық істің басшысы – білім мен ұғым»
туынды табу ережелерін қайталау сұрақтарына жауап бере отырып нәтижесінде «Тәуелсіздік- ел бақыты» деген сөз шығады.
Тәуелсіздіктің 20жылдығы туралы айтып кету.
ІV. «Туынды туралы тарихи мағлұмат» Туындының шыққан тарихына тоқталып, слайд көрсету
V. « «Білімді мыңды жығады» (10-12 мин)
”Талапкерге” – 2 бөлімнен алынған тест тапсырмаларын орындату.
Мақсаттары: ҰБТ ға дайындалу,
«туынды» тарауын қортындылау.
1 ден 6 –нұсқадан тұратын тест тапсырмаларын орындату (деңгейлік тапсырмалар берілген),
5-оқушыға тақтада үлестірмелі нұсқамалар бойынша
тапсырмаларды орындату(деңгейлік тапсырмалар берілген).
VI. « Қандай да функцияны формуламен бер» функциялардың туындылары берілген функцияның өзін табу керек.


VІІ. « Сәйкестендіру тесті. » әр функцияға сәйкес туындыларын табу керек.

VIII. «Жуықтап есептеу формулалар» Жуықтап есептеу формулалар жалғастырып, есепті шығару керек.

ІХ. Туынды тарауында біз не үйрендік?
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, алған білімдерін көрсетеді.

Х. Үйге тапсырма:
Шығармашылық жұмыс: функциялардың туындылары
берілген функцияның өзін табу керек.(интерактивті тақтада
мысал ретінде көрсету.)

ХІ. « Сабақты қортындылау, оқушыларды бағалау »
Тест тапсырмалары бағалау парағына қойылып, барлық оқушылар бағаланады.

Үлестірмелі нұсқамалар:
№1
І – деңгей (А)
Функцияны туынды көмегімен зерттеп, графигін салудың алгоритмін айтып беріңдер.
ІI – деңгей (B)
2) f(x)=-3х2+6х+1 функциясының графигіне x0=0 нүктесі арқылы өтетін жанаманың теңдеуін жазыңдар.
ІII – деңгей ©
3) кесіндісінің ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар.
№2
І – деңгей (А)
) Функцияның өсу және кему аралықтарын, экстремумдарын табу алгоритмін айтып беріңдер.
ІI – деңгей (B)

f(x)=1/3x3-4x+10 функцияның өсу және кему аралықтарын, экстремумдарын табыңдар.

ІII – деңгей ©

3) кесіндісінің ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар.
тест №1 нұсқа
Оқушының аты жөні:
№ тапсырмалар жауаптары дұрыс жауабы
1 Функцияның туындысын табыңдар:
f(x)=6x 4-4x2+3 A .- 24x 3-8x
B. 24x 3-8x
C. 24x 3+8x
D. 24x 2-8x
2 Функцияның туындысын табыңдар: f(x)=√x+tg2x A. 1/(2√x)+ 2/(〖sin〗^2 2x)
B. 1/(2√x)+ 4/(〖cos〗^2 2x)
C. 1/(4√x)+ 2/(〖cos〗^2 2x)
D. 1/(2√x)+ 2/(〖cos〗^2 2x)
3 Күрделі функцияның туындысын табыңдар: f(x)=(5x-9)100 A. 100(5x-9)99
B. 100(5x+9)99
C. 500(5x-9)99
D. 500(5x+9)99
4 Функцияны экстремумға зерттеңдер: f(x)=3+4x -x2 A.xmax=-2
B. xmin=2
C. xmin=-2
D. xmax=2
5 Берілгені: f(x)=13x2-7x+5
f '(0) табыңдар. A.7
B.-7
C.26
D.-26

тест №2 нұсқа
Оқушының аты жөні:
№ тапсырмалар жауаптары дұрыс жауабы
1 Функцияның туындысын табыңдар:
f(x)=-7x +5x2-3x3+x5 A.7+10x-9x2+5x4
B.-7+10x+9x2+5x4
C. -7+10x-9x2+5x4
D. 7-10x-9x2+5x4
2 Функцияның туындысын табыңдар:
f(x)= ctg3x-2√x A. - 3/(〖sin〗^2 3x)-1/( 2√x)
B. - 3/sin3x+1/( 2√x)
C. 3/sin3x+1/( 2√x)
D. - 3/(〖sin〗^2 3x)-1/( √x)
3 Күрделі функцияның туындысын табыңдар: f(x)=(8x+3)20 A.160(8x+3)19
B. 20(8x+3)19
C. 160(8x-3)19
D. 20(8x-3)19
4 Функцияны экстремумға зерттеңдер:
f(x)= - x 2+7x A. xmax=-3,5
B. xmax=3,5
C. xmin=-3,5
D. xmin=3,5
5 Берілгені: f(x)=3x2+5x-3
f '(-1) табыңдар. A.11
B.1
C.-11
D.-1
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.