Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Қысқаша көбейту формулалары тарауын қайталау -

Қысқаша көбейту формулалары тарауын қайталау

Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 354 | Просмотров: 1774 | Размер: 703.5 Kb | Автор: arai
. Пәні : Алгебра
Сыныбы : 7 «а»
Сабақтың тақырыбы:Қысқаша көбейту формулалары тарауын қайталау
Сабақ мақсаты: Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді ықшамдауда және көпмүшелерді көбейткіштерге
әртүрлі тәсілдермен жіктеуде қолдану біліктіліктерін тексеру, жалпылау; есептеу дағдыларын тереңдету.
Сабақ міндеттері:
-өз бетімен жұмыс істеу қабілеттерін дамытуларына жағдай жасау.
- алған білімдерін жүйелі түрде қалыптастырып, пәнге қызығушылығын арттыру.
- ақпараттық-коммуникативтік құзыреттіліктерін қалыптастыру;
-ойдан ой туындатуға, әр сөзді, айтылған ойды дәлелдеуге үйрету;
- шынайы бағалауға, өзара көмекке, ұжымдық ауыз біршілікке баулу.
Модульдер: Сыни тұрғыдан ойлау; Оқыту үшін бағалау, Талантты және дарынды балаларды оқыту, АКТ
Стратегиялар: «Топтастыру әдісі»; «Рефлексия»; «Топтық жұмыс»; «Жұппен жұмыс»; «Өзара бағалау»;

Сабақ кезеңдері Уақыт
Мазмұны Мұғалім іс-әрекеті Оқушының іс әрекеті Бағалау Ресурстар
Кіріспе
2 мин

Тұсаукесер
5 мин

Негізгі бөлім
30 мин

Қорытынды бөлім
8минут


Психологиялық ахуал

Ұйымдастыру кезеңі

Диологтық оқыту
«БЖӘ»
Үй тапсырмасын тексеру.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер «Сұрыптау» әдісі

Сыни тұрғыдан ойлау
«Ой түрткі» әдісі

Сергіту сәті
«Фигураны жасау»

Сыни тұрғыдан ойлау
«Миға шабуыл»,
«Ой қозғау»әдісі

Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Рефлексия

Үйге тапсырма беру Оқушылардың сабаққа қатысын, оқу құралдарын тексеру.
Сыныпқа кірген балалармен жылы шыраймен сәлемдесіп, жағымды орта қалыптастыруға тырысамын.

Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстырамын.
Кіріспе
Мұғалім бүгін алгебра курсының негізгі тарауларының бірі - «Қысқаша көбейту формулалары» тарауын қайталайтынын хабарлайды.
7 сынып курсы бойынша көптеген маңызды тақырып қарастырылғанын және де оларды білмей алгебра курсын әрі қарай оқу мүмкін еместігін ескертеді. Сабақ ойын түрінде өтетінін және ойынның жүргізілу тәртібімен таныстырады. Сабақ соңында әр оқушының «Білім» қаласына қай вагонмен келгенімен бағаланатынын ескертеді. Ол үшін алдымен билетке «тапсырыс береді»: формулаларды бекіту мақсатымен оқушылар тапсырмаларын орындайды. Таңдаған деңгейлері бойынша математикалық поездың сәйкес вагонына орналасып, «Білім» қаласына аттанады.

Ол үшін шамалы өткен тақырыпты еске түсіру үшін сұрақтар қою.

Формуланы еске түсіру

«Мектеп» бекеті
Біз Мектеп бекетінен жолға шығу үшін кассадан билет алуымыз керек. С деңгейлі есептер «Купе» вагоны, В деңгейлі есептер «Плацкарт» вагоны, А деңгейлі есептер «Көпшілік» вагонына ораласулары керек.
«Купе» вагоны.
1. Өрнекті ықшамдаңдар: (х+1)3-3(х+1)2+3(х+1)-1

2. Бос орындарды толтырыңдар:
(3х5+*)3=*+108x10y2+*+*
3. Теңдеуді шешіңдер:
5х(

«Плацкарт» вагоны.
1.Өрнекті ықшамдап, сәйкес мәнін табыңдар:
( ;

2. Көпмүше түрінде жазыңдар: (0,3 2;

3. Теңдеуді шешіңдер:


«Көпшілік» вагоны
1.Амалдарды орындаңдар:
2. Бос орындарды толтырыңдар:
(*+*)2=*+4x2y3+4y6
3. Теңдеуді шешіңдер: 4х2-9=0
Жауабы: x1=1,5, х2=-1,5



Бағаларыңды бағалау парағына қойыңдар.
Міне аттандық. Енді келесі аялдамаға жету үшін бізге тест тапсырмалары берілген. Соны орындап сапарымызды жалғастыруымыз керек.

«Кеме» бекетінің тапсырмасы
Тест жұмысы
«Купе» вагоны.
1. өрнегін есептеңдер.

А. -3 В. 37 С. -37 Д. -19
2. (в-4)2 -(а+3)2 өрнегін көбейткіштерге жіктеңдер.
А. (в-а-7)(в-а+1); В. (в+а-7)(в-а+1); С. (в-а-7)(в+а-1);
Д. (в-а+7)(в-а-1);
3. Дұрыс теңдікті анықтаңдар.
А. 8а3+1=(2а-1)(4а2+2а+1) В. 216а3-в6=(6а+в2)(36а2-6ав2-в3) С. 27х3-64у3=(3х-4у)(9х2+12ху+16у2)
Д. а3- в3=( а- в)( а2+ ав+ в2)

4. (5х-2)(х+1)-(5-2х)2 өрнегін стандарт көпмүшеге түлендіріңдер. А. х2+23х-27 В. 9х2+23х-27
С. 9х2+27х-27 Д. х2+23х+27
5.Теңдеуді шешіңдер:5х(х-3)2-5(х-1)3+15(х+2)(х-2)=5
А. 1 В. -1,5 С. 4 Д. 2

«Плацкарт» вагоны
1. 413+143 өрнегі қандай санға бөлінеді?
А. 2 В. 7 С. 14 Д. 55
2.Айырманың квадраты шығатын етіп 0,25а2-*ав+9в2 өрнегіндегі жұлдызшаның орнына сан қойыңдар.
А. 1,5 В. -1,5 С. 3 Д. -3
3. өрнегін есептеңдер.
А. 4 В. 40 С. -40 Д. -4
4. 5х3-125х 0 теңдеуін шешіңдер.
А. 0,5 В. -5 С. 0 Д. -5; 0; 5
5. 2х+у+у2-4х2 өрнегін көбейткіштерге жіктеңдер.
А. (2х+у)(у-2х); В. (2х+у)(у-2х-1); С. (2х+у)(2х-у-1);
Д. (у+2х)(1+у-2х);

«Көпшілік» вагоны

1. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңдер:10ав-5
А. 5ав В. 5(2ав-1) С. . 5(2ав+1) Д. . а(10в-5)
2. Теңдеуді шешіңдер: 4х2-25=0
А. 2,5 В. -2,5 С -2,5;2,5 Д. -10;10
3. (8-х)(8+х)+(х+2)2 өрнегін ықшамдаңдар.
А. 68-4х В. 68+4х С. 60-4х Д. 60+4х
4. Қысқаша көбейту формулалары шамамен неше жыл бұрын пайда болды?
А. 4мың жыл бұрын В. 3 мың жыл бұрын С. 2,5 мың жыл бұрын Д. 5 мың жыл бұрын.
5. Дұрыс теңдікті анықтаңдар. А. (3+а2)2=9+3а+а2 В. (х-5)2=х2 -10х+10 С.(х-2у)2=х2+4ху2+4у4
Д. 16а4-24а2в+9в2=(8а2-3в)2

Бағаларыңды бағалау парағына қойыңдар.

Әр топ қол ұстасып тұрадыда мұғалімнің айтқан фигурасын орындап тұра қалады. (Мысалы «Түзу» десе түзу болып тұрады, т.с.с)

«Теңіз» бекетінің тапсырмасы
Берілген есепті топ болып ақылдасып шығарады.
Компьтерде тапсырмаларды орындаңдар

Бағаларыңды бағалау парағына қойыңдар.
«Білім» бекеті.
Топтан бір оқушы шығып қорғайды.
«Купе» вагоны
82008 санының соңғы цифрын анықтаңдар.
.

«Плацкарт» вагоны
Есептеңдер: (1- )∙ (1- )∙ (1- )∙ (1- )∙ ∙∙∙ ∙ (1- )=

«Көпшілік» вагоны
х3- 7х- 6 өрнегін көбейткіштерге жіктеңдер:



Бағаларын бағалау парағына қойыңдар.

Оқушылар бағалау парақтарына бағаларын қояды. Баға журналға қойылады

«Екі жұлдыз, бір тілек» ойларын айтады.

Егер «Білім» қаласына:
Купе вагонымен келсеңіз:

Тізбектей алынған үш натурал санның кубтарының қосындысы 3-ке бөлінетінін дәлелдеңдер.
Плацкарт вагонымен келсеңіз:

Өрнектің мәні х айнымалысының мәніне тәуелді емес екінін дәлелдеңдер:
(
Жалпы вагонымен келсеңіз:
Теңдеуді шешіңдер:
Қысқаша көбейту формулаларын қайталау. №308, № 316 есептерін шешу
• Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі.

Оқушылар таңдаған билеттерін алады. Есепті шығаруға кіріседі.

«Купе» вагоны.

1.Шешуі: (х+1)3-3(х+1)2+3(х+1)-1=(х+1-1)3=х3
Жауабы: х3
2.(3х5+4у2)3=27х15+108x10y2+
144х5у4+64у6

3. Шешуі:
5 30 30х 60 ; х

«Плацкарт» вагоны.

Шешуі:(
2. (0,3 2 =0,09
Шешуі:
16х
х

«Көпшілік» вагоны
1.25а2-4в2
2.(х2+2у3)2=х4+4x2y3+4y6
3. Шешуі: 4х2-9=0
(2х-3)(2х+3)=0
2х-3=0 2х+3=0
2х=3 2х=-3
x=1,5 х=-1,5

Ұпайларыңды бағалау парағына қояды.

«Купе» вагоны.

Тест тапсырмаларын орындайды

«Плацкарт» вагоны

Тест тапсырмаларын орындайды

«Көпшілік» вагоны

Тест тапсырмаларын орындайды

1.в 2. с 3. в 4. а 5. в

Бағаларыңды бағалау парағына қояды.
Оқушылар фигураларды жасайды.

Компьтерде тапсырмаларды орындайды

Бағаларын бағалау парағына қояды.

Купе» вагоны
Шешуі: 6-мен аяқталады. Себебі: 82008 =82∙1004 =641004=…6
4-пен аяқталатын санның жұп дәрежесі 6 цифрымен аяқталады

«Плацкарт» вагоны
Шешуі: (1- )∙ (1- )∙ (1- )∙ (1- )∙ ∙∙∙ ∙ (1- )=
(1- )∙ (1+ )∙(1- ) ∙(1+ )∙ (1- )∙ (1+ )∙ (1- )∙ (1+ )∙ ∙∙∙ ∙ (1- ) ∙(1+ )=
= ∙∙∙ ∙ ∙

«Көпшілік» вагоны
Шешуі:
х3- 7х- 6 = х3+1- 7х- 7 = (х+1)( х2- х+1)- 7(х+1) = (х+1)( х2- х+1- 7)= (х+1)( х2- х- 6)= (х+1)( х2- х- 2∙3)= (х+1)( х2- 3х+ 2х- 6)= (х+1)((х(х-3) + 2(х- 3))= (х+1)(х-3)(х+2)

Оқушылар есептерін дәлелдейді.

Ұпайларыңды бағалау парағына қояды.

Топтан өз ойларын айтады.

«Мадақтау»

««Ауызша бағалау»

«Бағасыз бағалау»

«Ауызша бағалау»

«Мадақтау»

«Жазбаша бағалау»

«Қорытынды баға»

Таратпа материалдары,
интербелсенді тақта, компьтербағалау парағы.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.