Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру -

Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру

Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2628 | Размер: | Автор: гость
. Күні : Математика 5 «Ә» сынып
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: Жай бөлшектің негізгі қасиеттерін қайталай отырып, жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіруді уйрету, есептер шығарту
ә) Дамытушылық: Тақырыпты меңгеру барысында әр түрлі ойын элементі бар есептерді шығару арқылы қабілеті мен бейімділігін дамыта түсу, ептілікке үйрету.
б)Тәрбиелілік: Оқушыларды ұқыптылыққа, сауаттылыққа, өз бетінше ізденуге, есеп шығаруға талаптануға дағдыландыру.
Сабақтың түрі: Ойын элементі бар практикалық сабақ
Көрнекі құралдар: Үлестірмелі карточкалар,плакаттар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру:
а) оқушыларды түгендеу
б) сыныптың ішкі тәртібін қадағалау
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
а) өткен тақырыптар бойынша қайталау сұрақтары
1. Бөлшекті қысқарту дегеніміз?
2. Дұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады?
3. Бұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады?
4. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады?
5. Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтады?
б) үйге берілген есепті тексеру мақсатында дәптерлерін жинап алу: №524,№527
ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру:
1 Мысал: 1/8, 5/6 бөлшектерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек.
2 Мысал: 7/4, 3/4, 5/14 бөлшектерін ортақ бөлімге келтіру керек.
3 Мысал: Аралас сан берілсе, олардың бөлшек бөліктерін ортақ бөлімге келтіреміз.
Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін:
1) берілген бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігін, яғни ең кіші ортақ бөлімін табу керек;
2) бөлшектердің әрқайсысы үшін толықтауыш көбейткішті табу керек;
3) әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін сол бөлшектердің толықтауыш көбейткішіне көбейту керек.
Бөлшекті жаңа ортақ бөлімге келтіру үшін оның алымын да, бөлімін де көбейтетін сан толықтауыш көбейткіш деп аталады.


ІІІ. Сабақты бекіту.
А)Ауызша есептеу №533,№534
Ә)Тақтада есептер шығару:№535,537

Б) Карточкамен жұмыс (Бөлшектерді қысқартып, ең кіші ортақ бөлімге келтіру)
№1. №3
№2 №4

В)Шағын тест: І нұсқа
1. Дұрыс бөлшектерді жаз:
А) В) С)
Д)
2.ЕКОЕ (21; 30)=?
А) 9 В) 99 С) 270 Д) 210
3. бөлшегін қысқартқанда нәтижесі неге тең:
А) В) С) Д)

4.Құрама сандарды теріп жаз:
А) 2; 6; 12 В) 30; 31; 32 С) 12; 25; 57 Д) 18; 30; 47
5. Жай бөлшекті ең кіші ортақ бөлімге келтір:
және
А) және Б) және
С) және Д) және
ІІ нұсқа
.Бұрыс бөлшектерді жаз:
А) В) С) Д)
2.ЕКОЕ (32; 36)=?
А) 72 В) 36 С) 8 Д) 288
3. бөлшегін қысқартқанда нәтижесі неге тең: А) В) С) Д)
4.Құрама сандарды теріп жаз:
А) 2;4;9 В) 2;13;25 С) 15;32;93 Д) 17;32;86
5. Жай бөлшекті ең кіші ортақ бөлімге келтір:
және
А) және Б) және
С) және Д) және
ІV. Қорытындылау:
Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады?
Толықтауыш көбейткіш деп қандай санды айтады?
Толықтауыш көбейткіш қалай табылады ?
Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіреді?
V. Үйге тапсырма: №536, №539
VІ. Бағалау



Ашық сабақ
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.