Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Жай бөлшектерді  қосу -

Жай бөлшектерді қосу

Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2174 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді қосу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға жай бөлшектерді қосу ережесін пайдаланып,
бөлімдері бірдей бөлшектер және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қоса білу;
Дамытушылық: оқушылардың нақты ойлау, есте сақтау қабілетін
дамыту, алған білімдерін есеп шығаруда пайдалана білуге үйрету
Тәрбиелік: оқушыларды өз бетімен еңбектенуге, теориялық білімдерін
есеп шығару шеберлігімен ұштастыру, жүйелі білім алуға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың типі: жаңа материалды игерту
Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, ой қозғау, түсіндірмелі,
Көрнекіліктер: оқулық, СТО жобасы,слайдтар, математикалық диктант, тест тапсырмалары, үлестірме тапсырмалары, бағалау парағы,
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасып, түгелдеп, сабаққа әзірлігін қадағалау
Оқушыларды үш топқа бөлу.
I-топ «Дұрыс бөлшек»
II- топ «Бұрыс бөлшек»
III- топ «Аралас сан»
І.Қызығушылықты ояту.
1.Математикалық диктант
Мұхит атындағы орта жалпы білім беретін мектепте барлығы оқушы білім алады. Олардың ұл бала, қыз бала. 5 сыныпта 19 оқушының 6 ұл, 13қыз бала.
1) 5 сыныптың ___ бөлігі ұл, ал ___ бөлігі қыз балалар.
2) 5 сынып оқушылары мектеп оқушыларының ___ бөлігін құрайды.
3) Мектеп оқушыларының ___ бөлігі ұл, ал ___ бөлігі қыздар
4) 5 сыныпта ұлдар барлық ұлдардың , ал қыздар барлық қыздардың бөлігі.
5) 5 сыныпта ұлдар қыздардан ___ бөлікке артық.
II.Мағынаны тану. 1. Жаңа сабақ.

қосындысының мәнін табайық.

Ереже: Бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қосындысы алымы бөлшектердің алымдарының қосындысына,ал бөлімі өзгеріссіз қалдырылған бөлшекке тең болады. Оны жалпы былай жазуға болады:
Мысалы:

• Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу.

Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін , олардың ең кіші ортақ бөлімге келтіріп , бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу керек.

Мысалы :
Бөлшектердің қосындысы қысқартылатын бөлшек болса онда өысөарту керек.Егер нәтиже бұрыс бөлшек болса,онда оны аралас санға айналдыру керек,яғни бүтін және бөлшек бөлігін айыру керек.
 Егер жай бөлшектерді қосу кезінде шыққан бөлшек :
1)бұрыс болса,онда аралас санға айналдырамыз;
2)қысқартылатын болса,онда оны қысқартамыз.

Мысалы:



• Бөлшектерді қосуда , өрнектерді ықшамдауда қосудың ауыстырымдылық , терімділік қасиеттері қолданылады.

жазылуының оқылуы—жетіден екі мен сегізден үштің қосындысы немесе жетіден екіге сегізден үшті қосу
2. Оқулықпен жұмыс. Жаттығу жұмыстары.№495(ауызша) №496. №497.
1) ; 4)
5) 6)
№496.
1) 4)
6) 8)
10)
11)
№497.
1) 2)
3)
3. Логикалық есептер. № 504, 506, 508
№ 504
Шарты: Назгүл кітаптың оқыды, тағы оқыды. Ол қанша бөлігін оқыды?
Шешуі: Жауабы: бөлігін оқыды.
№ 506 Шарты: Бірінші күні , екінші күні сатылды. Екі күнде қандай бөлігі сатылды?
Шешуі: Жауабы: бөлігі сатылды.
№ 508 Шарты: Бірінші күні , екінші күні қазды. Екі күнде қанша бөлігін қазды?
Шешуі: , ЕКОЕ (10; 15)=30
Жауабы: бөлігін қазды.
4. Шығармашылық жұмыс. Ребус шешу. І - топ
1. Бөлшектерді өсу ретімен жаз;
2. Бөлшектердің қатары бойынша әріптерді орын-орнына қойсақ, қандай сөз шығады?








У Е Ң Д Т Е

ІІ – топ
Сөзжұмбақ шешу:
1. Алымы бөліміне тең немесе алымы бөлімінен үлкен бөлшек.
2. Бөлшек сызығының астындағы сан.
3. Бөлшек сызығының үстіндегі сан.
4. О нүктесінен бірдей қашықтықтағы нүктелерден құралған тұйық сызық.
5. Ең кіші жай сан.
6. Координаталық сәуледегі таңдап алынған кесінді.

Б
Ө
Л

Ш
Е
К

ІІІ – топ
Сөзжұмбақ шешу.
1. Алымы бөліміне тең немесе одан үлкен бөлшек
2. 2*2 неге тең?
3. Бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан
4. Құрамында мәнін табу қажет болатын әріпті өрнек
Б
Ө
л
У


5. Үйге тапсырма: §26 № 497 (4, 5, 6) № 498 №511 (1, 4, 6)
6. Ой толғаныс.
1. Тест тапсырмасы
1. Бөлшектің алымын көрсет
А) 3 ә)4 б)екеуі де емес
2.Бөлшекті қысқарт:

А) ә) б)
3.Дұрыс бөлшекті көрсет:
А) ә / б/ 1
4.Бұрыс бөлшекті көрсет:
а/ ә/ 1 б/
5.Аралас сан түрінде жаз
а/ 1 ә/ 2 б/ 2
6.Координаталық сәуленің санақ басы қайсы нүкте?
а/ А ә/ О б/ 1
7. Бөлшектерді ортақ бөлімге келтір: және
а/ ; ә/ ; б/ ;
8.Жай бөлшектерді салыстыр: және
а/ < ә/ > б/=
9.Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыр: 2
а/ ә/ б/
10.Жай бөлшекті қосуды орында:
а/ ә/ б/

Қортындылау.
1. Бағалау.

2.Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?
3. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?

2. Тест тапсырмасы
1. О нүктесі шеңбердің
А) диаметрі ә) центрі б)радиусы
2.Бөлшектің алымын көрсет 34
А) 3 ә)4 б)екеуі де емес
3.Бөлшекті қысқарт: 2336


А) 13 ә) 12 б) 16

4.Дұрыс бөлшекті көрсет:
А) ә / б/ 6
5.Бұрыс бөлшекті көрсет:
а/ ә/ б/
6.Аралас сан түрінде жаз
а/ ә/1 б/
7.Координаталық сәуленің санақ басы қайсы нүкте?
а/ А ә/ О б/ 1
8. Бөлшектерді ортақ бөлімге келтір: , ,
а/ 16 ә/33 б/ 28
9.Жай бөлшектерді салыстыр:
а/ < ә/ > б/=
10.Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыр: 2
а/ ә/ б/
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.