Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Жай болшек -

Жай болшек

Сабақ жоспары | Предметы | Математикадан ашық сабақтар Загрузок: 420 | Просмотров: 1432 | Размер: 58.0 Kb | Автор:
. Тақырыбы: Жай бөлшектер.
Мақсаты: 1. Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылап, жүйелеу,
жай бөлшектермен амалдар орындау қабілеттерін дамыту, тарихи
мәлімет беру.
2.Логикалық ойлау , есте сақтау, тіл мәдениетін ,ұқыптылық
қабілеттерін дамыту.
3. Алға қойған мақсатқа жете білуге жауапкершілікке, топпен,
ұжыммен жұмыс істей білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Таратпа материалдар, «Бағалау» парағы, тестік тапсырмалар,
Кестелер, жауап парағы, интерактивті тақта.
Сабақтың түрі : Саяхат сабағы
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
А ) Сәлематсыңдар ма, балалар!
Орындарыңа жайғасыңдар.
Бүгін қаңтардың 20-сы
Сәрсенбінің сәтті күні
Бір ғажайып санға арналған
Өткіземіз сабақты.
Б) Балалар , ол қандай сан? Жай бөлшектер.
В) Біз бөлшектермен қандай амал- Қосу, азайту, салыстыру, көбейту
дар орындай аламыз?
Ал, енді балалар сабағымыздың мақсатын анықтап аламыз.
Рефлексия. «Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алып, белгілеп қойыңдар.





Мен сабаққа дайынмын Менің сабаққа зауқым жоқ Мен өз-өзіме сенімсізбін.
Біз, балалар «Бөлшектер» сарайына саяхатқа шығамыз.Алдарыңда бағалау парағында саяхаты-мыздың барлық кезеңдері көрсетілген.Сол бағыт бойынша жұмыс жүргіземіз. Саяхатқа шығу үшін базарға соғып ,жол азығын сатып алайық.
Сурет бойынша балалар , нанның, шырынның , консервінің,торттың бөліктерін анықтайды.
Жарайсыңдар, балалар! Жол азығын алдық,енді саяхатымызды бастаймыз.
2. а)Тарихтан мәлімет.
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Сіздер бөлшектер сарайына қош келдіңіздер!
Алдымен өзімді таныстырып алайын. Мен математика –тарих ғылымдарының магистрі Қадылбек Анар . Тарихи мәліметтер залына өтейік. (Бөлшектер тарихынан мәлімет оқиды)
Б) «Бөлшек» тақпақ. Л Ф Магницкий-орыс математигі.
В) Қазір 2 оқушы «Құпия» бөлмеге барып, құпия сырын ашады.
(Жоғары деңгей тапсырмалары)1. Теңдеуді шеш:1. 8/(х+1 3/7)=4
2.АВСД квадратының периметрін тап .

а в
В С
а

вв

в
А Д
в
3.Ал, біз «Оқу» залына өтеміз.Айнала толған қызықты да ,мәнді кітаптар.Бірақ, кейбір жазулар өшіріліп қалыпты.Сол жазуларды қалпына келтіру керек.
Жұппен жұмыс. Толықтыруды қажет ететін тест.
1. Алым бөлшек сызығының ... орналасады және нешеуі ... білдіреді.
2. Бөлім бөлшек сызығының . . . орналасады және нешеге . . . білдіреді.
3. Егер бөлшектің алымы бөліміне тең болса немесе үлкен болса, онда ол . . . бөлшек.
4. Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса ,онда ол . . . бөлшек .
5. Бұрыс бөлшек 1-ден . . . болады.
6. Бөлімдері бірдей бөлшектердің қайсысының алымы . . . болса, сол . . . болады.
7 Дұрыс бөлшектер 1-ден . . . кіші болады.
Жауабы тақтадан тексеріледі, бағалау парағына белгілеп қоямыз.
4. Жарайсыңдар! Тест орындалды,енді «Логика» бөлмесіндегі тапсырмаларды да орындай алатындарыңа сенімдімін.
А) Кестемен жұмыс.
1 2 3 4 5 6 7

2/5 4/5 7/6 1/4 17/15 1/2 5/6
1. Бөлшектердің қайсысы ширекті білдіреді?
2. Бұрыс бөлшектерді атаңдар.
3. Бөлшектердің қасысы жартыны білдіреді?
4. Дұрыс бөлшектерді атаңдар.
5. 2-ші бөлшекті 1-мен салыстыр
6. 5-ші бөлшекті 1-мен салыстыр.
Б) Бөлшектер қатарының қалай орналасқанын анықтап, келесі мүшесін тап.

1) 2/5, 4/8,6/11, 8/14, . . . 2) ¾, 4/5, 5/6, . . .

В) Сарай тұрғындары сендерге келесі тапсырманы жіберіпті. Топпен жұмыс.
1 2 3
Алым
Сызық
Түзу
Бөлім Қисық сызық
Бөлшек
Түзу
Сәуле Салыстыру
Қосу
Азайту
Сәуле

Тапсырма.Әр бағаннан артық сөзді тауып, өз бағаныңа ат қойыңдар
5.Рахмет. Саяхатымызды ары қарай жалғастырамыз.
«Жаттығу» залы.
А)Орнымыздан тұрамыз. Менің тұжырымыммен келіссеңдер қолдарыңды алға, келіспесеңдер жоғары көтересіңдер.
1. 13/17-дұрыс бөлшек 2. 3/7 –бұрыс бөлшек
3. 1 ½ үлкен 1 4. 2 3/2 кіші 1-ден
5. 4/5 үлкен 1 6. 5/9 үлкен 7/9
Балалар біз әлі жаттығу залындамыз. Демалдық, біз ал кәне дос
Дайынбысың, сабаққа өз үлесіңді қос. Енді білімімізді сынайтын кез келді. Күш пен білім туралы қандай мақал білесіңдер?
Мақал: « Білімді мыңды жығады, білекті бірді жығады»
Ендеше, өз түстеріңді таңдап, деңгейлік тапсырма орындаймыз.
Қызыл-«5», Көк-«4», жасыл-«3»
Деңгейлік тапсырмалар.
«Қызыл түс»
Бағалау парағына белгілеп отырамыз.
2. «Құпия» бөлмеге ораламыз. Оқушылар өз есептерінің құпиясын ашады.
8. «Салыстыру» мұнарасына да жеттік.Баспалдақпен жоғары биікке көтерілеміз. Мында бірдеңе болған ғой, бөлшектер шашылып жүр. Кәне, орындарын тауып берейік. Математика ұқыптылық пен дәлдікті ұнатады ғой. Дәптерде жұмыс.
Қыздар: бөлшектерді өсу ретімен, ұлдар-кему ретімен жазыңдар.
9.Соңғы кезеңге де жеттік. «Жобалау» зертханасына соға кетейік.
Берілген өрнек бойынша есеп құрастырыңдыр.
1) 7 кг • 60 тг 2) 75 км/сағ •6сағ
10.Бағалау парағын алып өз жұмыстарыңды бағалаңдар.
А) Кім өз жұмысын «өте жақсы» деп бағалады?
Б) Кім өз жұмысын «жақсы» деп бағалады.
Үйге тапсырма. Б) №802, №804
А)№793, №781(1-3)
Рефлексия.




Маған ұнады. Маған бәрібір. Мен көңілсізбін. Онша
Мен өзіме разымын. білмеймін.

Жорықтың бағалау парағы

5 сынып оқушысы ____________________________________________

Рефлексия. Өз көңіл күйіңе сәйкес суретті таңдап ал.

Мен сабаққа дайынмын Маған бәрібір Мен өзіме сенімсізбін

Тапсырмалар:
1. Базар_____________________________
2. Оқу залы___________________________
3. Логика бөлмесі а)______________________
Б)______________________
В)______________________

4. Жаттығу залы.
Деңгейліктапсырмалар: А деңгейі:
В деңгейі:
С деңгейі:
5. Салыстыру мұнарасы: а)
Б)
6. Жобалау зертханасы:
7.Қорытынды
8.Өзіңді бағала:
9 . Жалпы баға
10. Рефлексия. Өз көңіл-күйіңді бағала.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.