Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Практикум.Мәтінмен жұмыс істеу -

Практикум.Мәтінмен жұмыс істеу

Сабақ жоспары | Предметы | Открытие уроки по русскому языку Загрузок: 0 | Просмотров: 2205 | Размер: | Автор: гость
. Сабақ жоспары
Күні:18.03.2014
Сыныбы::5 «А»
Сабақтың тақырыбы: §24.Практикум.Мәтінмен жұмыс істеу
Пәні:Информатика
Пән мұғалімі:Дүйсенова Ж
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Мәтінді пішімдеу. Әріптер және мәтін бөліктерін ерекшелеу тәсілдері бойынша
жұмыс істеу терезесін түсіндіру.
Тәрбиелік:Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру,құрал-саймандарды пайдалана
отырып,әр –түрлі суреттер мен бейнелерді салуға ынтасын арттырып,дағдысын қалыптастыру.
Дамытушылығы:Дамыта оқытуға негізделген шығармашылық қиялын,жүйелі ойлау қабілетін
дамытып,графикалық редакторда барлық сурет салу элементтерін пайдаланып,өз бетімен сурет
салудағы қабілетін дамыту.
Сабақ түрі:Практикалық жұмыс
Сабақтың типі:теориялық
Сабақтың көрнекілі:информатика журналдар,плакаттар,суреттер беру
Техникалық құралдар:Дербес компьютер
Пайдаланылатын әдебиеттер:Е.А.Вьюшкова,Н.В.Параскун,Б.Қ.Әбенов-Астана:"Арман
ПВ"баспасы 2013
Пән аралық байланыс:қазақ тілі,орыс тілі
Сабақ барысы:
1)Ұйымдастыру
2)Үй тапсырмасы
3)Үй тапсырмасын бекіту
4)Жаңа сабақ
5)Бекіту
6)Қорытындылау
7)Үй тапсырма беру
I.Ұйымдастыру
Сыныптағы оқушыларды тексеру.
сыныптың тазалығын тексеру.
техника қауіпсіздік ережесін еске түсіріп,қайталау.
Аққалаттың болуын қадағалау.
II.Үй тарсырмасын сұрау
§22.Мәтінді пішімдеу. Әріптер
Өзіңді тексер!Тест
III.Жаңа сабақ
24. Практикум. Мәтінмен жұмыс істеу
1- тапсырма
1.өлеңді теріңдер
2.Өлеңнің әрбір жолын әртүрлі түске бояндар, әріптің мөлшерін 13-ке өзгертіңдер
3.Алашқы үш жолды әртүрлі тәсілдермен өлеңнің соңына көшіріңдер
Өлең керек
Сая болып жаныңа емен, терек,
Жетер енді жатқаның көлеңкелеп.
Өгейсінбей өзі боп қалу үшін,
Өнер керек ұрпаққа, өлең керек!
Арғы атасы ақынның жырдан туған,
Жыр жолында жанын да қылған құрбан.
Жырлар тұнғанхандардың сарайында,
Жыр айтылған бесікте құлдар тұрған.
2 –тапсырма
1.Мәтінді теріңдер
2.Екінші жолды күлгін түспен безендіріңдер
3.Мәтін атауын 16 мөлшермен теріңдер
4.Мәтінді «Автобуста» деген атаумен сақтаңдар
Автобуста
Арман мен Аян қаланың ортасындағы үлкен бес қабатты үйде тұрады. Екеуіде екінші сыныпта оқиды және мектепке бірге барады. Бір күні олар әдеттегідей, автобуспен мектепке келе жатқанда, аялдамалардың бірінен сөмкелері бар әжей отырды.
Аян бірден орнынан тұрып,әжейге жақындады да, сыпайы ұсыныс жасады.
- Мархабат, отырыңыз.
Арман терезеге қарап қалған түр танытты. Екі аялдамадан кейін әжей шығуға дайындалды және сөмкелерінің біріне қол жүгіртіп , одан хош иісті екі алма алып шықты.
Аянға ұсынып:
- Ала ғой, алтыным! – деді.
- Оныңыз қалай, рахмет, керек емес, - деп қымсынды Аян
3- тапсырма
1.мәтінді теріңдер және безендіріңдер
2.мәтінге атау ойлап табыңдар және оны мәтіннің алдына қосыңдар
3.Бірінші сөйлемді мәтіннің соңына көшіріңдер
Адамдар заман талабына сай ақпаратты сақтаудың жаңа тәсілдерін ойлап тапты: магниттік таспалар, лазерлік дискілер. Олар тек мәтіндерді ғана емес, жанды дауысты, музыка мен жылжитын кескіндерді де сақтауға мүмкіндік береді.
Ақпарат сақталатын құрылғылар ақпарат тасығыштар деп аталады.
Ақпарат тасығыштар:
-Қатты диск
-Дискета
-Лазерлік диск
-Флеш- карта
4- тапсырма
1.Екі өлең мәтінін теріңдер
2.Мәндері бұзылған сөздер мен жолдардың ретін анықтаңдар
3.Тасымалдау амалдарының көмегімен сөздер мен жолдарды дұрыс ретімен орналастырыңдар
Шегіртке мен құмырсқа
Шырылдауық шегіртке
Күз болған соң кетті күй
Көгалды қуып гөлайттап
Жапырақ кетті, жаз кетті
Жаздыкүні жапырақтың
Ыршып жүріп ән салған.
Қызықпен жүріп жазды алған
Бірінде тамақ, бірінде үй
5- тапсырма
Мына сөздерді септеңдер: монитор, пернетақта, информатика. Тапсырманы орындағанда мәтіннің фрагментін көшіру немесе кірістіру амалдарын қолданыңдар
Мысал:
Атау септік компьютер
Ілік септік компьютердің
Барыс септік компьютерге
Табыс септік компьютерге
Жатыс септік компьютерде
Шығыс септік компьютерден
Көмектес септік компьютермен
6- тапсырма
«Ком!» буынынан басталатын сөздерді ойлап табыңдар жәе мәтіндік редакторында жазыңдар. Сөздерді маркерленген тізім ретінде бағанға жазыңдар. Мысалы:
- Компас
- Компьютер

7- тапсырма
1.кез келген 5 жұмбақ теріңдер
2.жолдастарыңмен орын алмастырыңдар
3.ол сенің , ал сен оның жұмбақтарын шешіңдер, жауаптарын әрбір жұмбақтан кейін кірістіріп жазып шығыңдар
8- тапсырма
1.Мына сөздерді теріңдер: шам, Алладин, сиқырлы
2.Тышқанның сол жақ батырмасын басып, сөдерді араб ертегісінің аты шығатындай етіп жылжытыңдар
1.Атауды жуан әріппен ерекшелеңдер
2.Ертегінің фрагметін төмендегі тапсырмада көрсетілгендей етіп теріңдер. Мәтінде жұмыс істеген кезде «Алладин» сөзін кездескен сайын қайтадан термеу үшін көшіріп алыңдар
1.Мәтінді сақтаңдар
Араб ертегісі
Бір кездері парсы қалаларының бірінде кедей тігінші өмір сүріпті. Оның әйелі мен Алладин деген ұлы болыпты. Алладин он жасқа толғанда , әкесі оны бір қолөнер кәсібіне үйреткісі келіпті. Бірақ оның оқыту үшін төлейтін ақшасы болмапты, сондықтан , ол өзі Алладинге көйлек тігуді үйрете бастапты.
Алладин өте жалқау болыпты. Оның ештеңе үйренуге құлқы болмапты және әкесі тапсырыс берушіге кеткен сайын , Аллаин өзі сияқты тентек балалармен ойнау үшін көшеге қашып шғады екен. Олар ертеден кешке дейін қала аралап жүгіріп жүреді және торғайларды атады немесе бөгде адамдардың бақшасы мен жүзім бақтарына түсуді әдет қылыпты.
Ұлының тентектігіне әкесінің ренжігені сондай, мұңайғаннан ауырып, қайтыс болады. Сонда тігіншінің әйелі өзі мен іссіз баласы аштан өлмес үшін одан қалған дүние- мүлкінің бәрін сатып, мақта иіріп, жібін сата бастайды.
Ал Алладин анасына көмектесуді ойламайды және үйіне тек ас ішіп, ұйықтау үшін келетін болыпты.
IY.Үй тапсырмасы:
9-тапсырма
1.Көп нүктенің орнына жауаптарын қойып , жұмбақтарды теріңдер
2.Пішімдеу сызғышның көмегін пайдаланып, жұмбақтарды тапсырмада көрсетілгендей етіп орналастырыңдар
1.Барлық жауаптарды курсив етіңдер, әріптің мөлшері 13 болсын.
Тұмсығынан торайдың
Тұмсығы бар аумаған
Үстін түгел орайтын
Тоны ине қаулаған
Тікірейіп құлағы
Менен бұрын тұрады
Бойын жазып керіліп
Беті – қолын жуады
Еркін самғап ұшсын деп
Мәпелейміз, баптаймыз
Бейбітшілік құсы, -деп
Қайсы құсты мақтаймыз?
Y.Бағалау.Берген тапсырма бойынша орындаған оқушыларды бағалау
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.