Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Қазақстан 2030. -

Қазақстан 2030.

Сабақ жоспары | Предметы | Тарихтан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1738 | Размер: | Автор: Тәрбие
. Қазақстан Республикасының білім және ғылым министрлігі
Қарағанды қаласының білім басқармасы
Жунусова Бақытгүл Көкеевна
№ 21 кәсіптік лицей
Қарағанды қаласы, Локомотив, 22-а

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан 2030
Сабақтың мақсаты: Қазақстан 2030 дамустратегиялық бағдарламасының
басым бағыттарына тоқталу
Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, мемлекеттің
шынайы өміріне шолу жасау
Отансүйгіштікке тәрбиелеу мемлекеттің жеткен жетістігіне мақтаныш сезім қалыптастыру
Азаматтық көзқарас қалыптастыру

Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың типі: Жаңа материалды оқып үйрену
Оқытудың әдісі: Сөздік жұмыс, проблемалық ізденіс, сахналық қойылым
Оқытудың түрі: Топпен және жекелеме
Пән аралық байланыс: Адам және қоғам. Құқық негіздері. Қазақ әдебиеті.
Экономика

Қажетті білім: 90 жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы, өтпелі кезеңдегі қиыншылықтар.
Тәуелсіздік жылдардағы жеткен жетістіктер.
ҚР Президентінің бағдарламасындағы негізгі бағыты.

Қажетті білім-біліктілік: Топпен жұмыс істеу қабілеті,жағдайға анализ жасау,
қорытынды шығару, конспект бойынша жұмыс жасау, өз ойын айта білу, логикалық ойлау қабілеті.

Көрнекі құрал: Президент портреті, таблица, магнитофон.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі
а) амандасу, оқушыларды түгендеу
ә) сабаққа психологиялық дайындық
б) сабақтың тақырыбын және мақсатын баяндау.

Мұғалімнің кіріспе сөзі: Қазақстан 2030 бағдарламасының толық атауы « Қазақстан 2030 даму стратегиялық бағдарламасы» Бағдарлама 1997 жылы 10 қазан күні жарияланды. Бұл бағдарламаның авторы ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаев
Назарбаев портретіне тоқталу Президент ретінде мемлекеттік басшысы болып 1989 жылы бірінші хатшылық қызмет атқарды да 1991 жылы, 1995 жылы, 1999 жылы, 2005 жылы 7 жылға сайланды 2012 жылға дейін. Биыл халықтың қолдауымен парламенттің ұсынысы мен 2011 жылы 3 сәуір күні сайлау өтеді. (тақтадағы деректерді оқушылар дәптерлеріне жазып алу керек)

Негізгі бөлім:
Президент бұл стратегияны болашақ ұрпақ алдындағы жауапкершілік сезімнің көрінісі деп бағалады. Осы бағдарламаға байланысты қоғамымыз нарықтық даму сатысына көшті.
Нарық дегеніміз-жеке меншік, баға белгілеу жүйесі, бәсекелестік.

90 жылдардағы өтпелі кезең
90 жылдағы толық емес отбасы жағдайы (сахналық қойлым).
Әексі- тепловоз жүргізуші
Үлкен ұлы- Нұрсұлтан 2 курс студенті.
Кіші ұлы- Азамат 5 жаста.
Әжесі- жеке тұрады.
1 жылы бұрын шешелерінен айырылған.
Әкесі- креслода газет оқып отырады, үйге ұлы Нұрсұлтан кіреді.
- Сәлем әке! Сіз жұмыстан келгенсіз бе?
- Иә, ал сен қайдан келдің?
- Мен сабақтан келдім, бүгін оқу ерте бітті. Әке мен Сізбен сөйлесейін деп едім.
- Иә, мен сені тыңдап тұрмын.
- Әке маған оқуыма ақша төлесін деп жатыр, сосын кеше үйдің қожайын келіп ертең пәтер ақыны дайындап қойыңдар деді, Азаматтың аяқ –киімі де жыртылып қалыпты.
- (Жабырқап ойланып) Менің айлық жалақымды тағыда кешіктіріп жатыр.(Телефон шылдырлайды)
- Иә, тыңдап тұрмын, жақсы қазір әкеме айтайын.Әке әжем ертең емханаға барамын, Азаматты алып кетіндер деп телефон шалды.
- Мен ертең рейске кетемін.
- Ал маған сабақтан қалуға болсмайды.
- (Жабырқап) енді не істейміз?
- Жарайды, әке! Бір жөні болар, жүріңіз тамақтанып алайық.

Сахналық қойылым туралы оқушыларға сұрақ
1. Өтпелі кезеңде қандай қиындықтар болған екен?
2. Бұл жағдайдан мына отбасы қалай шығу керек?
3. Мемлекет осы отбасына көмек көрсете алады ма?

- Оқушылардың жауабын тыңдау
Мұғалімнің толықтыруы
Иә, мемлекет көмек көрсете алады:
Айлық жалақының тұрақты берілуі, пәтермен қамтамасыз ету,балабақша салу, тегін оқу.
Осындай мәселелерді шешу үшін Елбасымыз Қазақстан-2030 бағдарламасының үш негізгі басымдылығын айқындап берді.
«Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, кауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы»
Осындай маңыздылықтан келіп Басым 7 бағыт шықты
- Ұлттық қауіпсіздік
- Ішкі саяси тұрақтылық
- Экономикалық өсу
- Қазақстан азаматтарының денсаулығы, білімі мен әл-ауқаты
- Энергетикалық ресурстар
- Инфрақұрылым көлік және байланыс
- Кәсіпқой мемлекет

Бұл бағдарламаны жүзеге асыруда бірлесе жұмылуымыз керек екені де баса айтылды.

«Шалқан» туралы ертегіден сахналық қойылым (ортада алты оқушы әр оқушы ертегі кейіпкерлері)
Атай шалқан егіпті шалқан өсіп шығыпты, ата шалқанды олай тартып бұлай тартып жұлып ала алмаған соң әжейді шақырыпты. Екеуі олай тартып бұлай тартып шалқанды шығара алмаған соң немересін шақырады шалқанды олай тартып бұлай тартып шығарып ала алмаған соң мысығын шақырады шалқанды олай тартып бұлай тартып жұлып ала алмайды мысық тышқанды шақырады тышқан келіп шалқанды жұлуға көмектеседі, бәрі жабылып шалқанды жұлып алыпты.

Шалқан - ата - әже - немере - мысық - тышқан
Мемлекет - президент - үкімет - парламент - атқарушы орган - азамат, тұлға

Ертегі кейіпкерлері мемлекет құрылысына айналды.
Сахналық қойылым бойынша оқушыларға сұрақ
1. Шалқанды неге жұлу қиын болды?
2. Мысық тышқанды шақырды бұл тышқан үшін қауіпті емеспе еді
3. Тышқансыз шалқанды суырып алатын ба еді?

Оқушылар жауабы тыңдалады.

Қорытынды:
Бір қарағанда мемлекет қоғамда басты болып саналады, бірақ біз көргеніміздей мемлекет бір өзі ештеңе істей алмайды оған белгілі жүйелі түрде органдар қызметі керек. Аса маңыздысы азаматтар олардың мемлекет ісіне тікелей араласуы болып табылады. Адам-жеке тұлға мемлекеттің қымбат қазынасаы байлығы азаматтар болып табылады.
Мемлекеттің өсіп өркендеуі үшін әрбір азамат мемлекет ісіне тікелей араласуы керек.
Және де біздің мемлекетіміздің өсуіне толық мүмкіншілігі бар.
• Оңтайлы географиялық аймақ
• Дені сау экономика
• Орта буын
• Қазақстанның дамуы үшін жағдай
• Азаматтардың білім алуының еркіндігі
• Шыдамдылық
• Төзімділік

Үйге тапсырма: Газет материалдарынан дүние жүзі мемлекеттері Қазақстанның дамуы туралы қандай ой-пікірде екенін тауып оқып жазып келу.

Оқушыларды бағалау.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.