Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Кеңес Одағы -

Кеңес Одағы

Сабақ жоспары | Предметы | Тарихтан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2864 | Размер: | Автор: гость
. Мектеп: Уалиханов атындағы орта мектеп
Мерзімі: Мұғалімнің аты- жөні С.Садыкова
Сыныбы 9 «а» Қатысқандар саны Қатыспағандар саны
Сабақтың тақырыбы: Кеңес Одағы
Сабақ негізделген оқу мақсаты Кеңес Одағының құрылуы, Кеңес Одағының ішкі және сыртқы саясаты, ЖЭС-тің орнауы, КСРО-дағы индустрияландыру және ұжымдастыру саясаты, елдің қоғамдық саяси өмірі туралы түсінік алу
Күтілетін нәтиже Барлық оқушы: Кеңес Одағының құрылуы, Кеңес Одағының ішкі және сыртқы саясаты,ЖЭС-тің орнауы,КСРО-дағы индустрияландыру және ұжымдастыру саясаты, елдің қоғамдық саяси өмірі туралы біледі
Көп оқушы: КСРО-дағы индустрияландыру және ұжымдастыру қажеттілігі неден туындағанын, елдің қоғамдық саяси өмірі туралы біледі.
Кейбір оқушы: КСРО-дағы әміршіл-әкімшіл жүйенің қалай дамып келе жатқанын түсіне біледі. Достарына Кеңес Одағының ішкі және сыртқы саясатын түсіндіріп бере алады.
Алдыңғы оқу
Бірінші дүниежүзілік соғыстың Италияға әкелген зардаптары қандай? Халықтық партия қашан құрылды ?
1920 жылдың басында фашистік топтар мен партиялардың белсенділігі неліктен арта түсті?
«Маттеоттидің күйреуі» қай жылы болды?

Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар Ресурстар
Сабақтың басталуы
Психологиялық ахуал 1мин
Топқа бөлу 2мин

Үй тапсырмасын тексеру
7 мин

Қызығушылығын арттыру
2 мин

Мақсат қою 2 мин
Бір-біріне күлкі сыйлау.
Мемлекет аттарына қарай топқа бөлініп отырады.
Германия Ұлыбритания
Дауэс жоспары, Арзан жол
А.Гитлер, Чемберлен,
Гестапо, Рамсей
фюрер, Макдональд
рейхсканцлер, Ллойд
Веймар республикасы, Джордж
генерал Шлейхер. Невилл
Франция Италия
А.Мильеран Ерекше трибунал
Э.Эррио Құпия саяси полиция
Пуанкаре Джакомо
А.Гардье Маттеотти
Ш.Моррас Бенито
Леон Блюм Муссолини
Дирижешілдер жеңгеннің ішінде ж жеңілген ел

«Шеңбер әдісі». Италия тақырыбы бойынша Бір-біріне шеңбер бойымен жабық сұрақтар қояды.
Өзін-өзі бағалау
- Қазіргі табатындарыңыз одақтың аты
- XX ғ. басында құрылған
- Одақ 70ж. жуық өмір сүрді
- XX ғ. басындағы ең мықты одақ
- «Социализм» термині пайда болды
- Ленин, Сталин, Брежнев басшылық атқарды
Оқушылар жаңа сабақтың мақсатын анықтайды.

Италия,Германия, Ұлыбритания, Франция
Мемлекеттеріне қатысты атаулар

«Шеңбер әдісі»

«Баспалдақ әдісі»
Миға шабуыл



СТО
Сабақтың ортасы
Топпен жұмыс 7 мин

Қорғауға әр топқа
3 мин (4топ-12мин)


3 мин
7-параграфты оқып,мазмұны бойынша «Кеңес Одағы» тақырыбына кластер құрайды.
1 топ- Азамат соғысы кезіндегі «Әскери коммунизм» саясаты
2 топ - КСРО-ның құрылуы. Индустрияландыру саясаты.Ұжымдастыру
3 топ- Азамат соғысы кезіндегі «Әскери коммунизм» саясаты
4 топ - КСРО-ның құрылуы.Тоталитарлық жүйенің орнауы
Топ арасында ақылдаса отырып, түзетулер жүргізіледі. Өзге топтар толық айтып кеткен мәліметтерге тоқталмау.
Әр топ өз тақырыбы бойынша қалған үш топқа жабық сұрақтар қойып жібереді.
Кластер құрастыру

К.Қожахметұлы, Ә.Шүпеков, М.Ғұбайдуллина Дүниежүзі тарихы 9сынып Оқулық

Жабық сұрақтар
Сабақтың аяқталуы
2 мин



2 мин

Бағалау 2 мин

Үйге тапсырма 1 мин
Кері байланыс Біліміңді тексер
1.1922ж 30 желтоқсанда Мәскеуде өткен кеңестердің Бүкілодақтық съезі КСРО құрылғанын жариялады.
2.1924 ж КСРО-ның Конституциясы бекітілді.
3.1925 ж желтоқсанда индустрияландыру бағытын жариялады
4.1936 ж 5 желтоқсанда Кеңестер Одағы жұмысшылар мен шаруалардың социалистік мемлекеті деп жарияланды.Одаққа 11 республика бірікті.
5.Тоталитарлық жүйенің қылмыстарын іске асырған Ішкі Істер Халық Комиссариаты (НКВД) және Мемлекеттік Қауіпсіздік Комитеті (КГБ).

Балалар, бүгін біз қай мемлекет туралы мәлімет алдық?
КСРО қай кезде құрылды?
КСРО-дағы әміршіл-әкімшіл жүйе қалай дамыды?

Критерий Дескриптор 1 2 3 4 5

Сұрақтар Жабық сұрақ қоя алдым
Сұраққа жауап бере алдым
«Біліміңді тексер» сұрақтарына жауап


Кластер Кластер құрастыруға қатыстым
Кластер қорғауға қатыстым
Жалпы ұпай
Бағасы
Кеңес Одағы.
Стикер тарату

«Баспалдақ әдісі»

Қосымша ақпарат
Саралау (дифференциация) – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Бағалау
– Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Өзім әр топты аралап жүріп тексердім, 2 топқа сарапшы қоюға жоспарлап едім,жүзеге аспады Пәнаралық байланыс, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау ережелері, АКТ құндылығымен байланысы


Әркімнің бағалау парақшасы

Рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Сабақтың оқу мақсатын қоюда SMART өлшеміне сәйкес келмей қалды. Мақсаттың нақтылығы жетіспеді және мақсат қысқа уақытқа өлшенбеген болды.
Кеңес Одағының құрылуы, Кеңес Одағының ішкі және сыртқы саясаты, ЖЭС-тің орнауы, КСРО-дағы индустрияландыру және ұжымдастыру саясаты, елдің қоғамдық саяси өмірі туралы білді.
Кластер құрастыруда кейбір оқушы топтық жұмыстан сырт қалды. Сондықтан топ 4- 5 оқушыдан аспау керек екен.

Кластер құрастыруда барлық топқа бірдей, тақырыпты тұтас оқуға беру керек пе еді. Мен бүкіл уақыт ішінде үлгіре алмадым. Критерий арқылы бағалау артық болды.

Қорытынды баға
Қандай екі нәрсе табысты болды? ( оқытуды да оқуды да ескеріңіз)
1:Үй тапсырмасын сұраудағы «Шеңбер» әдісі. Оқушы жабық сұрақ құрастыру дағдысын жетілдіре түсті және әр оқушы сұрақ құрастырып, сұраққа жауап іздеп, сабаққа қатысып,атсалысуға тырысты.
2: Өзін-өзі бағалаудағы «Баспалдақ» әдісі
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? ( оқытуды да оқуды да ескеріңіз)
1: жаңа тақырыпты кластерге салу
Сабақ барысында келесі сабағыңызды жетілдіру үшін сыныптан немесе жекелеген оқушылардан не білдіңіз?
1:Үндемей отыратын оқушы топпен жұмыс кезіндеөз пікірін қосуын қадағалау,
2: Кластер құрастыруда тақырыпты тұтас беру, тапсырманы барлық топқа бірдей етіп беру
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.