.
.
№23. Сабақтың тақырыбы: Монғол-татар шапқыншылығы Монғол-татар шапқыншылығы
Сабақ жоспары | Предметы | Тарихтан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 2284 | Размер: | Автор: гостьСабақтың мақсаты:
Монғол мемлекетінің құрылуынан Бату ханның билігіне дейінгі кезеңді толығымен түсіндіру;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің баты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті, фильм тамашалар
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба, «Монғол» фильмін тамашалату.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Феодалдық бытыраңқылық дегеніміз не?
Киев Русі мемлекеті қанша кінәздіктерге бөлінді?
Ұлы Новгород кінәздігінде сауда ісі қалай дамыды?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Монғол мемлекетінің құрылуы
2. Монғол мемлекетінің саяси құрылымы
3. «Яса»
4. Шыңғысханның Қазақстан, Орта Азия және Кавказ жерін жаулап алуы.
«Монғол», «Шыңғысхан» фильмдерінен үзінді көрсету.
Сабақты бекіту:
Шыңғысхан империясының құрылуының алғышарттары қандай болды?
Монғол тайпаларының қонысы, олардың шаруашылығы мен кәсібі туралы айтып беріңдер.
Шыңғысханның қазақ даласына шабуылы қашан басталды, оның себебі неде? Отырар қаласын қорғаудағы халық ерлігі, Отырар қаласы туралы не білесіңдер?
Монғол-татар әскерлерінің Орта Азия мен Кавказды жаулап алуы туралы не білесіңдер?
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 36. «Шыңғысхан» атты тақырыпта эссе жазып келу.
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §37. Батудың орыс жеріне жорығы
Сабақтың мақсаты:
1236-1242 жылдары жүргізілген шығысқа жорығынан кейінгі құрған Батудың Алтын Орда мемлекеті туралы толық мағлұмат беру;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің баты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Шыңғысхан империясының құрылуының алғышарттары қандай болды?
Монғол тайпаларының қонысы, олардың шаруашылығы мен кәсібі туралы айтып беріңдер.
Шыңғысханның қазақ даласына шабуылы қашан басталды, оның себебі неде? Отырар қаласын қорғаудағы халық ерлігі, Отырар қаласы туралы не білесіңдер?
Монғол-татар әскерлерінің Орта Азия мен Кавказды жаулап алуы туралы не білесіңдер?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Батудың орыс жеріне жорығы
2. Орыс кінәздіктерінің монғол-татар шапқыншылығына ұшырауы.
3. Алтын Орда мемлекетінің құрылуы
Алтын Орда хандығы феодалдық мемлекет еді. Алтын Орда мемлекетінде өмір сүрген халықтардың даму дәрежесі әркелкі болды. Орыс жерінің халықтары Еділ алқабындағы отырқшы-егінші шаруашылықпен айналысты. Алтын Орданың қол астындағы түрік тілдес халықтар көшпелі мал шаруашылығымен шұғылданды. Түрік тектес тайпалар құрамында қыпшақ, қаңлы, арғын, найман, қоңырат, керей, уақ болды.
4. Бату ханның Киевті алуы.
Сабақты бекіту:
Бату ханның орыс жеріне жорығы қашан басталды? Бірінші қай кінәздіктің жері монғол-татар шапқыншылығына ұшырады?
Владимир қаласы тұрғындарының ерлік күресі туралы айтып беріңдер
Киев қаласын Бату қалай жаулап алды?
Батудың Батыс Еуропа елдеріне жорығы қай жылдары болды? Қай елдерге шабуыл жасады.
Алтын Орда мемлекеті қашан құрылды, саяси құрылы қандай болды? Ақ Орда, Көк Орда мемлекеттерінің билігі кімдердің қолында болды?
Алтын Орданың Орыс жеріндегі билігі қанша уақытқа созылды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 37. Монғол мемлекеті әскери негізде құрылды. Мемлекеттің саяси құрылымы туралы кесте сызып келу.
http://history.ucoz.co.uk/ сайтынан алынған
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.