Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
«Отызыншы жылдардағы қоғамдық саяси өмір». -

«Отызыншы жылдардағы қоғамдық саяси өмір».

Сабақ жоспары | Предметы | Тарихтан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1767 | Размер: | Автор: Тәрбие
. Астана қаласы Әлекей Марғұлан
атындағы №40 орта мектептің тарих
пәні мұғалімі Мусина Шайнұр

ТАқырыбы: «Отызыншы жылдардағы қоғамдық саяси өмір».
Сабақтың мақсаты:
1. Білімдік: Қазақстандағы 1931-1933 жылдардағы ашаршылық, себептері, зардаптары, апат тұсындағы қазақ зиялыларының қимыл- қозғалысы, ашаршылық трагедиясы және демографиялық саясат туралы мәлімет беру.
2. Дамытушылық :30 жылдардағы тарихи оқиғаларды саяси өмірдегі өзгерістерді дұрыс бағалай және тұжырымдай білуге үйрету, деректер мен зерттеулерді өз бетінше оқып, қажетіне сай пайдалану ғылыми бағыт бағдар беру.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды өз елінің зиялыларын құрметтеу, қадір – қасиетін қастерлей, білуге, ұлтжандылық пен сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнегілігі: карталар, тақырыпқа байланысты деректер,суреттер, үн таспа.
Сабақтың барысы:
l.Ұйымдастыру кезеңі.
II.Кіріспе сөз
III. Үй тапсырмасын сұрақ – жауап арқылы жүргізу
1.Ауыл шаруашылығын күштеп ұжымдастыру бағыты туралы қысқаша сипатама беріңдер.
2.Ұжымдастыру Қазақстанда қашан жүзеге асырылды.
3. Тестік тапсырмаларды орындау.
IV. Үй тасырмасы бойынша қорытынды жасау.
V. Жаңа сабақты игеру.
1) «Нәубет» Алматы ,«Жалын» 1990ж кітабы бойынша естеліктер оқып келу.
2) 1925-1933 жылдары ВКП /б/ Қазақстан өлкелік комитетінің бірінші хатшысы кім болды? Ол туралы қысқаша мәлімет.
3) 1931- 1933 жылдардағы ашаршылыққа қатысты қосымша әдебиеттер табу.
№ жылдар Орын алған оқиғалар
1 1921-1927ж
2 1925ж
3 1928ж
4 1927-1929ж
5 1928-1932ж
6 1931-1933ж
7 1937-1938
8 19281940ж

Кезектесіп оқушыларды интерактивті тақтамен жұмыс
Ой қозғау стратегиясы:
1 Кім жіберді аштық деген пәлені?
Кім жауапты ?Білгім келер соны мен
Түйе мініп, атпен шапқан жан еді
Малын айдап, көшіп жүрген жөнімен
Түгін қоймай сыпырды ғой қастықпен,
Болады осындайда сұм айла,
Бұкіл жұртты қырып жою аштыпен,
Керек пе еді аллға, әлде құдайға?
Аштық жайын еске алудың өзі мұң,
Шаншу сұрақ мазалайды; неліктен
Бұл қорлыққа жетер қайтіп төзімің,
Жер бетінде жүре алмайсың өліктен
Осы шумақтар төңірегінде ой қозғау.
Жаңа сабақты бекіту;
Жұптық жұмыстар/ой толғау жазу/

1 Аштық себептері-
2.Ел бақарғандар саясаты;
3. Аштық себептері
4. 1932 жыл 7 тамыз Сталиндік заң.
6, Қазақ зиялыларының іс- қимылы.
7.1932 ЖЫЛ 4 шілде «Бесеудің хаты»
8. Халықтық әулеметтік жағдайы, ашаршылықтан жаппай қырғынға ұшыраған 51 аудан.
9.Халықтың көрші республикаларға көшіп қону кетуі туралы мәлімет.
10. Қазақ зиялылары белсенді әрекет жасай алды ма?
11. Халықты ашаршылық қырғынынан құқарудың жолы қайсы?
VIII. Қорытынды; 31 мамыр –Ұлы нәубет құбандарын еске алу күні.
IX. Бағалау.
Пайдаланған әдебиеттер:
1) Нәубет. Алматы, «Жалын»1990ж.
2) «Жұлдыз» журналы, 1993 ж
3) М.Қ.Қозыбаев, Қ.С.Алдажұманов, Ж.Б.Әбілқожин. Қазақстандағы күштеп коллективтендіру; қорлық пен зорлық. Алматы,1992ж
4) «Ақ желкен» журналы,1991ж
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.