.
.
Солтүстік Қазақстан обл Біздің көлі.
Сабақ жоспары | Предметы | Технологиядан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1991 | Размер: | Автор: гостьАқжар ауданы
Ақсары негізгі мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі
Шаймерденова Асемгуль Ризабековна
Сабақтың тақырыбы: Біздің көлі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды көлік түрлерінің суреттерін пайдалана отырып, көлік түрлерін ажырата білуге,төтенше жағдайға тап болғанда арнаулы, ерекше көліктерді 101,102,103,104,112 нөмірлерін теру арқылы шақыруды үйрету.
Дамытушылық: түрлі жағдаяттарға байланысты сұрақ-жауап қою арқылы, оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкешілікке, табиғатты қорғауға,табиғат байлықтарын сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,сынау.
Көрнекіліктері: көлік түрлерінің суреттері бар буклеттер, тірек қағаздар, әуе, жер, судың суреті салынған плакаттар, тірек сызбалар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
1. Оқушылардың оқу, жазу құралдарын даярлату.Көңіл-күйлерін сабақ барысына аудару.
Келіңіз, төрлетіңіз,
Үлкенге де сіз, кішіге де сіз.
Бәріңізге құрметпен,
Бас иеміз біз.
2. Үй тапсырмасын пысықтау. «Алматы» мәтінін түсініп оқып келгендерін мазмұндау, әркімнің өзі тұрған қаласы, ауылы туралы жазған әңгімелерін оқыту.
3.Үй тапсырмасын қорыту.
« Жылдам ойла, бірақ қателеспе!» ойыны
Салыстыру. Сұрақ-жауап. ( оқушылар сұраққа жеке-жеке жауап беріп, әр қалаға тиісті сөзді іледі)
1.Қаланың ескі атаулары ? 2.Қандай қала деп атауға болады ?
3.Қала Қазақстанның қай тұсында орналасқан ?
4.Қала халқының саны ?
6.Ауа райы қандай ? 7. Қаланың ұқсастығы неде ?
Астана Ұқсастығы Алматы
4. Сергіту сәті: «Ұшты, ұшты»
Ұшты, ұшты - Ұшақ ұшты,
Ұшты, ұшты – Машина ұшты,
Ұшты, ұшты – Тік ұшақ ұшты,
Ұшты, ұшты – Қайық ұшты,....
5. Жаңа сабақ. Жұмбақ. ( көлік туралы жұмбақтар жасыру арқылы, жаңа тақырыпты ашу).
Қазша қанатын жаяды, Күндіз – түні күрсінеді,
Үйрекше мойнын созады. Жүрген жері сілкінеді. (Пойыз)
Құсша қонады. ( Ұшақ)
Тырылдап көкте инелік, Арқасында ауыл жүр,
Инелік емес үй делік Ала тайым шауып жүр. (Автобус)
(Тік ұшақ)
Б
І
З
Д
І
Ң
К
Ө
Л
І
К
- Балалар,көлік болмаған кезде, адамдар нені көлік ретінде пайдаланды ?
- Жануарларды. Яғни, түйені, жылқыны, есекті т.б.
- Кейіннен адамдардың ойлауының, ойының ұшқырлығының арқасында көліктер жасап шығарды.
Көліктің қандай түрлері болады?
Тірек сызбаны пайдалану.
жер көлік әуе
су
« Өз жолыңды тап!» ойыны. ( 3 оқушы тақтаға шығып, әр көлікті өз орнына қояды.)
- Бұл көліктерді кім жүргізеді ?
- Адам екенін таныту.( ұшқыш, жүргізуші суреттерін тақтаға ілу).
Түрлі жағдаяттарға байланысты сұрақтар:
1- жағдаят: - Газ плитасына шәйнек қойып, теледидар көруге отырдың. Үйде қандай жағдай болуы мүмкін ? Қандай арнайы машинаны шақыру керек ?
2- жағдаят: - Көшеден өтіп бара жатып, келе жатқан машинаны байқамай қалдың. Машина қағып кетіп, сен жарақат алдың. Адамдар қандай көлікті шақырады ?
Оқулықпен жұмыс.
Мұғалім: Оқушылар:
1. Мәтінді оқушылар кезек-кезек әр абзал жолын оқыған сайын түсінік беру және тақтаға арнайы көліктерді шақыратын телефон нөмірлерін жазып ілу.
( 1- абзал жолды оқығаннан кейін, арнайы көліктерді суреттері арқылы таныту, дабыл дыбысын естірту).
Дәптермен жұмыс.
Арнайы көліктерді шақыратын телефон нөмірлерін есіңе сақта:
№ 101 – өрт сөндіру машинасы;
№ 102 – полиция машинасы;
№ 103 – жедел жәрдем;
№ 104 – газ шаруашылығының машинасы;
№ 112 – құтқару қызметі.
Шығармашылық тапсырма.
1- қатар. Арнайы көліктер суретін салу.
2- қатар. Арнайы көліктер туралы эссе жазу.
3- қатар. Көліктерге арналған жұмбақ жазу.
Қорытындылау.
«Білгеніңді желге ұшырмай, іске асыр!» ойыны.
Сәйкестендіру . (түрлі жағдаяттағы суреттерді)
№ 101 – өрт сөндіру машинасы;
№ 102 – полиция машинасы;
№ 103 – жедел жәрдем;
№ 104 – газ шаруашылығының машинасы;
№ 112 – құтқару қызметі.
Бағалау.
Үйге тапсырма: 101 бет. «Біздің көлік» оқу, мазмұндау. Әңгіме жазу.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.