.
.
Сабақтың тақырыбы: Жүннен киіз өнімдерінің жаңа үлгілерін жасау. Жүннен киіз өнімдерінің жаңа үлгілерін жасау.
Сабақ жоспары | Предметы | Технологиядан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1975 | Размер: | Автор: Нартай4540Сабақтың мақсаты: оқушылардың ізденімпаздығын, тиянақтылығын қалыптастыру.
Білімділік : оқушылардың қазақ халқының өнері жайлы
білімдерін бекіте отырып, ата-бабаларымыздың асыл қазыналарының бірі - киіз басу өнеріне деген көзқарасын қалыптастыру.
Дамытушылық : жеке тұлғаны қалыптастыруда дүниетанымын кеңейтіп, киіз басудағы біліктіліктерін нығайту, киіз басудын жаңа әдісін, шығармашылығың дамыту, қыздарға тән түрін беру.
Тәрбиелілік : халықтың өнерін, салт-дәстүрін бағалай біліге, ізденімпаздыққа, төзімділікке баулу,ептілікке, сұлулыққа, жолдастық өзара көмектесуге тәрбиеелеу.
Сабақтың түрі: шеберлік класы.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, теориялық білімді практикамен ұштастыру,слайд арқылы көрсету.
Сабақтың көрнекілігі:бұйым үлгілері, суреттер, схемалар, слайд, қауіпсіздік ережесі.
Құрал-саймандар: жүн, арнайы инелері, бұршікті пленка, сабын, су, губка, сулық, сетка, жіп, қайшы, интерактивті тақта.
Пәнаралық байланыс: сурет, сызу, тарих. Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.
1.Оқушыларды түгендеу.
2.Сабаққа даярлығын байқау.
3.Оқушылардың көңіл күйлерін сабаққа аудару.
ІІ. Оқушылардың ой өрісін дамыту әрекетінде қойылатын сұрақтар. 1. Еңбектің өмірдегі маңызын қалай түсінесіндер? 2. Өнердің қандай түрлерін білесіндер? 3. Өнердің түрлеріне байланысты даму кезеңдерін қалай түсінесіндер? ІІІ. Жаңа сабақ бөлімі. Ата-баба еліне саяхат.
«Балаңды өнерлі болсын десең - ұстаға кос».
«Өнер таусылмас азық, жоғалмас байлық» дейді халық даналығы.
Халқымыздың ғасырлар талғамынан өткен асыл қазынаны – киіз басу жайлы қариялардан білеміз.
«Қарты бар үйдің – қазынасы бар» дейді.
Қазақ халқының қолданбалы өнері сонау ескі заман тарихымен бірге өсіп, біте қайнап келе жатқан өте бай қазына. Бұл тек қазақ халқының ғана емес, сондай-ақ туысқан Орта Азия орыс халқының қолданбалы өнерімен де ұштасып жатады.
Ерте заманнан бері халқымыздың кисе киім, ішсе тамақ етіп жатқан төрт түлігінің бірі қой малы. Қойдың етін тамақ, жүнін киім етіп (тоқып, тігіп) киген және үй тұрмысына пайдаланған. Халықтың өмірімен, тұрмыс-тіршілігімен байланысты болған шикізаттың бірі – жүн.
Шикізатты өндеу зауыты беске бөлінеді:
-қойды қырқу,
-жүнді сұрыптау,
-жүнді иіру
-бұйымды тоқу, босу,
-дайын бұйымдар.
ІҮ. Сарамандық жұмыс: Оқушылар өз өнерлерін шеберлік класы көрсету барысында шыңдайды.
Мұнда қыздар практика жүзінде жүннен әр түрлі бұйымдар жасайды:дымқыл киіз басу, құрғақ басу арқылы, моншақ, брош, қоржын, гобелен, суреттерін салып көрсетеді.
Жұмысты бастамас бұрын техникалық қауіпсіздік ережесін естеріне салу.
Жұмыс барысында қадағалап отырып, көмек беру.
Оқушылардын жасаған бұйымдарын тамашалау. Қорытынды: Балалар, бүгінгі сабағымыз жақсы өтті.
«Өнер – таусылмас азық, жұтамас байлық» дейді ғой халқымыз. Ендеше, бабалардан қалған осындай өнерді қастерлеп, өзіміз үйреніп, әрі дамыту – біздің міндетіміз, сендер үлкен шеберлікке жету үшін, үлкен дарын, терең білім, іскерлік пен төзімділік, шыдамдылық керек. Ұлттық қолөнерімізді қадірлеп қастерлей біліндер.
Ү.Оқушылардың білімін бағалау. ҮІ.Үйге тапсырма беру.
ҮІІ.Жұмыс орнын жинастыру.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.