Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Фосфор, фосфордың осидтері. -

Фосфор, фосфордың осидтері.

Сабақ жоспары | Предметы | Химиядан ашық сабақтар Загрузок: 0 | Просмотров: 1597 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Пән мұғалімі Пәні Сынып: Күні
Султанова Ж.А. Химия 9«Ә»
Сабақтың тақырыбы: Фосфор, фосфордың осидтері.

Сабақтың мақсаты: Фосфор,фосфордың оксидтері туралы алған білімдерін тереңірек жетілдіру. Топпен жұмыс жасауға дағдыландыру.
Фосфор,фосфордың қосылыстарын,аллотропиялық түр өзгерістерін ұқсастықтары ме айырмашылықтарын салыстыра отырып танысу.
Тәжірибе жасау арқылы ой-өрістерінің дамуына жағдай жасау.

Нәтижесі Фосфор,фосфордың оксидтері туралы алған білімдерін тереңірек жетілдіреді. Топпен жұмыс жасауға дағдыланды.
Фосфор,фосфордың қосылыстарын,аллотропиялық түр өзгерістерін ұқсастықтары ме айырмашылықтарын салыстыра алды.
Өзіндік ой пікірі қалыптасқан тұлға дамиды
Сабақтың көрнекілігі: қызыл фосфор, құты, зат жағатын қасық, спирт шам, су, лакмус, метилоранж, P2O5, ватман,маркер,слайдтар,бейне көрсетілімдер,флипчарттар,Менделеев кестесі физикалық карта.

Қызығушылығын арттыру Слайд көрсету. флипчарт
Жаңа сабақ Фосфор, фосфордың осидтері.

Кезең Уақыт Сабақ бөлімдерінің мақсаты Сабақтың өту барысы Оқушының Іс-әрекеті Сабақтың әдісі
Бағалау
Білім

2 мин Ұйымдастыру кезеңі.

Сабаққа психологиялық дайындық.
Жас ерекшеліктеріне байланысты топқа бөлу: 3топ.
Шаттық шеңбер құру.

Ақ, қызыл, қара фосфор

Шаттық шеңбер құрып, жылы лебіздерін білдіреді Жекеден топтастыру әрекеті

Жалпы барлығына берілген тапсырма Жарайсың!
(ф.б.)

Жарайсың!
(ф.б.)



Түсіну 8 мин Қызығушылықты ояту. 1.«Сандарды сөйлету» ойыны

2.Табиғатта таралуы.
3.Қазақстанның физикалық картасымен жұмыс жасау.
1.«Сандарды сөйлету» ойыны арқылы периодтық жүйедегі орнын қарастыру.

2.Табиғатта таралуы.

3.Қазақстанның физикалық картасымен жұмыс жасау.
1.«Сандарды сөйлету» ойыны арқылы периодтық жүйедегі орнын қарастырады.
2.Табиғатта таралуы.
3.Қазақстанның физикалық картасымен жұмыс жасайды.
Топпен жұмыс Топ бір-бірін бағалау.
Қолдану 15мин Ой толғаныс:
4.Суреттерді топтастыру.
5.Алынуы.Реакция теңдеуін жазу.
6.Фосфор оксидінің алынуы. Бейне көрсетілімді көру.
7.Тәжірибелік көрсетілім:


4.Суреттерді топтастыру.
5.Алынуы.Реакция теңдеуін жазу.

6.Фосфор оксидінің алынуы. Бейне көрсетілімді көру.

7.Тәжірибелік көрсетілім: қызыл фосфордан аздап темір қасыққа салып оны қыздырса, фосфор түтіндене жанып Р2О5 қышқылдық оксид түзеді және оны суда еріту арқылы қышқыл алу, реакция теңдеуін жазу:
Р→Р2О5→Н3РО4
4Р + 5О2 =2Р2О5
Р2О5 + 3Н2О = 2Н3РО4
Қышқылды анықтау.

4.Суреттерді топтастыру.
5.Алынуы.
Реакция теңдеуін жазады.
6.Фосфор оксидінің алынуы. Бейне көрсетілімді көру.

7.Тәжірибелік көрсетілім: қызыл фосфордан аздап темір қасыққа салып оны қыздырса, фосфор түтіндене жанып Р2О5 қышқылдық оксид түзеді және оны суда еріту арқылы қышқыл алады,
реакция теңдеуін жазады:
Р→Р2О5→Н3РО4
4Р + 5О2 =2Р2О5
Р2О5+3Н2О = 2Н3РО4
Шыны ыдыста қышқылдың түзілгені индикатор арқылы анықтайды. Топпен жұмыс «Екі жұлдыз ,бір тілек» (ф.б.)
ІІІ- топ бір-бірін бағалау,

Топ бір-бірін бағалау.
Сергіту сәті
2 мин Сергіту сәті
Сергіту сәтін орындату
Видио роликтен қарап орындайды
Жалпы барлығы бірге орындау. Жарайсыңдар! (ф.б.)

Талдау 6 мин 8.сызбанұсқа бойынша талдау:флипчартпен жұмыс.

9.Венн диаграммасы арқылы салыстыру.
10.Қолданылу
11.Сызба суреттермен жұмыс жасау.

12.Сіріңке жағудың реакция теңдеуін жазу.
13.Есептер шығару

8.Химиялық қасиеттері.Фосфордың химиялық қасиеттеріне сызбанұсқа бойынша талдайды:

9.Венн диаграммасы арқылы салыстыру.

10.Қолданылуы.
11.Фосфор және оның қосылыстарының қолданылуы жайлы сызба суреттермен жұмыс жасау.

12.Сіріңке жағудың реакция теңдеуін жазу.

13.Есептер шығару

8.Химиялық қасиеттері.Фосфордың химиялық қасиеттеріне сызбанұсқа бойынша талдайды:
9.Венн диаграммасы арқылы салыстырады.
10.Қолданылуы.
11.Фосфор және оның қосылыстарының қолданылуы жайлы сызба суреттермен жұмыс жасайды.
12.Сіріңке жағудың реакция теңдеуін жазады.
13.Есептер шығарады.

Топпен жұмыс Басбармақпен бағалау(ф.б.)

Смайлик(ф.б.

жұп арқылы бағалау(ф.б.)


Смайлик(ф.б.)


Смайлик(ф.б.)

Жинақтау
(синтез) 8 мин Алған білімді жинақтау: Тест жұмысы. диалог құрау.
Тест жұмысы.
“Соңғы сөзді маған қалдыр”ойыны арқылы диалог құрау.
Тест жұмысы.
“Соңғы сөзді маған қалдыр”ойыны арқылы диалог құрастырады. Топпен жұмыс жұп арқылы бағалау(ф.б.)
Смайлик(ф.б.)

Рефлексия 2мин Стикерге жазу,ББҮ кесте толтыру. ББҮ кесте толтыру. Стикерге жазады. Жалпы барлығы орындау. Жарайсыңдар! (ф.б.)

Бағалау 2 мин өзін-өзі бағалау парағы арқылы бағалау.
өзін-өзі бағалау парағы арқылы бағалау.

өзін-өзі бағалау парағы арқылы бағалайды.
Сабақ барысында Жиынтық бағалау
Дамыту. §22 оқу.№ 5-17,5-18 есептерді шығару.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.