Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Ұлттық  сусындар. -

Ұлттық сусындар.

Сабақ жоспары | Документы | Авторлық бағдарлама Загрузок: 0 | Просмотров: 3178 | Размер: | Автор: ggggggggggggggggdfsf
. Ұлттық сусындар 7 сынып ,технология Қалқабаева Нағима Абдыраманқызы

Сабақ тақырыбы: Ұлттық сусындар.

Мақсаты: Қазақ халқының ұлттық сусындары туралы білу,пайдасын түсіну,ерекшеліктерін зерттеу.Сусындардың жасалу технологиясын үйрену.

Тәрбиелілігі: Ұлттық сусындардың қасиеттерін біле отырып,таза және үнемді пайдалана білуге тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ.

Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап,түсіндірмелі ,суретті іздеушілік,мақал- мәтел, көрсету, ақпараттық технология элементтері.

Көрнекілік: сүт өнімдері,слайдтар,тақта, кеспелер.

Пән аралық байланыс: биология,экология,тарих,әдебиет,өзін-өзі
тану.

Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.а)сәлемдесу,түгендеу.
ІІ.Үй тапсырмасын пысықтау.
Топқа бөлу:Қыздар стакандарда алдын ала құйылған сусындарды
ұрттап, сүт болса сүт тобына,айран болса айран тобына қымыз болса
қымыз тобына отырасындар.Ендеше қыздар, біз тоқсан аяқталып
келеді осы технология сабағында бір тоқсан бойы не үирендік соны
еске түсіріп, пысықтап өтсек. Мен сендерге сұрақтар қоям, сендер
жауап беріп отырасындар және өздеріңді бағалап отырасындар.
-қазақтын ұлттық ет тағамдары ?
-бір зуала деп нені айтады?
-соғым деп ненің етін айтамыз?
-бауда не,бақшада не өседі?
-көк өністерді алғашқы өндеу дегеніміз не?(5 мин)

Өте жақсы өздерінді бағаландар (уақыт 1мин)

-Енді қыздар байқасандар алдарында кеспе суреттер жатыр және
сұрақтар. Енді сендер сол суретті құрастырып ,сурет жөнінде ол
қандай сусын оның қолдануы ,емдік қасиеттеріне адам баласы үшін
пайдалы жолдарын айтып өтесіндер,жәнеде сұрақ- жауап жатыр
дайындалындар.(10мин)
Міне мен сендермен бүгінгі сабақтын тақырыбын ашып отырмын .
Ары қарай сабақты жалғастырып өтейін және де сендердің
жауаптарынды толықтырайын.Ия, қазақ халқы ұлттық тағам мен
сусындарға бай халық , қазақ мал бағып ғана қоймай оның өнімдерін
де ысырапсыз пайдалана да білген.Соның айғағы балар осы күнге
дейін ұрпақтары малдың қыр сырын жақсы түсініп атадан балаға
мирас етіп кедеді.Төрт түлік малдын сүтінен ....
Сергіту сәті: Сабағымызды ойынмен жалғастырайық,
«Ойлан,тап»ойыны .
Ойын шарты мынадай: әр топ басшысы шығып мына«Алтын бесіктен»
құндақтаулы сұрақты алады да тобымен ойласып,қарсылас топтарына
не жұмбақпен,не суреттің бір элементін тақтаға бормен салып
көрсетеді.Оны қарсыластары не зат екенін табу керек.(ойын 15мин)

Қорытындылау:
Сөз жұмбақ шешу:1.Піскен сүттің беті(қаймақ)
2.Сүттің ұйытылған түрі.(айран)
3.Қатықтан жасалатын дәм(құрт)
4.Жана туған сиырдын алғашқы сүті(уыз)
5.Биенің сүті.(қымыз)

1

2






4



5

Уйге тапсырма:Уызды қалай дайндайды?





Ұлттық сусындарға көрме


Қазіргі тандағы ұлттық сусындар көрмесі.Ауданымызда Бірінші Мамыр мен Көксәйек елді мекендерінде сүт өнімдерін шығаратын завод бар.


Сабақ тақырыбы:


Қыздар сусындардың дәмін татып айран болса айран тобына,сүт болса сүт тобына,қымыз
Болса қымыз тобына отырды.Яғный топқа бөлініп сайыс сабақ болды.


Сүт,Айран, Қымыз.



Ұлттық сусындар суреттері.

Оқушылар «Алтын бесіктен »-құндақтаулы сұрақтарды алып топ башылары сұрақтарға
жауап беріп отырды, жәнеде бір топ екінші топқа баға қойып отырды.

Сабақты қорытындылау:

Сөз жұмбақ сұрақтары:1. Піскен сүттің беті (қаймақ)
2.Сүттің ұйытылған түрі (айран)
3.Қатықтан засалған дәм(құрт)
4.Жаңа туылған сиыр сүті(уыз)
5.Биенің сүті.(қымыз)

Үйге тапсырма: Сүттен ботқа жасау.(өз телефонына бейне ролик түсіру.)
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.