Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.1-теорема -

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.1-теорема

Сабақ жоспары | Документы | Коучинг жоспарлары Загрузок: 0 | Просмотров: 1512 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Күні: 15.09.2014 ж
Сабақ жоспары:алгебра
Сыныбы: 9 «А»
• Сабақтың тақырыбы: §1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.1-теорема
• Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу мен оны шешу жолдарын үйрету.
Дамытушылық: Мәндес теңдеулердің қасиеттерін пайдаланып есептерді орындай білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің графиктерін салу бойынша білімдерін жетілдіру.Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.
Міндеттері:
- Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешімін табуды үйрену
- Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің кез келген шешімін табу
Қолданылатын модульдер:
1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер
2.Сыни тұрғыдан ойлау
3.Оқытудағы ақпаратттық-коммуникациялық технологияны пайдалану
5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық
Сабақ түрі:топтық және жұптық жұмыс
Сабақ типі:жаңа сабақ,теориялық және практикалық
Сабақтың әдістері: Сурақ-жауап, топтық, дедукция әдісі,бинарлық әдістер,і Сын тұрғысынан ойлау, проблемалық, көрнекіліктер, ұжымдық т.б
Сабақтың көрнекілігі:слайд,батман,стикерлер,флипчарт құралдары
Күтілетін нәтиже:
- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеуді ажырата біледі
- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің дәрежесін анықтай біледі
-Теңдеудің графигін сала біледі
Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері
Уақыты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті бағалау Ресурстар:осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
Сабақтың басталуын ұйымдастыру
мин
Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция орнату.
Сәлеметсіздер ме оқушылар . Оқушылардың сабақққа қызығушылығын ояту,белсенділігін арттыру.
Топқа бөлу:1,2,3,4,5-ке дейін сыныптағы оқушылар түгел санап шығады да,1-лер «Бесік» ,2-лер «Елім» ,3-тер «Үміт» топтарына бірыңғай топтасады. «Бесік» тобына 1-теорема, «Елім» тобына 1-салдар, «Үміт» тобына 2-салдар бойынша мыcалдар келтіріп постер қорғау
Бір дегенім –бесік,
Шықтық содан өсіп.
Екі дегенім –Елім ,
Далам тауым,көгім.
Үш дегенім-Үміт,
Үміт артар жігіт.
Оқушылар сәлемдеседі
Жауап берулеріне сәйкес бесбұрыш, төртбұрыш,үшбұрыштармен бағалауды түсіндіру.

Жақсы, жарайсыңдар Оқулық, қиындылар флипчарт
БІЛУ
Теориялық білім

«Бесік» тобына 1-теорема:
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің aх=b (мұндағы а және в –нақты сандар,х-айнымалы) түрінде берілетінін төменгі сыныптан білеміз.
aх+by=c түрінде берілген теңдеу екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу д.а.
x,y – айнымалылар, a,b,c – нақты сандар және a мен bбір мезгілде нөлге тең емес.
- Мәндес теңдеулер
- Мәндес теңдеулердің қасиеттері
- Теңдеудің графигі
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу – берілген теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын сандар жұбының жиынын табу.
aх+by=c теңдеуді қанағаттандыратын кез келген сандар жұбы екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шешімі д.а
1-теорема.Егер теңдеудің екі жақ бөлігіне бірдей санды немесе айнымалылардың барлық мәндерінде мағынасы болатын өрнекті қоссақ,онда берілген теңдеуге мәндес теңдеу шығады.
1-салдар. «Елім» тобына 2-салдар,мысал келтіру
Егер теңдеудің екі жақ бөлігінде де бірдей сандар бар болса,онда оларды ескермеуге болады (ондай сандар өзара жойылып кетеді дейміз)
2-салдар. «Төзім» тобына 2-салдар,мысал келтіру:
Теңдеудің кез келген қосылғышын оның бір жақ бөлігінен екінші жағына қарама-қарсы таңбамен көшіруге болады.

Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «§2.Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу»(оқушылар өздері айтады.
Сабақтың мақсаты: оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеуді шешу жолдарына және графиктерін салуға білуге дағдыландыру Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне баға қояды .мәтін есептерін шешу.№209-2 №210-2 №202-2
№209-2
а-в
а2-в2
Шешуі: a=4+b
(4+b)2-b2=104
16+8b+b2-b2-104=0
8b-88=0
8b=88
b=88:8=11
a=4+11=15
жауабы: ең ұлкені 15 саны
Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын,мақсатын ашады. Постерлерін қорғау
Түсіну.
Практикалық бөлім Мысалы.2х+у=6 теңдеуінің графигін салу


Әр топ өздерінің постерлерін қорғайды.Топ басшылары бағалап отырады. Смайликтер мен ұпаймен бағаланады. Оқулық , слайд, флипчарт
Қолдану
Есептер шығару
мин Ауызша орындалатын тапсырмалар: №17

«Бесік» тобына №18-а, «Елім» тобына №18-ә, «Төзім» тобына №19-а есептерді орындау беріледі

Әр топтан жауап береді.Топпен бірігіп жұмыс жасайды.топтар бір-біріне көмектеседі.Тақатаға оқушы шығып есепті орындайды. бесбұрышш төртбұрышш үшбұрышпен бағаау Оқулық , слайд, флипчарт
Талдау Бесік» тобына №18-а, «Елім» тобына №18-ә, «Төзім» тобына №19-а есептерді орындау беріледі

Топ басшылары оқушылар жауаптарын бағалау парақшаларына белгілеп отырады
Actibstudio құралдарын пайдалану арқылы орындайды

Жарайсыңдар!
Смайликтермен қошеметтеу
Жинақтау
А) Оқушылар бір -біріне сұрақ береді.
Ә) менің қоятын сұрақтарым:
Е-кітапханадан №970 есепті орындау. .№970 есептің 1-есебінің 5 пункті,2-есебінің 1 мен 2 пункті дұрыс,3-есептің 1-пункті дұрыс.
А) Оқушылар бір -біріне сұрақ береді.
Ә) менің қоятын сұрақтарым:
1.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуден қандай айырмашылығы бар?
2.Қандай жағдайда берілген теңдеуге мәндес теңдеу алуға болады?
Екі айнымалысы бар теңдеу қалай шешіледі?
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.Топпен бірігіп жұмыс жасайды.Топтағылар бір-біріне көмектеседі Жарайсыңдар!
Смайликтермен қошеметтеу
Бағалау
Рефлексия 2 мин Топ басшыларындағы бағалау парақшаларын жинап алу арқылы оқушылардың білімін жүйелеп бағалау.Үйге:§1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу,№18-б,в;№19-б,в ;№21б
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.