Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.2-теорема -

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.2-теорема

Сабақ жоспары | Документы | Коучинг жоспарлары Загрузок: 0 | Просмотров: 2185 | Размер: | Автор: Нартай4540
. Күні: 18.09.2014 ж
Сабақ жоспары:алгебра
Сыныбы: 9 «А»
• Сабақтың тақырыбы: §1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.2-теорема
• Сабақтың мақсаттары:
• Білімділік. Берілген тақырыпты толық меңгеруге мүмкіндік жасау; Екі айнымалысы бар сызықтық тендеулердің графигін салудың негізгі тәсілдерімен таныстыру, графигін салу дағдысын қалыптастыру;
• Дамытушылық. Пәнге деген қызғушылығын арттыру және ой өрісін дамыту дамыту
• Тәрбиелік. Ұқыптылыққа тәрбиелеу
Міндеттері:
- Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешімін табуды үйрену
- Екі айнымалысы бар сызықтық кез келген шешімін табу
-Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигін салуды үйрену
Қолданылатын модульдер:
1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер
2.Сыни тұрғыдан ойлау
3.Оқытудағы ақпаратттық-коммуникациялық технологияны пайдалану
5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық
Сабақ түрі:топтық және жұптық жұмыс
Сабақ типі:жаңа сабақ,теориялық және практикалық
• Сабақтың әдістері: Сурақ-жауап, топтық, дедукция әдісі,бинарлық әдістер, СТО стратегиялары. Топтастыру стратегиясы, проблемалық, көрнекіліктер, ұжымдық т.б
Сабақтың көрнекілігі:слайд,батман,стикерлер,флипчарт құралдары
Күтілетін нәтиже:
- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеуді ажырата біледі
- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің дәрежесін анықтай біледі
-Теңдеудің графигін сала біледі
Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері
Уақыты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті бағалау Ресурстар:осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
Сабақтың басталуын ұйымдастыру
• Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың “Қазақстан 2050 жылы барысқа апаратын – бүгінгі мектеп партасында отырған оқушылар” Н. Ә. Назарбаев айтқанындай азамат болып жетілетін білімді оқушы болып өседі деп сендерге сенемін.
• СТО-дың ассоциация стратегиясы бойыншатопқа бөлу:үшбұрыш,төртбұрыш.шаршы үлестірмеліктер бойынша топтарға бөлінеді.. Оқушылар сәлемдеседі. Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне баға қояды .мәтін есептерін шешу§1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.1-теорема 18-б,в;№19-б,в ;№21б


Жақсы, жарайсыңдар Оқулық, қиындылар флипчарт
БІЛУ
Теориялық білім

«Үшбұрыш» тобына 1-теорема, «Төртбұрыш» тобына 1-салдар, «Шаршы» тобына 2-салдар бойынша мыcалдар келтіріп постер қорғау
«Үшбұрыш» тобына 2-теорема:
2-теорема.Егер теңдеудің екі жақ бөлігін де нөлден өзгеше санға немесе айнымалының кез келген мәнінденөлге тең емес және мағынасы болатын өрнекке көбейтсе,онда берілген теңдеуге мәндес теңдеу шығады.
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу дегеніміз-берілген теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын сандар жұбының жиынын табу.Сандар жұбының әрқайсысы жазықтықтағы нүктелердің жиыны қандай да бір түзуіді бейнелейді.Екі айнымаласы бар сызықтық теңдеуді шешу әрбір нүктесінің координаталары берілген теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын түзуді салуды талап етеді.Мұндай нүктелер жиыны теңдеудің графигін құрайды.сондықтан екі айнымалысы бар теңдеуді шешу оның графигін салу болып табылады;2х+у=6 теңдеуінің графигін салу
«Төртбұрыш» тобына 1-салдар,мысал келтіру
1-салдар.Теңдеудің екі жақ бөлігін де -1-ге көбейтіп,оның барлық мүшелерінің таңбаларын қарама-қарсы таңбаға өзгертуге болады. теңдеуінің графигін салу
2-салдар. «Шаршы» тобына 2-салдар,мысал келтіру:
2-салдар.Бөлшек коэффициенттері бар теңдеудің екі жақ бөлігін де бөлшек коэффициенттердің ортақ бөліміне көбейтіп, бүтін коэффициентті мәндес теңдеуге өзгертуге болады. 2х-у=5теңдеуінің графигін салу
Сергіту сәті Әр топ өздерінің постерлерін қорғайды.Топ басшылары бағалап отырады .Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын,мақсатын ашады.

Сергіту сәті кезекші басқарады Постерлерін қорғау
Түсіну.
Практикалық бөлім
. Смайликтер мен ұпаймен бағаланады. Оқулық , слайд, флипчарт
Қолдану
Есептер шығару
мин Ауызша орындалатын тапсырмалар: №17

Әр топтан жауап береді.Топпен бірігіп жұмыс жасайды.топтар бір-біріне көмектеседі.Тақатаға оқушы шығып есепті орындайды. бесбұрышш төртбұрышш үшбұрышпен бағаау Оқулық , слайд, флипчарт
Талдау
Е-кітапхана «Бесік» тобына №18-а, «Елім» тобына №18-ә, «Төзім» тобына №19-а есептерді орындау беріледі

«Үшбұрыш» тобына №20 А(3,0); «Төртбұрыш» тобына №21-а, «Шаршы» тобына №22-а есептерді орындау беріледі
Е-кітапханадан №970 есепті орындау.№970 есептің 1-есебінің 5 пункті,2-есебінің 1 мен 2 пункті дұрыс,3-есептің 1-пункті дұрыс. Топ басшылары оқушылар жауаптарын бағалау парақшаларына белгілеп отырады
Actibstudio құралдарын пайдалану арқылы орындайды

Жарайсыңдар!
Смайликтермен қошеметтеу
Жинақтау
Минитестті орындау

А) Оқушылар бір -біріне сұрақ береді.
Ә) менің қоятын сұрақтарым:
«Үшбұрыш» тобына № -а, «Төртбұрыш» тобына №18-ә, «Шаршы» тобына №19-а есептерді орындау беріледі

А) Оқушылар бір -біріне сұрақ қояды.
Ә) Менің қоятын сұрақтарым:
1.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуден қандай айырмашылығы бар?
2.Қандай жағдайда берілген теңдеуге мәндес теңдеу алуға болады?
3.Екі айнымалысы бар теңдеу қалай шешіледі?
4.Мәндес теңдеу деген не? Оқушылар мини тестті орындап бір-бірімен тапсырмаларын ауыстырып слайдтағы жауап бойынша тексереді,бағалайдыТоппен бірігіп жұмыс жасайды.Топтағылар бір-біріне көмектеседі Жарайсыңдар!
Смайликтермен қошеметтеу
Бағалау
Рефлексия 2 мин Топ басшыларындағы бағалау парақшаларын жинап алу арқылы оқушылардың білімін жүйелеп бағалау.Үйге: §1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу,№21-ә;№22,в ;№29 б,в
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.