Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы. -

Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы.

Сабақ жоспары | Документы | Тәрбие сағаты Загрузок: 0 | Просмотров: 3096 | Размер: | Автор: Тәрбие
. БҚО, Теректі ауданы, Ақжайық ауылы
Ақжайық жалпы орта білім беретін
мектебінің тарих пәні мұғалімі
Сағит Мөлдір Азбекқызы

Тақырыбы: Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы
Мақсаты:
Білімділік: 1986 жылғы Алматы қаласындағы желтоқсан оқиғасының себеп – салдаррлары, сипаты, қозғаушы күштері мен маңызы туралы түсініктерін
кеңейту, әміршіл – әкімшіл жүйенің іріп – шіріп бара жатқан принциптерімен таныстыру;
Дамытушылық: тақырыптың себеп – салдарлы байланыстарын табу, басты мәселені ажырата білуге және өз ойларын еркін айтып, қорытынды жасай білуге дағдыландыру;
Тәрбиелік: ата – бабамыз армандаған тәуелсіздікті нығайтуға, Отаның сүюге, достыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Әдісі: интерактивті тақтамен тірек – сызба арқылы түсіндіру, топтық , тесттік жұмыстар.
Көрнекілігі: слайд, тірек – сызбалар, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, сынып оқушыларын 3 топқа бөлемін (әр оқушы тақтадан қалаған түстерін алу арқылы топтасады.)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Семантикалық карта. Дұрыс жауапқа «+» белгісін қояды.
№ Аты – жөні, қызмет еткен жылдары. 1982 ж 1982 – 1984 жж 1984 – 1985 жж 1985 – 1991 жж
1 К.У.Черненко +
2 Л.И.Брежнев +
3 М.С.Горбачев +
4 Ю.В.Андропов +
2. Сәйкестендіру тесті.
Жеделдету бағытының сәтсіздікке ұшырауының негізгі айыптылары жекелеген басшылар деп жарияланды. Олар:
Мәскеуде Д.А.Қонаев
Ленинградта В.В.Гришин
Қазақстанда Г.Алиев
Әзірбайжанда Г.В.Романов
ІІІ. Жаңа сабақ.
Жаңа тақырыпты ашу.
Артық сөзді тап.
ТАЙҚРА ЗӘЛЗТА ЕЖТЛҚСАОН ҒЫСШҢЫ ИРСӘАБ ОЛБРЕ
(желтоқсан, Қайрат, Ләззат, Сәбира, Ербол, Шыңғыс)
Жоспары:
1. Бетбұрыс алдында қалыптасқан жағдайлар
2. Демократияшыл жастар қозғалысының себептері мен басталуы
3. Желтоқсан оқиғаларының сипаты
4. Жаппай жазалау
5. Желтоқсан оқиғаларының қорытындылары мен тарихи маңызы.
Топтық жұмысты бастамас бұрын топ атауларын анықтап аламыз. Олар: 1)«Тәуелсіздік», 2)«Еркіндік» және 3)«Азаттық».

І тапсырма: Жоба қорғау.
1 – топ: Желтоқсан оқиғасының сипаты
2 – топ: Д.А.Қонаев
3 – топ: Қайрат Рысқұлбеков

ІІ тапсырма:
1 – топ: Сандар сөйлейді
8500 адам –
1720 адам –
1200 адам –
246 адам –
99 адам –
12 –
2 адам –

2 – топ: Кесте «1986 ж желтоқсан оқиғасы»
Себеп, сылтауы Өткен күндері Желтоқсан оқиғасына қатысқандарға қолданылған жазалау шаралары.



3 – топ: Тарихи сынақхат.
1986 жылдың ақпанында болған КОКП – ның ..... съезі жаңа саясат жүргізудің негіздерін айқындап берді. КОКП Орталық Комитетінің нұсқауымен 1986 жылы .....Қазақстан КП Орталық Комитетінің пленумы болды. Күн тәртібінде ..... орнына орталық өкілінің ұсынысы бойынша ..... сайлау ұсынылды.

IV. Сабақты бекіту:
Тест
1. «Халық қаһарманы» атағын алған желтоқсан құрбаны:
А) Л.Асанова
Ә) Е.Сыпатаев
Б) С.Мұхамеджанова
В) Қ. Рысқұлбеков
2. Желтоқсан оқиғасына қатысқаны үшін қанша адам сотталды:
А) 99
Ә) 102
Б) 95
В) 150
3. 1986 жылы желтоқсанның 16 күні Қазақстан КП Орталық Комитетінің пленумы Республика партия ұйымының басшысы етіп сайлады:
А) Д.Қонаевты
Ә) Г.Колбинді
Б) Ж.Шаяхметовты
В) Н.Назарбаевты
4. Желтоқсан оқиғаларына қатысушыларға қарсы коммунистік әкімшіліктің ұйғаруымен жасалған құпия жедел жоспар:
А) «Бұрқақ – 86»
Ә) «Қарлы қыс – 86»
Б) «Бұрқасын – 86»
В) «Желтоқсан – 86»
5. 1989 жылы КСРО халық депутаттарының І съезінде Желтоқсан оқиғаларына әділ баға беруді талап етіп сөз сөйлеген:
А) Ш.Мұртаза
Ә) М.Шаханов
Б) О.Сүлейменов
В) М.Мағауин

Жауабы: 1 – В, 2 – А, 3 – Ә, 4 – Б, 5 – Ә.
V. Бағалау: өзара бағалайды
VI. Үйге тапсырма: 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы. «Желтоқсан жұлдыздары» тақырыбында тарихи эссе жазу.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.