.
.
Cабақтың тақырыбы: §16 Ұлы Жібек жолының пайда болуы, дамуы. Ұлы Жібек жолының пайда болуы, дамуы.
Сабақ жоспары | Документы | Тәрбие сағаты Загрузок: 0 | Просмотров: 2111 | Размер: | Автор: ТәрбиеСабақтың мақсаты:
Білімділік: Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихы мен таныстыра отырып, Ұлы Жібек жолының саудасы, шаруашылығы мен мәдениеті, халықаралық қарым-қатынасты дамытудағы рөлі туралы түсінікті қалыптастыру;
Дамытушылық: Оқушылардың Ұлы Жібек жолы кезіндегі сауданы қазіргі Қазақстанның және өзге мемлекеттердің саудамен дамуымен салыстыра білу, баға беру қабілеттерін дамыту. Өзіндік жұмыстар жасай білуге дағдыландыру;
Тәрбиелік: Заман талабына сай оқушыларды еңбексүйгіштікке, білімді болуға, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың көрнекілігі: Жібек жолы картасы, бейнекөрсетілім, интерактивті тақта, видеопроектор, слайдтар, тест сұрақтары, суреттер, БББ кестесі.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру;
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Тест сұрақтарын алу. Топқа бөлу.
ІІІ. Жаңа сабақ.
IV. Топтық жұмыс. Постер қорғау
V. Бекіту. БББ кестесін толтыру.
VI. Қорытындылау.
Үй тапсырмасы. Тест сұрақтары.
1. Орыс деректерінде қыпшақтарды қалай атаған?
А) половшылар (далалықтар) Ә) Ғұндар Б) командар В) кундар
2. Қыпшақтар Қазақстанның оңтүстігіндегі қалаларға шығу үшін кімдермен соғысты?
А) салжұқтармен; Ә) қарақытайлармен; Б) қаңлылармен; В) оғыздармен.
3. Қыпшақтардың батыс бірлестігі неше тайпадан тұрады?
А) 7 Ә) 11 Б) 16 В) 10
4. Қыпшақтардың негізгі шаруашылығы
А) мал шаруа; Ә) аң шаруа; Б) егіншілік; В) жар көшпелі мал шаруа
5. Хандық биліктің орталығы қалай аталады?
А) сарай; Ә) орда; Б) цитадель; В) қалашық.
6. Қарақытай билеушісі қалай аталады?
А) хан; Ә) патша; Б) гурхан; В) уәзір.
7. Қарақытай мемлекетінің құлаған жылы
А) 1213ж; Ә) 1218ж; Б) 1220ж; В) 1216ж.
8. Керейітттер туралы жазған тарихшы
А) әл-Марвизи; Ә) Қадырғали би Қасымұлы; Б) Рашид ау-Дин; В) Әбілғазы.
9. Найман мемлекетінің орталығы
А) Үзкент; Ә) Балықты; Б) Қарақорым; В) Баласағұн.
10. Қарахан мемлекетінің құрылуына басты рөлді атқарған тайпа.
А) жікіл; Ә) яғма; Б) қарлұқ; В) оғыз.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Жаңа сабақты бастамас бұрын, оқушыларға суреттер көрсету арқылы бүгінгі тақырыпты ашамын.
Сабақтың жоспары:
1. Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихы;
2. Ұлы Жібек жолының халықаралық қарым-қатынастың дамытудағы тарихи маңызы;
3. Ұлы Жібек жолының мәдениетінің өркендеуіне тигізген ықпалы;
4. Ұлы Жібек жолының шаруашылықтың дамуына тигізген әсері.
Бейнекөрсетілім «Ұлы Жібек жолы».
Бейнекөрсетілім көрсетіліп болған соң, 4 топқа тақырыптың 4 бөлімін бөліп беремін.
IV. Топтық жұмыс. Постер қорғау.
Оқушылар 5 минут оқып түсініктерін қағаз бетіне түсіріп, баяндайды (тақырыпты қорғайды).
V. Бекіту. БББ кестесін толтыру.
БББ кестесі «Ұлы Жібек жолы»
Білемін Білгім келеді? Білдім
VI. Қорытындылау.
Бағалау.
Оқушының
аты-жөні Білу
(Үй тапсырмасы) Түсіну
(Жаңа сабақ) Қолдану
(Постер қорғау) Анализ
(Бекіту) Синтез
(Қорытынды)
Үйге тапсырма беру: «Көшпенділер өркениетіне Ұлы Жібек жолының ықпалы» шығарма жазу, сурет салу
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.