.
.
Джуманова Карамат Шамухсиновна, 7 санын қосу және азайту
Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1042 | Размер: | Автор: гость№109 жалпы орта ектебінің бастауыш сынып мұғалімі
ОҚО, Шымкент қаласы
Сабақтың тақырыбы: 7 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: 7 - ні қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру.
Дамытушылығы: логикалық, есте сақтау қабілеттерін, бағыт-бағдар бере отырып, өздігінен жұмыс істеуге, өзіндік талдау және шапшаңдықпен орындауға дағдыландыру.
Тәрбиелігі: оқушыларды шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Тез шешім қабылдауға үйрету. Халықтық болжам, қағидалардың мағынасын түсінуге, 7 санының қасиетті сан екенін білуге үйрету.
Түрі: аралас сабақ.
Типі: жаңа сабақ.
Әдісі: жеке, сұрақ - жауап, түсіндіру, бақылау, қорытынды шығару. Пәнаралық байланыс: халық ауыз әдебиеті, дүниетану.
Көрнекілігі: тірек-сызбалар, суреттер, сөзжұмбақ, кесте.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Психологиялық дайындық
Дүкеннен бір сабын алдым
Тағы екі қабын алдым.
Екі дәптер бір қарындаш
Өшіргішті тағы алдым. Есепте? (...)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
- Балалар, өткен сабақта біз қандай санмен таныстық?
Слайдтан 6 - санына байланысты қосу; азайту амалдары беріледі.
А) 5+1= 6 - 4=
ә) Сандарды салыстыру
4+2= 5 - 1= 47*45 34*84 47*87
12 - 6= 7+6= 55*65 10*100 13*30
Сұраққа жауап алу
- Санды немен белгілейміз ? (цифрмен)
- Цифрды біз не істейміз? (көреміз, жазамыз)
- Кесіндіні немен өлшейміз? (см)
- Қандай геометриялық фигураны білесіңдер?
- Қосудың компоненттерін ата?
- Азайтудың компоненттерін ата?
- Қосудың ауыстырымдылық қасиеті жайлы не білесің?
«Сиқырлы сандар». Ауызша есептеу.
«Ғажайып жеті санына» саяхат жасау арқылы 7 санының киелі екенін айту.
Оқушыларды үш топқа бөлу.
1 – топ «Үшбұрыш»
2 – топ «Төртбұрыш»
3 – топ «Шеңбер»
ІІІ. Жаңа сабақ.
1 «Математикалық диктант» жүргізу арқылы, жаңа тақырып аты көрсетіледі.
10 мен 0-дің, 4 пен 5-тің, 1 мен 5-тің; қосындысын табу.
10 мен 5-тің, 9 бен 5-тің, 7 мен 4-тің; айырмасын табу.
ІV. Оқулықпен жұмыс.
1. Кестені жаз және жатта.
+ 7 = - 7 =
2. Барлығы 6 кәмпит бар еді. 2 кәмпит тәрелкенің ішінде, қалғандары сауыттың ішінде жатыр. Сауыт ішінде неше кәмпит бар?
Шешуі: 6 – 2 = 4 (к)
Жауабы: Сауыт ішінде 4 кәмпит бар.
V. Сергіту сәті.
Бір дегенім – байлық, бақыт бастауы,
Екі дегенім – еңбек, ұмтылыс дәл қасы.
Үш дегенім –үміт, үлгіге жетелеу,
Төрт дегенім – табиғат шынайылық мақсаты.
Бес дегенім – береке, бірлік үйімде.
Алты дегенім – алатау асқар белінде,
Жеті дегенім – жоғары өрле биікке.
Топпен жұмыс.
Әр топ жеке қағаздар суырып, берілген тапсырманы орындаймыз.
1 – тапсырма: Қосылғыштарының бірі: 7 болатын қосындыны жазу, мәнін табу.
1+ 7
2 + 7
2 + 7
7 + 0
2– тапсырма: Азайғышы 7 болатын айырмаларды жазу, мәнін табу.
7 – 6
7 – 5
7 – 2
7 – 4
7 – 3
7 – 1
3– тапсырма: «Топ баларалары»
Бір топ баларалары ұшып барады.
Олардың барлығы бесеу.
Біреуі жерге қонса, нешеуі қалады? ( 5 – 1 = 4)
4 – тапсырма : «Салыстыру»
2+5*1+5
10-1*9-2+
4+3*3+4
8+2*5+5
5 – тапсырма: Сәйкестік тап.
5+1 ------5
7 – 3 ---- 2
4-2------- 6
7-2 ------4
V. Қорытындылау.
Шығырмақ болып кеше есеп,
Жиналды жеті есек.
Үшеуі ұйықтап отырды,
Ынталысы неше есек? (7-3=4)
Он асықтың үшеуін,
Досың сұрап алады.
Айтшы сонда нешеуі,
Өз қолыңда қалады? (10-3=7)
Бесбайда бар бес іні,
Елтайда бар екі іні.
Қоссаң бес пен екіні,
Нешеуі болар шешуі? (5+2=7)
Жетіден бірді алайық,
Қанша бала қарайық.
Қарайық та санайық
Санайық та табайық. (7-1=6)
VI. «Жүректен жүрекке» (Музыка әуенімен оқушылардың өз тілектері)
VII. Үйге тапсырма. №4. Кестені жатқа айту.
VIII. Бағалау.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.