Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Аңыздар. Қорқыт -

Аңыздар. Қорқыт

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 2568 | Размер: | Автор: гость
. Бекітемін:
Сабақ:Аңыздар.Қорқыт Мектеп: №2 жалпы орта білім беретін мектеп
Күні: 5.10.2015 ж Мұғалімнің есімі:Даумова Г. И
СЫНЫП:4 «Д» Қатысқандар саны:22 Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты:
1.Халық ауыз әдебиеті аңыз үлгілерімен таныстыру
2.Қорқыт ата туралы айта отырып, ол туралы аңыздардан мәлімет беру;
3.Қобыз аспабымен таныстыру
Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Аңыз мазмұнын біледі,негізгі идеясын түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі: Ертегі мен аңызды ажырата алады.
Кейбір оқушылар: Қорқыт туралы аңыздың бүгінгі ұрпаққа не беретінін,Қорқыттың тапқырлығын өмірмен байланыстырып айта алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:
Аңыздағы оқиға желісінің байланысын ұғынады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Желмая,Сырдария,Дрез.
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
-Қалай ойлайсыңдар, Қорқыт ата өзі іздеген өлмес өмірді тапты ма?
Сіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба?
- Қорқыт туралы аңыздардың идеясы не?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Аңыздағы жер-су аттары
Алдыңғы оқу Бес ешкі
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз ) Оқу үшін бағалау

Басталуы 4мин

3мин

5мин Оқушылармен амандасу, «шаттық шеңбері» тренингі. Берілген үлестірме түрлері арқылы топқа бөлемін. Өтілген мәтіндердің үзінділері бойынша оқушыларды топқа бөлу. Әр топтан бір бағалаушыны сайлау. Бағалау парақшаларын ұсыну. Әр топ өз аттарына сәйкес не білетінін айтады. Топтар топ басшысын сайлап алады
Ітоп: Ер тарғын ІІтоп: Сатқын жапалақ ІІІтоп:Бес ешкі ІҮтоп:Қобыланды батыр
«Автор орындығы» әдісі оқушы өзі жазған эссесін отырып оқиды.
«Өрмекшінің торы »әдісі
Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, жіпті қарсы тұрған оқушыға сұрақтар беру арқылы лақтырады, дұрыс жауап бергендер жіпті саусақтарына орайды. Осылай жалғаса береді.
Топтарға бағалау парақшасы үлестіріледі.

Қошемет

Смайлик арқылы
Ортасы 3мин

3мин
5мин
7мин

2мин

3мин
Қызығушылықты ояту: «Ой тастау» Кім туралы айтып отырғанын сұрау.
Бейнеролик
Мәтінмен жұмыс.
«Әдеби үйірме» стратегиясы
1 топ: Сілтеме табушылар – мәтіндегі қызықты жерлерді табады.
2 топ: Сұрақ қоюшылар - Басқа топ оқушыларына сұрақ қояды.
3 топ: Баяндаушылар – мәтін бойынша топта өткен ой туралы баяндап береді.
4 топ: Ізденушілер – Қорқыт атаның бойындағы қасиеттерді табады.
Сергіту сәті.Көңілді күн
Ой қозғау (Оқушылардың шығармашылық қабілетін шыңдау үшін) .
«Иә», «Жоқ» стратегиясы. Графикалық диктант.
1.Аңыз –ауыз әдебиетінің бір саласы бола ала ма? +
2. Аңыздағы оқиғаның шешілуі адамды жақсылыққа жетелейді деуге бола ма?. +
3.Қорқыт ата өмірде болған жоқ деуге бола ма? -
4. Аңыз әңгімелердің кейіпкерлері тарихи тұлғалар деуге бола ма? +
5.Аңыздағы кейіпкерлердің сөзі де, ісі де тапқыр бола ма? + (оқушылар жауаптарының ұтымдылығын, ерекшелігін атап өту)
«5»-5 «4»-4 «3»-3 смайлик

Қошемет арқылы

Бірін-бірі бағалайды.
Аяқталуы 7мин

3мин «Салыстыру» стратегиясы
1 топ:Ертегі мен аңыздың ұқсастығы мен айырмашылығы
2 топ:»Аңыз» сөзін негізге алып сөзжұмбақ құрастыу.
3 топ:Қорқыт туралы әңгімеден қандай ой түйдіңдер?
4 топ: Қазіргі кезде Қорқыт ата сияқты тапқыр адам бар ма?Мысал келтір
Топтар өзін-өзі бағалайды.
INSERT әдісі .Әр оқушыға таратып беру
Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді?
VІ. Бағалау

Бағдаршам

Жиынтық бағалау
Қосымша ақпарат
Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? А. «Қорқыт туралы аңыздардың бүгінгі ұрпаққа берері не?» деген тақырыпқа ойтолғау жазады.
Ә.Ертегі бойынша адам бойындағы қандай кемшіліктер сыналады?
Б.Қорқыттың күйін аң-құс,жел,өзен қалай тыңдайды мәтіннен тауып жазады.

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Жеке жұмыс «Табыс критериі»
Тапсырмалар Жеттім Талпын
дым
1Ертегі мен аңызды ажырата аламын.
2.Аңыздың мазмұнын түсіндім
3. Қорқыт ата туралы білдім.

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс.Құндылықтардағы байланыс Қазақ тілі ,музыка,тарих ,АКТ
Рефлексия
Сабақ\оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілгенуақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққаа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды?(оқытуды да,оқудыда ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Сұрақ-жауап
1) Қорқыт ата кім?
2) Ол қандай адам болған?
3) Қорқыт ата қандай өмірді аңсайды?
4) Қорқытты қандай ой мазалады?
5) Ол бірінші рет қандай түс көреді, түсінде не көреді?
6) Ол өлімнен қашып құтылмасын біліп кайда оралады?
7) Екінші рет қандай түс көреді?
8) Қорқыт өлімнен осы жолы қашып құтылды ма?
9) Ол мәңгілік өмірді неден тапты?
10) Қорқыт күйін айналадағы тірі жан қалай тыңдайды?
қтың өн бойында қатысушылар формативті бағаланады. Қағазға жазылған «Таң қаларлық!», «Сөз жоқ!», «Келісемін!», «Креатив!» деген ынталандырушы сөздер көрсетіліп тұрады.
«Ментальды карта» әдісі.
«Бала Шоқан» тақырыбы жазылған плакат таратады. Аталған тақырыпта оқушылар жалпы түсініктерін жазып, басқа топтармен салыстыра отырып, тақтада қорғау керектігін айтады.
«Ментальды карта» әдісі.
«Бала Шоқан» тақырыбы жазылған плакат таратады. Аталған тақырыпта оқушылар жалпы түсініктерін жазып, басқа топтармен салыстыра отырып, тақтада қорғау керектігін айтады.
«Екі түрлі түсініктеме күнделіг» стратегиясы бойынша топтық жұмыс жасатамын. Плакаттың бір бағанасына шығарманың әсер еткен тұсын жазып, екінші бағанасына не үшін әсер еткенін жазады. Сынып алдында жұмыстарын қорғайды.

11) Қорқ1. Қорқыт ата кім?
а) әнші
ә) күйші
б) домбырашы
2. Қорқыт қандай музыкалық аспап жасады?
а)домбыра
ә) қобыз
б) асатаяқ
3. Қорқыт ата туралы не бар?
а) кино
ә) театр
б) кітап
4. Қорқыт атаның қандай күйлері бар?
а) ‘’Адай’’
ә) ‘’Аққу’’
б) ‘’Кісен ашқан’’
5. Қорқыттың бейіті қай жерде?
а) Алматыда
ә) Қостанайда
б) Қызылордада
6. Қорқыт қандай өмірді аңсайды?
а) мәңгілік
ә) бір күндік
б) бір айлық
Топтың жетекшісін сайлау. Топ жетекшілеріне бағалау парағы беріледі. (Өзін-өзі бағалау және өзгені бағалау)
Слайд №2
II. Қызығушылықты ояту бөлімі (бейне таспа) бейне таспаны көріп болған соң оқушылар өз пікірлерін ортаға салады. (Өзім қорытындылаймын)
Слайд №3
III
тапсырма: Ой қозғау (Оқушылардың шығармашылық қабілетін шыңдау үшін) .
«Иә», «Жоқ» стратегиясы. Графикалық диктант.
1.Аңыз –ауыз әдебиетінің бір саласы бола ала ма? +
2. Аңыздағы оқиғаның шешілуі адамды жақсылыққа жетелейді деуге бола ма?. +
3.Жиренше мен Қарашаш өмірде болған жоқ деуге бола ма? -
4. Аңыз әңгімелердің кейіпкерлері тарихи тұлғалар деуге бола ма? + 5.Аңыздағы кейіпкерлердің сөзі де, ісі де тапқыр бола ма? + (оқушылар жауаптарының ұтымдылығын, ерекшелігін атап өту)
1.Баласының өлімін әкесіне қалай естіртер едіңдер? (проблемалық сұрақ)
2.«Әңгімедегі бақытсыз жан» тақырыбына эссе жазу.
3. Хан мен Жиреншені көз алдыңа елестете отырып суретін салу.
Толғаныс сәті:
- Бүгінгі сабақта нені үйрендік?
Не ұнады? Не ұнамады?
Әр топтағы оқушылар парақшаға рефлексия жазады.
лған танымдық-әдістемелік сайт Кембридж бағдарламасы Бала Шоқан
БАЛА ШОҚАН
ADMIN • ФЕВ 21ST, 2014 • 0 COMMENT
Оңтүстік Қазақстан облысы
Кентау қаласы
№23 Ә. Бөкейханов атындағы жалпы орта мектеп
Утжанова Нурсулу Ратбаевна
Сапарғали Бегалин
Тақырып: Бала Шоқан
Қысқа мерзімді жоспар

Сыныбы: 5 Пәні: Қазақ әдебиеті

Сабақ тақырыбы: Сапарғали Бегалин «Бала Шоқан»
Сабақ мақсаты: Әңгімені жан-жақты меңгерту, талдауға, өз ойын еркін
жеткізе білуге, салыстыру, қорытынды жасай білуге
үйрету.
Табыс критерийлері: Әңгімені жан-жақты меңгереді;
Өз ойын еркін жеткізе біледі;
Салыстырып, қорытынды жасай білуге үйренеді;
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, диалог, «Ментальды карта» әдісі, «Салыстыру» стратегиясы, «Синквейн» әдісі, «Екі түрлі түсіндірме күнделігі» стратегиясы, «Ұялы байланыс желісі» әдісі.

Уақыт Мұғалімнің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Керекті жабдықтар
5 минут «Миға шабуыл.» әдісімен
өткен тақырып бойынша кері байланыс жасайды.
Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді және кері байланыста түсінбеген сұрақтарына жауап алады. А4 парағы
2 минут Топқа бөлінуге нұсқау жасайды. 5 оқушыдан 4 топқа бөлінеді. (Мектеп кеме, білім теңіз) Парақшалар
6 минут «Ментальды карта» әдісі.
«Бала Шоқан» тақырыбы жазылған плакат таратады. Аталған тақырыпта оқушылар жалпы түсініктерін жазып, басқа топтармен салыстыра отырып, тақтада қорғау керектігін айтады.

Плакат, маркер
6 минут «Салыстыру» стратегиясы бойынша жаңа тақырып бойынша жұмыс жүргізеді;
Оқушылар шығармадағы кейіпкерлерді ортақ жақтарын салыстырады. А4 парақшасы.
2 минут «Синквейн» әдісі бойынша 5 жолды өлең құрастыртыртады. Бала Шоқан туралы 5 жолды өлең шығарады.
1. Зат есім. Кім ? не?
2. Сын есім. Қандай ?
3. Етістік. Не істеді?
4.Синоним.
5.Сезіну. А4 парағы
8 минут «Екі түрлі түсініктеме күнделіг» стратегиясы бойынша топтық жұмыс жасатамын. Плакаттың бір бағанасына шығарманың әсер еткен тұсын жазып, екінші бағанасына не үшін әсер еткенін жазады. Сынып алдында жұмыстарын қорғайды.
Оқулық, плакат, маркер.
7 минут Интербелсенді тақта арқылы сұрақтар көрсетеді. «Ұялы телефон желісі» әдісін қолданады, төмен желіге көмек береді.
Жоғары желі – толық түсіндім;
Орта желі – жартылай түсіндім;
Төмен желі – мүлдем түсінбедім; Топтық құрамда оқушылар бірлесіп, интербелсенді тақтадан көрсетілген сұрақтарға жауап береді және орта желіге жоғарғы желі көмек береді, түсіндіреді. АКТ
5 минут Бағалау кезеңін жариялайды.
-әр дұрыс шығарылған 1 дұрыс жауап – 10
-кері байланыста өзінің пікірін дәлелдеу-10
-үй жұмысы үшін-10
-белсенділігі мен дұрыс пікір ұсыну-10
-түйінді сұраққа жауап беру-10
-топ мүшесіне көмектесу, ынтымақтасып жұмыс жасауы-10
Баллды бағаға ауыстыру:
«5» – 70-80
«4» – 50-60
«3» – 30-40
«2» – 0-20 Критерий арқылы өздерінің бағасын айтады. Табыс критерийлеріне назар аударады. Критериалды бағалау плакаты, табыс критерийі
3 минут «Не білдім? Не білгім келеді?» кері байланыс стикерін таратады.
Үй тапсырмасын береді. Тақырыпты қалай түсінгенін стикерге жазып, плакатқа жапсырады. Рефлексия плакаты,
Стикер

1 минут Үй тапсырмасын беру. Күнделікке жазып алады. Күнделік
Аңыз әңгіме Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу
Сабақтың мақсаты:Аңыз әңгімені оқыта отырып сөйлеу тілін дамыту, сұрақ қоя білуге, жауап беруге үйрету,ауызекісөйлеуге,мәтінді дұрыс оқып түсінуге, сөздік қорын молайтуға, практикалық жұмысты бере отырып тіл дамытуға пайдалану.Жиренше мен Қарашаш әңгімелері арқылы ұлы адамдар өмірін өнеге ету,адам бойындағы жақсы қасиеттерді,ақылдылық пен тапқырлықты дамыту.
Сабақтың әдісі:баяндау,түсіндіру,сұрақ жауап
Сабақтың түрі: жаңа білімді бекіту,оқып үйрету
Сабақтың көрнекілігі: кеспе қағаздар, кестелер интерактивті тақта арқылы көрсетілетін сызба нұсқалар
І.Ұйымастыру: оқушылармен амандасу, оқушылардың оқу құралдарын түгелдеп, сабаққа әзірліктерін
қадағалау
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
1.Ертегілер,олардың түрлері,ерекшеліктері.
2. «Алтын сақа», «Ер Төстік», «Қаңбақ шал» ертегілерін қайталап оқып келу. Осы ертегілер бойынша « әңгіме кестесін» толтыру
Әңгіме кестесі
Шығарманың тақырыбы «Алтын сақа» «Ер Төстік» «Қаңбақ шал»
Кейіпкерлері
Оқиғасы
Мінезі
Досы
Жауы

ІІІ.Жаңа сабақ.



\ Кесте бойынша оқушыларға жаңа сабақ түсіндіріледі. \
« Дүниеде не өлмейді?»
«Жиренше мен хан»
«Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу.»
«Жиреншеге Қарашаштың қазасын естіртуі»
«Жолмен де, жолсызбен де...»
«Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?»

ІҮ.Кейіпкер моделі

Кейіпкер

Іс әрекет,үзінділер Бойындағы қасиет Халық ойы немесе соңғы түйін
Жиренше Ханмен кездескен жерде Жиреншенің ақылдылығы
Айқындалып отырады Ұнамды , сүйікті қаһарман, шешен, тапқыр Халықтың ішінен шыққан адам үстем тап өкілдерін әрдайым жеңіп отырса, олардың анағүрлым озық жатса деген тілек
Қарашаш

Ү.Проблемалық сұрақтар.
І .Қазір Жиренше сияқты тапқыр адамдар бар ма?Мысал
ІІ Ханға ұқсайтын адамдар бар ма?
ІІІ. Сабақты қорытындылау.

ҮІІ Оқушыларды бағалау. Сабақ барысында оқушылардың жеткен жетістіктері мен жіберген кемшіліктерін айту.
ҮІІІ . Үйге тапсырма . Жиренше ханды не себепті үнемі жеңіп отырады? Сұраққа жауап жазу. Әңгімелерді оқып келу.

ыт өлгенімен оның ісі өлді ме?
Психологиялық ахуал
Шаттық шеңберін құру, тілек айту
Ментальді картамен жұмыс (әңгіме желісі бойынша)
«Ойлан ,Жұптас, Бөліс»
1 –топ Рөлге бөліп оқу.
2 – топ Еңбек туралы мақал – мәтел айту.

3 – топ Әкеге мінездеме беру
INSERT әдісі
Әр оқушыға таратып беру
Не білемін?
Не білдім?
Не білгім келеді?
Мен бессайысшы боламын
Тақырыбы: Мен бессайысшы боламын. С. Мұқанов
Мақсаты:
1.Мәтіннің мазмұнын аша отырып, негізгі идеясын анықтай білуге үйрету. Бессайыс спорты туралы мағлұмат беру. Спорттың адам өміріне пайдасы туралы танымдарын кеңейту.
2. Әңгімедегі балаға мінездеме беру арқылы оның ісіне талдау жасай отырып, өзін-өзі іштей дамытуға, қызығушылығын арттыруға , ойлауға, ізденуге жағдай жасау.
3.Өздерінің алдына қойған мақсаттарына жету жолы еңбек пен талап екенін ұғынуға жол салу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Оқыту технологиясы: Блум таксономиясы
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, үлестірмелі материал, спортшылар туралы деректер, плакат, маркер.
Пәнаралық байланыс: дене шынықтыру, қазақ тілі.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастырушылық кезеңі: 1.Шаттық шеңбері:
Көк аспанда Күн күлсін!
Бірге күлсін бүлдіршін.
Еліміздің көк туы, биікте желбіреп тұрсын!
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
Т. Мұратұлы «Суға жүзіп үйрен, балам» өлеңін мәнерлеп оқу.
«Су- тілсіз жау» шығарманы оқу.
-Су туралы қандай тыйым сөз білесіңдер?
-Суда жүзу адамға не үшін керек?
-Суда жүзген адамда қандай қасиеттер пайда болады? Қауіпсіздік ережелерін ата.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Білу


Қызығушылықты ояту.
-«Спорт» сөзін естігенде ойларыңа не келеді?
«Топтастыру» стратегиясы бойынша кластер құрастыру.
Оқушылардың жауаптарын тыңдау.

Спорт түрлеріне байланысты сыныпты топтарға бөлу.
Спортшылар туралы ойларын жинақтау.
1 топ: мергендер
2 топ: жүзгіштер
3 топ: жеңіл атлеттер
4 топ: ауыр атлеттер
Түсіну
С.Мұқанов туралы мәлімет беру.
«Мен бессайысшы боламын» мәтінімен танысу.
Мәтінді мәнерлеп, түсініп оқыту.
«Түртіп алу» стратегиясы бойынша кестені толтыру.
Білемін Білдім Білгім келеді
Сөздік жұмысы: қолтығына су бүрку-үгіттеу, итермелеу
Талдау
«Әдеби үйірме» стратегиясы
1 топ: Сілтеме табушылар – мәтіндегі қызықты жерлерді табады.
2 топ: Сұрақ қоюшылар - Басқа топ оқушыларына сұрақ қояды.
3 топ: Баяндаушылар – мәтін бойынша топта өткен ой туралы баяндап береді.
4 топ: Ізденушілер – Темір баланың бойындағы қасиеттерді табады.
Қолдану

Кітаппен жұмыс. Мінездеудің анықтамасын оқу.
«Кубизм» стратегиясы
1 топ: Бессайыстың басқа спорттан айырмашылығы қандай?
2 топ: Бессайыс спорты қалай пайда болған? Өмірде спорттың маңызы қандай?
3 топ: Анасы мен баласының әңгімесінен не байқадың?
4 топ: Мәтіндегі өнер, талап туралы мақалдарды тауып айт.
Оның спортшыға қандай қатысы бар?

Жинақтау

«Ұтымды жауап» ойыны
Бессайыс сөзінің әр әрпінің қатарына сол әріптен басталатын бүгінгі мәтінге байланысты сөйлемдер құрастыру.
Бағалау
-Өзің спорттың қандай түрімен айналысасың?
«Спортшы боламын мен ертең» атты эссе жазу.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.