Абай Құнанбаев. «Ескендір» поэмасы
Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 7147 | Размер: | Автор: ПубликаторШымкент қаласы
№18 Ш.Уалиханов атындағы
жалпы орта мектеп
Пән мұғалімі: Абытбаева Г.Ш.
Сабақ жоспары «Блум таксаномиясына» салынып құрылған.
Пәні: Қазақ әдебиеті |
Сыныбы: 10 «А» |
Оқыту тілі: қазақ әдебиеті |
Мерзімі: 15.01.2015ж |
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбаев. «Ескендір» поэмасы |
||
Сабақтың мақсаты: |
Абай Құнанбаевтің «Ескендір» поэмасы туралы біліп, зерттеушілік диалог арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру. |
||
Сабақтың міндеттері: |
1. Поэманың мазмұнын талдай отырып, негізгі тақырыбы мен идеясын таныту. Поэманың сюжеті шығыстық болғанымен, мән-мағынасы Абайдағы өзекті ойдан келіп шыққанын меңгерту. |
||
Сабақтың нәтижесі: |
1. «Ескендір» поэмасы туралы түсініктері кеңейеді; 2. Абайдағы Ескендірдің келбеті туралы біледі; 3. Поэманың мазмұнын талдай отырып, негізгі тақырыбы мен идеясын біледі; 4. Жаман мінез-құлықтар мен адамгершілікке тән қасиеттерді айыра біледі. |
||
Сабақтың табыс критерийлері: |
1. «Ескендір» поэмасы туралы түсініктері талдау, көрініс қою және диалог арқылы іске асады; 2. Поэмадағы кейіпкерлердің образын аша біледі. 3. Поэмадағы негізгі кейіпкер туралы мәлімет алады. 4. Жаман және жақсы қасиеттерді көрсете біледі. |
||
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ. Жеке жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс. |
||
Сабақтың әдіс-тәсілдері: |
«Мозайка» әдісі, диалогты оқыту әдісі, Сыни тұрғыдан оқу мен жазуды дамыту технологиясының элементтері, талдау, жинақтау, сұрақ-жауап, Инсерт әдісі, «Миға шабуыл» әдісі, «Үнсіз қадам» әдісі, т.б. |
||
Көрнекілігі: |
Тақырыпқа қатысты суреттер, флипчарт, түрлі-түсті маркер, сүйек, таразы. |
||
Сабақта қолданылған құралдар: |
интербелсенді тақта, компьютер. |
||
Пән аралық байланыс: |
тарих, музыка, |
||
Сілтеме:
|
1. Қазақ әдебиеті.Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. 2. А.Құнанбаев поэмалары |
||
Сабақтың барысы: |
45 минут |
САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ |
МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ |
ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ |
МОДУЛЬ, ӘДІС-ТӘСІЛДЕР |
||||||
Ұйымдастыру кезеңі
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 1. Сәлемдесу. 2. Психологиялық дайындық. “Мен саған...” тренингін өткізу. |
1. Оқушылар дөңгеленіп шеңбер құрады, бір-бірлерімен амандасады. 2. “Мен саған...” тренингі арқылы оқушылар бір-біріне тілек білдіреді. |
ОЖЕСОжО, “Мен саған..” тренингі, «Үнсіз қадам» әдісі, топқа бөліну |
||||||
3. Оқушыларды топқа бөлу. Оқушыларға мынадай сөздерді буынға бөліп беремін: қа-на-ғат-сыз-дық, а-дам-гер-ші-лік, ме-йі-рім-ді-лік. Буынға бөлінген сөздер қиындыларын қолданып, сөздерді бір-біріне қостырып, оқушылар үш топқа бөлінеді. Солай оқушылар «Қанағатсыздық», «Адамгершілік», «Мейірімділік» болып үш топқа бөлінеді. |
3. 1. Оқушылар алдарында жатқан буынға бөлінген сөздердің біреуін таңдап алады; 2. Буынға бөлінген сөздерді бір-біріне қосып, сөз жасайды. 3. Сөздердің құрастырылуы арқылы оқу-шылар топтарға үнсіз қадам арқылы бөлінеді. |
||||||||
І. Білу.
|
1. «Ой шақыру» әдісі. Презентацияда «Таразының» суреті көрсетіледі. - Сабақ эпиграфы: - Мына 4 шумақты өлеңде асты сызылған сөздер бар. Олар не деген сөздер? - Қасиеттер:
2. «Миға шабуыл» әдісі. - Оқушылар, қай жазушының шығармасында таразыға қатысты оқиға суреттеледі? - Дұрыс айтасыңдар! - Мұхтар Әуезов былай деген: «Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы, ерінбе!».
3. Инсерт әдісін қолданамын, яғни сабақтың басында, ортасында және аяғында (ауызша түрде сұраймын):
- Абайдың қандай шығармаларын білесіңдер? - Жақсы, балалар, Абайдың неше поэмасы бар? |
Оқушылардың жауаптары:
- Бұл – таразының суреті. - Таразы, таразыла, ой таразысы, ақыл таразысы.
- Абай Құнанбаевтың; - «Ескендір» поэмасында.
- Абай шығармалары: Өлеңдері; Қарасөздері; Аудармалары; Поэмалары; Әндері - Абай поэмалары: "Ескендір", "Масғұт", "Әзім әңгімесі". - "Поэма" - грек сөзінен шыққан, "туынды" деген мағынаны береді, өлеңмен жазылады. |
АКТ, СТО, ОЖЕСОжО, Инсерт әдісі, «Миға шабуыл» әдісі, «Ой шақыру» әдісі
|
||||||
ІІ. Түсіну.
|
1. «Ескендір» поэмасы туралы. Шығыс ақындары Фирдоуси, Низами, Науаилардың суреттері көрсетіледі. - Абай поэмаларының ішіндегі елеулісі де, ақынның гуманистік ой-пікірін тереңірек танытатыны да – «Ескендір». «Ескендір» — поэмасы, зерттеушілердің пікірінше, 1900 – 1902 жылдар аралығында жазылған. Қазақ әдебиеттану ғылымында Абайдың «Ескендір» поэмасы назира түрінде Низамидың «Ескендір — намасының» негізінде жазылған деген пікір айтылып келеді. - "Ескендір" поэмасының сюжетін алғаш рет неміс романтикалық әдебиетінің көрнекті ғалымы болған француз Альберт фон Шамиссо Талмудтан алады. Шамиссодан В. А. Жуковский 1844 жылы аударады. Мұнда А. Македонскийдің қырып-жоюы туралы жырлайды. Бұл сюжет Абайды да қызықтырады. Абай сюжетінде өзгеріс бар. Поэмада Ескендірдің аты-жөнін, әкесін, тұрған жері мен патшалығын, Ескендірдің ұстазы - Аристотельді қосады. Абай шығармасы тұпнұсқаға ұқсас. "Ескендір" поэмасы 4 тармақты 42 шумақтан тұрады. |
Оқушылар интербелсенді тақтадан слайдты көреді.
- Ескендір-Зұлқарнайын - Александр Македонский – белгілі қолбасшы. |
СТО, ОмОЖТ, АКТ, ТжДБО |
||||||
ІІІ. Қолдану. |
1. Абайдың «Ескендір» поэмасын жатқа сұрау. 2. Проблемаға шығу: - Поэманы үйден оқып келгендіктен, талдау сатысына шығамыз. - Ескендір Зұлқарнайын туралы. - Әділдік пен жауыздық арасындағы тартыс. 2. Поэма желісі бойынша жоспар құру. - Абай поэмасындағы Ескендір бейнесіне сипаттама беру. Түсіндірме сөздік: Аристотельге мінездеме беру: 3. Көрініс. Оқушыларға таразы, сүйек, орамал, т.б. заттар беріледі.
|
Оқушылар поэманы жатқа айтады.
қушылар Аристотельдің поэмаға не үшін енгізілгені туралы ойланып жауап береді.
|
ТжДБЖ, ЖЕСОжО, АКТ |
||||||
ІҮ. Талдау (анализ). |
1. КУБИЗМ стратегиясы. Суретте. Шығармадағы аталған тарихи тұлғалардың ақын идеясын жеткізудегі орны.
2. Бекіту: |
Топтық жұмыс. І топқа: 1) Шығармадағы тарихи тұлғалар туралы Абай қалай жырлаған? Әңгімелеп айту. ІІ топқа: 2) Венн диаграммасын қолданып, Ескендір мен Аристотельді салыстырады. ІІІ топқа: 3) Абай Ескендірдің психологиялық жағынан қалай суреттеген? Әңгімелеп айту.
|
|
||||||
Ү. Жинақтау (синтез). |
«Инсерт» әдісін сабақтың соңында да ауызша түрде қолданамын:
|
Оқушылар «Инсерт» әдісі арқылы поэма бойынша «Не білетінін? Нені білгенін? Нені білгісі керектігін?» өз ойларын, пікірін айтады. |
ОүБжОБ |
||||||
ҮІ. Бағалау. |
«Ой толғау» стратегиясы. Оқушыларға «Қанағат - қарын тойғызар, қанағатсыздық жалғыз атты сойғызар» тақырыбына 3 минуттық эссе жазады (7-8 сөйлем):
|
|
ОүБжОБ, СТО, ТжДБЖ, ЖЕСОжО |
||||||
Үй тапсыр-масын беру |
- «Ескендір» поэмасының соңғы 4 шумағын жаттау. - «Масғұт», «Әзім әңгімелері» поэмаларын оқу. - Мүмкіндігің келсе, поэма желісі бойынша сурет салу. |
|
|
||||||
Қоштасу |
- Сабақ соңын поэманың соңында айтылған Абайдың өз сөзімен аяқтау. - Сау болыңыздар! |
|
|
1 топ
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Р/с |
Оқушының аты-жөні |
Орындалатын тапсырмалар |
Жалпы ұпай саны |
|||||
Жаман, жақсы қасиеттерді жазу |
Поэманы жатқа айту |
Поэма бойынша көрініске қатысу |
Топтық жұмыста белсенділігін таныту |
Сұрақтарға жауап беру |
Эссе жазу |
|||
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 топ
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Р/с |
Оқушының аты-жөні |
Орындалатын тапсырмалар |
Жалпы ұпай саны |
|||||
Жаман, жақсы қасиеттерді жазу |
Поэманы жатқа айту |
Поэма бойынша көрініске қатысу |
Топтық жұмыста белсенділігін таныту |
Сұрақтарға жауап беру |
Эссе жазу |
|||
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 топ
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Р/с |
Оқушының аты-жөні |
Орындалатын тапсырмалар |
Жалпы ұпай саны |
|||||
Жаман, жақсы қасиеттерді жазу |
Поэманы жатқа айту |
Поэма бойынша көрініске қатысу |
Топтық жұмыста белсенділігін таныту |
Сұрақтарға жауап беру |
Эссе жазу |
|||
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
5.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
|