Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Адамгершілік – асыл қасиет -

Адамгершілік – асыл қасиет

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 2977 | Размер: | Автор: гость
. Ақтөбе облысы Байғанин ауданы Қарауылкелді орта мектебі Жарылғасынова Ардак Сайлауовна бастауыш сынып мұғалімі
Тақырыбы: Адамгершілік – асыл қасиет
Мақсаты:
Білімділік: Адамгершілікке, кішіпейілділікке, жаман әдеттерден аулақ болуға үйрету;
Дамытушылық: Адам бойындағы ұнамды, ұнамсыз қылықтарды ажырата отырып, әдеп әліппесін бойына дарыту. «Әдеп», «әдептілік» туралы түсініктерін кеңейту;
Тәрбиелік: Әдептілікке, сыпайылыққа,адамгершілікке,шыншылдыққа тәрбиелеу;
Көрнекіліктер: Адамгершілікке, әдептілікке байланысты түрлі суреттер, өсиет - нақылдар.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
2. Кіріспе
Адам баласы өзінің жан дүниесін адамгершілік пен мейірімділік қасиеттерімен нығайтып,шынайы өмір сүре білуі керек.
Сара Алпысқызы Назарбаева
Мұғалім:Қымбатты оқушылар,бар назарымызды тақтаға аударайық,адамгершілік,мейірімділік сөзіне ой жүгіртейік.Адамгершілік деген не?Адамгершілік қандай қасиеттерден тұрады?Алдымыздағы параққа өз ойымызбен адамгершілік ұғымына жататын қасиеттерді толтырайық.
Достық,
Кішіпейілділік,
Шыншылдық,
Бауырмалдық,
Сенімділік,
Сыйластық,
Адалдық,
Жауапкершілік
Міне,оқушылар,бүгінгі сабақтың тақырыбын аштық.Сонымен сабақтың тақырыбы:»Адамгершілік-асыл қасиет»
Адамгершілігі мол,мейірімді адам әрдайым жақсылық жасауға дайын тұрады.Ақ ниетпен жақсылық жасау адамның ішкі дүниесінің байлығын,жан сұлулығын,парасаттылығынт көрсетеді.Біз бүгінгі сабағымызда адам бойындағы жақсы,жаман қасиеттер туралы әңгімелесеміз.
Балалар,мейірімділік әр адамның жүрегінде өмір сүреді.Мейірімді адамды барлығы жақсы көреді.
«Қазақтың қанатты сөзі-тәрбие көзі»демекші қандай ұлы адамдардың қанатты сөздерін білеміз?
1.Айналаңа мейірімді болу адамды жақсылық жасауға жетелейді.
Біреуге жақсылық етсең,ол жақсылығыңды міндет етпе. Ы.Алтынсарин
2.Жамандықты ұмыт,жақсылыққа ұмтыл. (Қазақ мақалы)
3.Көңіл аудар даналардың сөзіне:
«Адал жанды өнеге тұт өзіңе». ( Ж.Баласағұн)
4.Үлкенді ізетте,
Кішіні құрметте. (Б.Момышұлы)
5.Мейірімділік жолы-жарық күн. (Майлықожа Сұлтанқожаұлы)
6.Жақсыға барсаң жазылып қайтарсың,
Жаманға барсаң жабығып қайтарсың. (Қазақ мақалы)
7.Біз өз бойымыздағы адамгершілікті дамытуға тиіспіз.Өйтпесек адамдардың ілтипатынан айрылып қалуымыз мүмкін.
8.Жігіт адамға үш нәрсе кесір болады.1..еріншектік
2..ұйқышылдық. 3.тіл алмау.Содан сақтан. (Әйтеке би0
10Жақсы адам болып қалыптасу үшін жаратылысынан гөрі жаттығудың рөлі зор. ( Демократ)
11.Осыншама әдептілікті кімнен үйрендіңіз деп сұрағанда Лұқпан Хакім.Әдепсізден үйрендім депті. .

Бұл бала қай бала?
Қарашы,үстіне,өзіне,
Бір кіршік түсті ме көзіңе,
Тап-таза, ақ қаздай, мұнтаздай.
«Жарайсың ,балақай»
Дейміз біз мадақтай.
Бұл бала қай бала? (Әдепті)

Бұл бала қай бала?
Қарашы үстіне,өзіне
Түсті не көзіңе?
Бет-ауыз кір айғыз,
Киімі кір,сатпақ
«Ұят-ай балақай»
Дейміз біз мазақтай,
Бұл бала қай бала? (Әдепсіз)
- Бүгін біз әдептілік, адамгершіліктің асыл қасиет екені туралы пікірлесіп, өз ойларымызды ортаға саламыз. Олай болса АДАМ!
Адам баласының бойында жақсы да, жаман да қасиеттер болады екен. Бізге ақылдылықты, адалдықты, қарапайым - кішіпейілділікті, инабаттылықты, шыншылдықты үлкендер үйретеді. Ол - біздің ата - анамыз, ақсүтін бере отырып, ана тілімен үйретеді. Біз оны түсініп, ата - баба салт, әдеттерін үйренеміз. Адам болатын адамгершілігі бар бала - барлық жақсы қасиеттерді үйреніп, жаман мінез әдеттерден, ұнамсыз қылықтардан аулақ болуға тырысуы керек..
-Мына суретте кім?
-Абай Құнанбаев.
-Абай кім?
-Ұлы ақын,ағартушы
-Кімнің қолында тәрбиеленген?
-Әжесі Зеренің қолында тәрбиеленді.
-Абай не жазды?
-Өлең,жырлар жазған.
-Ол неге шақырды?
-Өнерге,білімге,адал еңбек етуге
-Жақсы қасиет пен жаман қасиетке байланысты қандай өлеңін білеміз?
-Ендеше «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін кім жатқа айтады?
Ойын «Жалғастыр»
«Не істеуге болмайды?».
- Үлкендердің алдынан...... (кесіп өтуге болмайды.)
- Кішкене баланы................(жылатуға болмайды.)
- Құстарды...........................(атуға болмайды.)
- Қыз баланы........................(ренжітуге болмайды.)
- Сабақтан.............................(кешігуге болмайды.)
- Сыныпта.............................(айғайлауға болмайды.)
-Өтірік ..................................(айтуға болмайды)
«Не істеу керек?»
- Үлкен кісіні.......................(сыйлау керек.)
- Үлкеннің тілін...................(алу керек..)
- Үлкендерге..........................(сәлем беру керек.)
- Кішілерді..............................(қамқорлау керек.)
- Оқу құралдарын.................. (күтіп ұстау керек.)
-Кісіге.....................................(жамандық ойламау керек)
«Менің бойымдағы қасиеттерім»тақырыбына әр оқушы өз бойындағы жақсы,жаман қасиеттерді жазады.
Әдептілік ережелері
• Әдепті бала қашанда сәлемдеседі. Кезіккен адамдармен амандасады, көмегі және қамқорлығы үшін алғыс айтып, кетіп бара жатқанда қоштасуды ұмытпайды.
• Әрқашан сыпайы болу керек. Сыпайылық - айналаңдағы адамдарға өзіңді жағымды көрсету. Байқамай біреуді ренжітіп алса, дереу кешірім сұрайды.
• Әдепті бала көлікте отырғанда үлкендерге орын береді.
•Үлкендерді, ауру адамдарды, соқыр адамдарды көшеден өткізуге көмектеседі.
«Әдептілік, ар - ұят - адамдықтың белгісі...» деген халық мақалын түсіндіру.
Сынып сағатын қорытындылау:
- Балалар, біз бүгінгі сынып сағатында адамгершілік, әдептілік, сыпайылық жайлы пікірлер айтып, өз ойларымызды ортаға салдық Әрдайым әдепті, сыпайы болуға, кездескен адамдармен амандасуды, кешірім сұрауды, өтінемін деген жылы сөздерді үнемі айтып үйреніп, кішілерді қамқорлай білейік
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.