Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Ахмет Байтұрсынұлы «Ақын ініме»өлеңі -

Ахмет Байтұрсынұлы «Ақын ініме»өлеңі

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 2129 | Размер: | Автор: гость
. Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі: С.Е.Калиева
Қазақ әдебиеті Мұғалімі:А.Н.Абдуллина 7 класс Күні:21.10.2015ж
Сағат:
Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Ақын ініме»өлеңі
Мақсаты: А.Байтұрсынұлы өмірі,шығармашылығы туралы мағлұматты кеңейту,қажетті ақпаратты өз бетімен іздену, «Ақын ініме» өлеңінен мазмұнын,тәрбиелік мәнін түсіну,өз ойын еркін қорғауға,пікірін дәлелдеуге үйрену,бір-бірін бағалай білу.
Күтілетін нәтежелер Қажетті ақпаратты іздейді,автор шығармашылығын меңгереді, «Ақын ініме» өлеңіндегі өзекті ойды анықтай алады,постер арқылы топтастыра алады,өз ойын еркін жеткізе біледі,пікір алмасады, мәтінмен жұмысына алады.
Керекті жабдықтар Оқулық,флипчарттар,интерактивті тақта
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Оқушыларды сабақтың мақсаты жоспарымен таныстыру.Бағалау крийтерилерін құру және критериймен таныстыру Оқушылар топқа бөлінеді,тыңдайды,дайындалады
Кіріспе бөлім
Үй тапсырмасын тексеру
Мақал-мәтелдер Абайдың сыны Өз пікірің
1 «Жарлы болсаң, арлы болма»



Ардан кеткен соң, тірі болып жүрген құрысын. Егер онысы жалға жүргеніңде жаныңды қинап еңбекпенен мал тап деген сөз болса, ол - ар кететұғын іс емес.




2. «Атың шықпаса, жер өрте.

Жер өртеп шығарған атыңның несі мұрат?.
3. «Алтын көрсе, періште жолдан таяды»
Періштеден садаға кеткір-ай! Періште алтынды не қылсын, өзінің көрсеқызар сұмдығын қостағалы айтқаны.
Халық арасында мақал, нақыл сөз болып қалған Абай сөздерінің жалғасын тап.
1. Жұмысы жоқтық, тамағы тоқтық .......... (Аздырар адам баласын)
2. Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті ... (Ыстық қайрат,нұрлы ақыл,жылы жүрек)
3. Талап, еңбек, терең ой ... (Қанағат, рахым, ойлап қой, Бес асыл іс, көнсеңіз)
4. Білімдіден шыққан сөз...............(талаптыға болсын кез)
5. Еңбек етсең ерінбей, ..............(Тояды қарның тіленбей)
6. Ұстаздық еткен жалықпас, ............(Үйретуден балаға)
7. Пайда ойлама, ар ойла, ..........(Талап қыл артық білуге)
8. Атымды адам қойған соң, ............(Қайтіп надан болайын)
9. Досы жоқпен сырлас, .................. (Досы көппен сыйлас)
10. Сен де бір кірпіш дүниеге, ..............(Кетігін тап та, бар қалан)

Негізгі бөлім
Ітоп.Хронологиялық кесте

ІІ топ.
ІІІ топ.

Ахмет Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығын топтастыру

Ахмет Байтұрсынұлы «Ақын ініме»өлеңінің мазмұнын ашу
Өлеңге сатылай кешенді талдау
1.Авторы – А.Байтұрсынов. Қазақтың тұңғыш тіл білімі негізін қалаушы ғалым, публицист,аудармашығмысалшы,саясаткер.
2.Тақырыбы- тақырып –бұл өнер туындысының іргетасы. Бұл өлеңнің тақырыбы- атқамінер шонжарлардың мінез-құлқын әшкерелеу.
3.Жанр түрі- поэзия (өлең)
4.Идеясы- атқамінер шонжарлардың мінез-құлқын әшкерелеу. Халқына пайдасы тиетін, адал қызмет ететін адам болып қалыптасуға үндейді..
5.Шумақ-аяқталған синтаксистік тіртұтас ой. 8 шумақты
6.Тармақ-өлеңнің әр жолы. 30 тармақты
7.Бунақ- белгілі дауыс ырғағымен бөлінуі. 3 бунақты
8.Буын саны- дауысты дыбысқа байланысты. 11 буынды.
9.Ұйқас түрі- қара өлең ұйқасы (а-а-б-а)
10. Әдеби-теориялық ұғымдар.
Теңеу: доңыздай, балдай,Аплатондай
Эпитет: ақылға жарлы, сүйікті милләт
Дөрекі сөздер: қақыр,лапыр,пақыр,айғырсып.
Ирония- кекесін,келемеждеу
Сүйікті милләтіңа болам десең,Нашардың көбірек же хақын ,інім.
Сыйласын десең жұртың қадір тұтып,
Айғырсып момындарға ақыр,інім.
Білімді ел ішінде болам десең,
Шешенсіп,жақты сөйлеп,лапыр,інім.
Қолыңнан мұның бірі келмес болса,
Кісімсіп ең болмаса қақыр,інім.
Сөзіңді тыңдатайын десең жұртқа,
Ет асып таба-табақ шақыр,інім.
-Әр топ берілген тақырыптар бойынша жұмыстанады.
-Ақпараттар іздейді,сұрыптайды
-Жекелей,жұппен жұмыс
-Өз топтарының ішінде талқылайды
-Постер құрастырады
-Оқушылар ойланады,өз ойларын ортаға салады.
Сөздікпен жұмыс Ғапу (ету) – кешірім ет
Ғапыл (қалды) – қапы қалды, қапыда қалды, аңдамай қалды.
Пақыр – халі мүшкіл, байғұс, сорлы.
Милләтіңе – арабша ұлт деген мағынада. Тарихи сөз
Хақын – ақы, еңбек
Лапыр — лап – бұрынғы уақытта тізгін босап, аттан, тұра шап, деген мағынада айтылған жарлық сөз.
Лепір – бөсу, есу.
Қақыр – тамақты қырнай жөткірініп, қақырық шығару.
Рух – 1.Күш-қуат, батылдық
Қорытынды

Бағалау.
Рефлексия
Үй жұмысы

Қазақ тіл білімінің іргетасын қалаушы ғалым, Ыбырай Алтынсариннен кейінгі еңбегі ерекше ағартушы-педагог, сөз құдіретін танытқан тамаша ақын, қазақ баспасөз тілінің ұлттық үлгісін көрсеткен талантты публицист, туған халқының рухани дүниесін көтеруге көп күш жұмсаған мәдениет және ірі қоғам қайраткері – Ахмет Байтұрсынов болатын.Ол - ақын, жазушы, аудармашы, публицист, қоғам қайраткері, ағартушы, этнограф, фольклорист, түркітанушы, әдебиетші, тілші, ғалым…
Оның бүкіл еңбегінің мәнін бір ауыз сөзге сыйғызып айтар болсақ, ол бас әріппен жазылған ҰСТАЗ, ХАЛЫҚ ҰСТАЗЫ.
Бағалау крийтерилері арқылы әр топ басшылары топтарын бағалайды.Смайлтер арқылы топтар бір-бірін бағалап пікірлерін ортаға салып,ұсыныс айтады
Ахмет Байтұрсынұлы «Ақын ініме»өлеңін жаттау

Қ.Жазықов атындағы орта мектеп

Ашық сабақ
Тақырыбы:
Ахмет Байтұрсынұлы
«Ақын ініме» өлеңі

7 класс
Пән мұғалімі:Абдуллина Айшат Найзабекқызы

2015-2016 оқу жылы



Бүгін, 21 қазан күні сағат 0920 -да қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі Абдуллина Айшат Найзабекқызының 7 класта
Ахмет Байтұсынұлының « Ақын ініме» өлеңі тақырыбында ашық сабағы өтеді. Гуманитар бірлестік мүшелері тегіс қатысуы сұралады.
1. Балдыбекова Б
2.Бермағанбетова Қ
3.Нарымбаева М
4.Абдуллина А
5.Бекзатханова Г
6. Өмірзақова А
7.Шырдабаева Л
8.Бахилина Г

2015 жы

Мақал-мәтелдер Абайдың сыны Өз пікірің

1. «Жарлы болсаң, арлы болма»



Ардан кеткен соң, тірі болып жүрген құрысын. Егер онысы жалға жүргеніңде жаныңды қинап еңбекпенен мал тап деген сөз болса, ол - ар кететұғын іс емес.





2. «Атың шықпаса, жер өрте.

Жер өртеп шығарған атыңның несі мұрат?.


3. «Алтын көрсе, періште жолдан таяды»
Періштеден садаға кеткір-ай! Періште алтынды не қылсын, өзінің көрсеқызар сұмдығын қостағалы айтқаны.

4. «Ата-анадан мал тәтті, алтын үйден жан тәтті»


Ата-анасынан мал тәтті көрінетұғын антұрғанның тәтті дерлік не жаны бар. Бұлардың бәрінен де қымбат ата-анасын малға сатпақ ең арсыздың ісі емес пе?

Білемін Білгім келеді Үйрендім



Білемін Білгім келеді Үйрендім



Білемін Білгім келеді Үйрендім



Білемін Білгім келеді Үйрендім



Білемін Білгім келеді Үйрендім



Білемін Білгім келеді Үйрендім
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.