.
.
Жан отан,жалғыз отан,ақ бесгім, Қазақ хандығың құрылуы
Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1515 | Размер: | Автор: гостьТексізге сені сатқан жоқ кешірім.
Кім келіп, кім кетсе де дүниеге,
Керуені тоқтамасын ел көшінің.
Сабақтың мақсаты: Деңгейлік топтық жұмыс арқылы оқушылардың танымдық ой-өрісін өмірмен, әр түтлі ғылым салаларыменбайланыстыру.
Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын ашу.
Дамытушылық: Оқушылардың өз бетінше жұмыс жасауға және сөздік қорын молайтуға баулу.
Тәрбиелік: Патриот,отан сүйетін азамат етіп қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Деңгейлік оқыту өзін –өзі бағалау.
Сабақтың әдісі: Жауынбай Амантұрұлы Қаревтың деңгейлеп оқыту технолагиясы.
Сабақтың көрнекілігі:ХV-XVІ ғасырлардағы Қазақстанның картасы.Деңгейлік тапсырмалар.Плакаттар,электронды оқулық.
Мұхаммед Хайдар Дулати суреті Т/б.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
(шаттық шеңбері,топтың аты,ұраны топ жетекшісінің таныстырулары).
І топ. Шапағат. Топтың ұраны: «Атамыз алаш ұлтымыз қазақ үш жүздің ұрпағымыз»
ІІ топ. Назерке.Топтың аты Қазақ.Ұраны «Бәріміз біріміз үшін,біріміз бәріміз үшін»
І, ІІ, ІІІ деңгейлік сұрақтарды оқушылардың өз еркімен таңдау және оған жауап алу.
Өткен сабақты қорытындылау үшін топтарға тапсырма беру.(Плакатқа ХІІ-ХV ғасырдағықазақ жерінің аумақтық картасын сызу және түсіндіруін талап ету).
Жаңа сабаққа көшу: Сабақ барысында топ басшыларының қолына арнайы бағалау парақшалары мен топ мүшелерінің толық аты жөні жазылған тізімді ала отырп сабақ барысында әрбір деңгейлік тапсырмаларға жауап берген оқушыларды төмендегі балдық жүйемен бағалап отырады.
І-деңгей 3 балл
ІІ-деңгей 4 балл
ІІІ-деңгей 5 балл
Соңында мынандай тестік жүйедегі бағалау шкаласы мен оқушылар бағаланады. 1-14 дейінгі балл «3» 14-21 балл «4» 21—«5» бағалары мен бағаланады. Жаңа сабақты түсіндіру барысында Қазақ хандығының негізін қалаушылар туралы АКТ құралдарын пайдалана отырып электронды оқулықпен жұмыс жасалынады.Сондай ақ жаңадан шаңырақ көтерген Қазақ хандығы өз алдына қойған міндеттері туралы плакатпен жұмыс.
Міндеттер.
Көшпелі шаруалардың Сырдария бойындағы Қазақ тайпа-
Жайылымдарды пайда- қалаларды қзақ ның басын
ланудағы Дешті Қыпшақ Хандығына қарату. қосып,қа-
даласында бұрыннан зақтың эт-
қалыптасқан тәртібін никалық ау-
қалпына келтіру. мағын бі- ріктіру
Орта ғасырлық деректер бойынша «қазақ» атауы бостандық сүйгіш,ержүрек еркін адамдар дегенді білдіреді.
Әлемдегі 200-ден аса мемлекеттердің өзіндік басқару жүйесі бар.
Басқару жүйесіне қарай мемлекет 1.Республикалық
2.Манархиялық болып екіге бөлінеді.
Қазақ хандығының тарихы 1466-1847ж аралығын қамтиды олардың әулеті Шыңғысханың үлкен ұлы Жошы ханан тарады.
Олар қазақтың төре руын құрған .
Қазақ хандыхының негізін қалаған хандар Керей мен Жәнібек
Барақ Жәнібек
Керей Қасым
Бұрындық Хақназар
Тәуекел
Есім
Жәңгір
Әз-Тәуке
Абылай
Кенесары
М.Х.Дулати тарихи «Рашиди »еңбегінің мәні.
Сабақты пысықтау үшін топтарға тест сұрақтарын тарату, жауап алу.
Топ жетекшілерінің көмегімен бағалау.
Үйге тапсырма,35 Қазақ хандығының құрылуы.
«Кең далам , асқақ тауым ,айдын көлім,
Сен – киім, сен тұмарым,сенсің –демім.
Тәу етіп топырағыңа бас иемін,
Жасай бер,жаса мәңгі қазақ елім»-деп -
Е.Шәймерденұлының өлең жолдарымен сабағымызды аяқтаймыз.
Оңтүстік Қазақстан облысы, Қазығұрт ауданы «Жылыбұлақ» жалпы орта мектебі тарих пәнінің мұғалімі Тұрлыбаева Сәуле Таңсықбайқызы
Жаңажол ауылы 8 705 – 848 – 65 – 42
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.