.
.
Жамбыл облысы Қазтуған жырау «Мадақ жыры»
Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 6496 | Размер: | Автор: гостьБайзақ ауданы
Амангелді атындағы орта мектебі
Қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімі
Байдаралинова Қарлығаш
Тақырыбы: Қазтуған жырау «Мадақ жыры»
Мақсаты: Жырау поэзиясының негізггі тақырыптары мен көтереген мәселеріне тоқталып, мазмұнын ашу.
Қазтуған жыраудың өмірі, еңбектерінің мәнерлеп оқу, мағынасына тоқталу.
Оқушыларды отанын сүюге, батырлаққа, елдің дәріптей білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: сурет, сызба, өлеңдер жинағы.
Әдісі: түсіндіру, талдау, баяндау.
І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Амандасу
2. Сабақ барысымен таныстыру
Бүгінгі біздің сабағымыз жылдық болғандықтан Ауыл әкімде және әкімшілік тараптарының есеп беру кезеңі өткізіледі. Есеп беру жиналысында қатысушылар:
1.Хатшы пән мұғалім
2.Ауыл әкімдері
3.Почта меңгерушісі
4.Кітапханашы
5.Дәрігерлер
6.Тілшілер
7.Ауыл тұрғындары
Жиналыс барысында толғандырар сұрақтар, өтініш пен шағымдар болса мына «арыз-шағым жәшігіне» салуларыңызға борлады.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1.Хатшы (пән мұғалімі)
Бірінші сөз кезегін «Асан қайғы» ауылының әкімі ____________беріледі. (Асан қайғы туралы жазып келген рефератын қарғайды).
2.Хатшы: «Асан қайғы» ауылының бас дәрігері «Бұл заманда не ғаріп?» толғацы бойынша түсініп береді.
3.Хатшы: «Асан қайғы» ауылының почта меңгерушісі _________ «Әй, хан мен айтпасам білмейсің? Толғауы кімге арналған, көтеріоген тақырыбы не?
4. Хатшы: «Асан қайғы» ауылының кітапханашысы: «Еділ бол да, Жайық бол» толғайының тақырыбы не? Жатқа оқы.
5.Хатшы: «Асан қайғы» ауылының бас есепшісіне сұрақ.
Қанша отанға жүк артып,
Қанша жыл жайлы қоныс іздеген?
Неге атына «қайғы» сөзі тіркескен.
6.Келесі сөз телшілерге
Тілшілер:
Асан қайғы кім?
Әлеуметтік маман иесі:
7. Үй тапсырманы қорытындылау.
Бұл дәуірдегі әлеуметтік тіршілігінің ең шешуші мәселесін әдебиет жүзінде түсіріп, алғашқы рет халық қамын ойлап күңіреген қария – Асан қайғы.
(М.Әуезов)
ІІІ. Жаңа сабақ
1. Кіріспе.
Хатшы: «Асан қайғы» ауылына қатысты сұрақтарыныз жоқ болса келесі сөз кезегін «Қазтуған жырау» ауылының әкіміне________ сөз кезегін береміз.
Ал қалған жиналысқа қатысушы жолдастар деректер бойынша теріп жазып, толғандырар сұрақтар болса жазып жіберуге болады.
- «Қазтуған жырау» ауылының әкімі сөз кезегі өзіңізде.
2. Хатшы : Ендігі сөз кезегін ауыл ақсақалдар төрағасы ________ «Мадақ жыры» толғауымен таныстырады.
3. Хатшы: «Қазтуғанның қонысымен қоштасуы».
4. Тілшінің ақпараты:
Түсініксіз сөздермен жұмыс.
Жабысы – қазақ жылқысының байырғы қара байыр тұқымы.
Жабағы – 6 ай – 1 жыл аралығындағы тай.
Батташығы – шатырма гүлділер тұқымдасына жататын тамыры сәбізге ұқсас көп жылдық шөптесін өсімдік онда эфир майы болғандықтан оны жас күйінде мал жемейді.
Кежі – үйдің бір түрі.
5. Мәдениет үйінің меңгерушісі________
Б.Тілеухановтың орындауында «Алаңда алаң, алаң жұрт» толғауына кезек берейік.
6. «Қазтуған жырау» ауылының әлеуметтік маманының шешімі бойынша:
7.Ортақ қасиеттері: ақын, жырау, би, шешен
ІV. Жаңа сабақты пысықтау. Жас Отан – жастар қанатының мүшелері мына тақырыпта «Мен қазақ елінің жарқын болашығымын». Эссе жазу.
Мен жанбасам лапылдапа,
Сен жанбасаң лапылдап,
Кім жанады лапылдап?
V. Қорытынды.
1.Үйге тапсырма: «Қазтуған жырау» толғауларын жаттау.
2.Бағалау.
(Жиналысты қорытындылап, шешім шығару).
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.