Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу алгоритмі -

Бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу алгоритмі

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1382 | Размер: | Автор: гость
. О.Ағыбайұлы атындағы жалпы орта мектебінің
информатика пәнінің мұғалімі Бекешова Зульфия
Пәні: Информатика

Сабақтың тақырыбы: «Бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу алгоритмі»
Сабақтың мақсаты:
а) Бедербелгілік шамалармен жұмыс істеу алгоритмдері туралы түсінік беру, компьютерді пайдаланып, Бейсик программалау тілінде есептер шығару.
б) Білім-білік дағдыларын қалыптастыра отырып, ойлау қабілеттерін, дағдыларын қалыптастыру.
в) Оқушыларды программа құрып, күрделі есептер шығару нәтижесінде жылдамдыққа, дүниетанымдарын кеңейтуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас сабақ.
Пән аралық байланыс: математика, геометрия, бейнелеу.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, компьютерде есеп шығару, сұрақ-жауап, сызбалармен жұмыс,деңгейлік тапсырмалар, өзіндік жұмыс.
Қолданылатын педагогикалық технология элементтері: деңгейлеп оқыту, сұрақ-жауап.
Құрал жабдықтар, көрнекі құралдар: компьютерлер, плакаттар, буклеттер. Информатикамен есептеуіш техника негіздер әдістемелік нұсқау бағдарламалары. Оқулықтар. Жұмыс дәптері.
Сабақтың ұстанымы. (слайдпен)
«Білімді, сауатты адамдар – бұл ХХІ ғасырда адамзат дамуының негізгі қозғаушы күші» Н.Назарбаев
Сабақтың құрылымы: (слайдпен)
І. Ұйымдастыру (2 мин)
ІІ. «Ой сергіту» (3 мин)
ІІІ. Бейсик тілінің командалары (5 мин)
IV. Деңгейлік тапсырмалар (ІІ компьютерде есеп шығарады) 10 мин
V. Тест сұрақтары (І компьютерде есеп шығарады) 10 мин
VІ. Сергіту жаттығулары (5 мин)
VІI. «Дұрыс тізбегін көрсет» (5 мин)
VІII. Бағалау, талдау, үйге тапсырма (2 мин)
ІХ. Психоолгиялық проект (3 мин)
Х. Қорытындылау
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Сабаққа дайындықтарын тексеру.
Қауіпсіздік ережесімен танысып, қол қойдыру.
ІІ «Ой сергіту» (сұрақ-жауап) (слайдпен)
1. Алгоритм дегеніміз не?
2. Алгоритмнің неше қасиеті бар?
3. Алгоритмнің қандай түрлері бар?
4. ЭЕМ-де есеп шығару кезеңдері қандай?
5. Жиым дегеніміз не?
6. Индекс дегеніміз не?
7. Бедербелгілік дегеніміз не?
8. Бедербелгілік шаманың қандай операциялары бар?
ІІІ. Бейсик тілінің командалары (слайдпен және тақтамен)

IV. Деңгейлік тапсырмалар: (тақтамен)
І деңгей
Өрнекті Бейсик тілінде жазыңдар:
А) (3,27+а)(6,98+в)
а+2в-3с
Б) 5а+4
Жауабы:
А) (3,27+А)*(6,98+В)
Б) (А+2*В-3*С)/(5*А+4)
ІІ деңгей
Бейсик тілінде келтірілген арифметикалық өрнектерге сәйкес келетін формулаларды жазыңдар:
А) 5*А*В^3+(А+В)(2*А)
Б) (3*Х^2+2*Y)/(X*Y-7,4)+2/3
Жауабы:
А) 5ав3+(а+в)2а
3х+2у 2
Б) ху-7,4 3
ІІІ деңгей
Мына өрнекті есептейтін программа құрыңдар:
X=3, a=1
A) Y=a2x+13√x+a
Б) Y=(x+a)3+7(x2+a2)+1
Жауабы:
1. REM fghyt
2. X=3
3. A =1
4. Y=A^2*X+13*SQR(X+A)
5. PRINT Y
6. END
Нәтижесі: 29
1. REM ghhk
2. X=3
3. A=1
4. Y=(X+A)^3+7*(X^2+A^2)+1
5. PRINT Y
6. END
Нәтижесі: 135
Компьютермен жұмыс: І топқа тапсырма (тақтамен)
1. √705+sin300
--------------------•cos2600
Жауабы:
1. REM ghhk
2. Y=SQR(705)+SIN(30*3.14/180))/(TAN(ABC(25-47)))*COS(60*3.14/180)^2
3. PRINT Y
4. END
(2.704321)
2. sin300+cos600
1. REM ghhk
2. Y=SIN(30*3.14/180)+COS(60*3.14/180)
3. PRINT Y
4. END (1.00023)
3. √49.36(879-3.94)2
1 . REM ghhk
2 . Y=SQR(49.36*(879-3.94)^2
3. PRINT Y
4. END (165.2612)
4. SCREEN 9
1. CIRCLE (320,130),50,5
2. PAINT (320,130),5
3. LINE (278,105)-(362,155),3,BF
4. PRINT ʺhjjʺ
5. END
5. √√5+√6
1. REM ghhk
2. SQR (SOR(5)+SOR(6))
3. PRINT Y
4. END (2.1646)
Компьютермен жұмыс: ІІ топқа тапсырма (тақтамен)
1. √10+1
--------------------
6,25-1,82
Жауабы:
1. REM
2. Y=(SQR(10)+1)/(6.25-1.8^2)
3. PRINT Y
4. END
2. K=4
D$=ʺProgrammaʺ
A=K+10
R=R+A
PRINT D$,A,R,R*2,A*2
END
3. x2, егер х<0
y=
√x, егер х>0
1. REM ghyt
2. 2. INPUT X
3. 3. IFX<THEN Y=X^2ELSE Y=SQR(X)
4. PRINT Y
5. END
4. Өз аты-жөніңнің ұзындығын есепте
1. REM
2. A$=ʺZULFIA BEKESHOVAʺ
3. 3. L=LEN(A$)
4. 4. PRINT A$,L
5. A=ʺапельсинʺ
A[2.2]+A[8.1]+A[5.1]
пень
А$=ʺapelsinʺ
B$=MID$(A$2,2)+MID$(A$8,1)+MID(A$5,1)
PRINT B$
END
V. Тест сұрақтары: (тақтамен) жауабын ассисент тексереді және бағалау парағын енгізеді.
1. Алгоритм сөзі қай ғасырда пайда болған?
А) Х-ғ;
Б) ІХ-ғ;*
В) ХІ-ғ.
2. Жеке командалар немесе команда топтары көп рет қайталанатын болса, ол:
А) сызықты алгоритм;
Б) тармақталған алгоритм;
В) циклдік алгоритм.*
3. Блок кескіндемесі нені білдіреді?
А) алгоритм басы, соңы;
Б) деректер енгізу, нәтиже;*
В) шартты тексеру.
4. Программа дегеніміз:
А) құрылған шарттар;
Б) алгоритм тілі;
В) алгоритмдерді программалау тілінде көрсету.*
5. AND нені білдіреді?
А) және;*
Б) немесе;
В) емес.
6. Арифметикалық амаладардың белгілері:
А) +,ʽʽʼʼ,-,;
Б) 1,-,/,+;
В) -,+,/,*.
7. Алгоритмнің арнайы бекітілген геометриялық фигуралар арқы-лы графиктік түрде жазылуы:
А) схеманы, формулаларды түсіндіру;
Б) блок-схема;*
В) алгоритм.
8. Әріп ретінде қай алфавиттің бас әріптері қолданылады:
А) латын;*
Б) ағылшын;
В) неміс.
9. Бедербелгілік шама дегеніміз:
А) мәндері сан болатын;
Б) мәндері мәтін болатиын;*
В) мәндері болмайтын.
10. Біріктіру операциясы ұандай таңбамен белгіленеді?
А) -;
Б) /;
В) +.*
Жауап парағы:
Аты-жөні сыныбы дұрыс жауап саны

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Тест бойынша0-5 бал жинаған оқушы – 3-1 Кбайт, 5-8 бал жинаған оқушы -1 Мбайт, 8-10 бал жинаған оқушы – 1Гбайт бағасымен бағаланады.
Дұрыс жауаптары: (тақтамен)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Б В Б В А В Б А Б В

VI. Сергіту жаттығулары:
1. Көзге арналған жаттығу. Балалар, біз компьютердің алдында отыр-ғанда әр 20 минуттан соң шамалы дем алуымыз керек. Сондықтан қолдарыңды төмен түсіріп, денелеріңді босатып, көзімізге жаттығу жасаймыз. Кзімізді оңға, солға айналдырамыз. Рахмет!
2. Логикалық тапсырма:
Хайуанаттар бағының директорынан бақта қанша түйе және түйеқұс бар деп сұрапты. Директор былай жауап беріпті: «Бізде барлық түй мен түйеқұстарды бірге санағанда 60 көз және 86 аяқ бар». Айуанаттар бағында қанша түйе, түйеқұс бар?

VIІ. Дұрыс тізбегін тап: (слайдпен)
Үшбұрышты тік призмалардың қабырғалары.
AB=a, BC=b, AC=c, AA1=1, EB=H деп белгілеп, қиманың ауданын есептеу программасы.
Мұндағы, a=10, b=17, c=21, 1=18

ND
S=H*L

REM S-ті табу.
?10,17,21,18

S1=SQR(P*(P-a)*(P-b)*(P-c))
H=2*S1/a
P=(a+b+c)/2

INPUT a,b,c,1.
PRINT “S=S”;S
Жауабы:
1. REM S-ті табу.
2. INPUT a,b,c,1.
3. P=(a+b+c)/2
4. S1=SQR(P*(P-a)*(P-b)*(P-c))
5. H=2*S1/a
6. S=H*L
7. PRINT “S=S”;S
8. END ? 10,17,21,18.

VIІІ. Бағалау парағы:

№ Оқушының аты-жөні Ой сергіту Бейсик тілінің команда-лары Деңгейлік тізбегін тап Дұрыс тізбегін тап Тест сұрақ-тары Қорытын-ды бағасы
1 Артықбай А.
2 Дүйсембай Г.
3 Жанысбек Д.
4 Жарылқасын М.
5 Исат Б.
6 Рашидов Э.
7 Рашидов И.
8 Смайл А.
9 Сембек Е.
10 Тәтен Р.

Талдау:
Не үйрендің?
Не түініксіз болды?
Не үйреңгің келді?
Сонымен қатар бүгінгі сабағымыз аяқталды.

Үйге тапсырма: 1.11 тақырыпты қайталап оқып келесіңдер. 87-88 беттегі сұрақтарға жауап бересіңдер.
Күнделіктеріңе баға қойдыруды ұмытпаңдар!

ІХ. Қазір біз сендермен бірге психологиялық проект көрейік.
Психологиялық проект дегеніміз – аз сөз бен көп ой жеткізуді айтамыз.

Х. Қорытындылау.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.