Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Буддизм.Буддизм ілімі, пайда болуы, таралуы, негізгі  тармақтары. -

Буддизм.Буддизм ілімі, пайда болуы, таралуы, негізгі тармақтары.

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 7271 | Размер: | Автор: Публикатор
.

 

Сабақтың тақырыбы:   Буддизм.Буддизм ілімі, пайда болуы, таралуы, негізгі     тармақтары.

Сабақтың мақсаты:

                   Білімділік:Оқушыларды Буддизм ілімі , пайда болуы, таралуы,             

                                     негізгі тармақтарымен таныстыру.

                   Дамытушылық:Оқушылардың өз бетінше жұмыс істеп   

                                           қорытынды шығару     дағдыларын   қалыптастыру,  

                                       ойлау және шығармашылық    қабілеттерін дамыту.
                    Тәрбиелік:Оқушыларды жауапкершілікке, дербестікке, белсенді

                                       азаматтық   көзқарасына тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс,жеке жұмыс
Көрнекілігі: карта, сұрақтар мен суреттер,
Сабақтың барысы:

 І.Ұйымдастырукезеңі.
  ІІ.Өткен тақырыпты қайталау:

                 1. Жызықты фигуралар ойыны

 Оқушылар ортаға шығып өздеріне ұнаған  денелерді алып, содаға

                жазылған  мағыналарды  түсіндіреді?

 

Бұл фигураларда дінге және тарихи термин сөздер. .Жазылған  сөздердің мағынасын оқушылар ашып айтуы керек.Мысалы  жазылған сөздерден мысал келтірейін:  иман, ислам, христиан, храм, мешіт, Лама, Будда. т.б. Осы фигуралардың түсі әртүрлі болады. Сол таңдаған түстері бойынша оқушы орынға отырады. Сонда сыныптағы  оқушылар арасында 4-5 топ құрылды. Фигураларды сыныптың оқушылар санына байланысты жасаймыз. Әрбір сыныптың оқушысы өзіне ұнаған денелерді алып оны қорғап шығады.

Оқушылар орындарына жайғасқан соң өздеріне топ аты мен ұранын таңдап қорғап шығады.

                2.Ой –шақыру

         Сұрақ – жауап ойыны.

Үй-тапсырмасынан  әр топқа сұрақтар беремін?

Будда діні пайда болды?

Будда дініндегі 4ақиқат

Будда дінінің негізін салушы?

Будда дінінің  негізгі бағыттары?

Оқушының ойын тыңдап болған соң, топқа жаңа сабақты өтер алдында тапсырма беремін.

1.Тапсырма.   Қожа Ахмет Йасауи

   «Аллаға адал болуға баулиды, дін  жолында  таза болуға»үгіттейді. Бұл еңбекте  адамды неге шақырады.

Жауабы: «Адамды даналықа, адалдыққа, кішіпейілділікке, даналыққа,

имандылыққа» шақырады.

2.Тапсырма.Будда дінінің  тарихы.

Жауабы.Буддизм–әлемдік үш діннің ішіндегі ең ежелгісі.Ол б.з.б.VI-V ғ.үнді мәдениетінің көпғасырлық діни-философиялық дәстүрінің негізінде құрылды. Буддизмнің негізін қалаушы Солтүстік Үндістанда Гималай тауының етегінде дүниеге келген Сиддхартха Гаутама болды.

Қасиетті кітабы–Трипитака.

3.Тапсырма.Қытайдағы Конфуций  ілімінде  былай деленген.»Көне тарих кітабы»-неден мілімет берген.

Жауабы:Ол көне уақыттарды жасаған императорлардың аңызбен астасқан тарихынан мәлімет  береді.

4.Тапсырма.Будда ілімінің  негізіне айналған «төрт ақиқат»

Жауабы: 1.Өмір.2. Адамның қанағатсыз  тілектері.3.Нирванаға жету. 4.құдіретті ақиқат.

Жаңа тақырыпты тірек – кесте арқылы түсіндір

3.Сұрақтар беру арқылы сабақты қорытыңыз.
1-сұрақ Буддизм дінінің негізін салушы кім? Сиддхартха Гаутама.
2 -сұрақ Үнді мемлекетінің негізін қалаған Маурия әулетінен шыққан патша кім?Ашок

3- сұрақ  Буддизм ілімі неше «ақиқаттан» тұрады?Төрт
4 -сұрақ  Нирванаға жету жолы нешеу? Сегіз
5 -сұрақ   Негізгі тармақтарын атаңдар.Хинаяна мен махаяна.
6- сұрақ  Қазақстанға буддизм қашан келді?ІІ-ІІІ ғасырларда.
7 -сұрақ. Ресейге буддизм нешінші ғасырда келді?  ХҮІІ –ХҮІІІ ғ.ғ.
8- сұрақ.Чан- буддизм деген не?Қытайда махаяна мен жергілігті діндердің синтезі.
9 -сұрақ  Махаянаның екі бөлігі қалай аталады?  Ламаизм

Суреттермен жұмыс жасау

Сөзжұмбақтар шешу
Үйге тапсырма:

Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.