Энергия. Дененің потенциалдық және кинетикалық энергиялары.
Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 3394 | Размер: | Автор: ПубликаторҚызылорда облысы Жаңақорған ауданы Қожакент ауылы
№ 184 негізгі мектебі
Физика пәнінің мұғалімі
Маханова Айдана Рысбекқызы
| 
  Сабақ: Энергия. Дененің потенциалдық және кинетикалық энергиялары.  | 
 
  Мектеп: № 184 негізгі мектебі  | 
 ||||||||||||
| 
  Пәні: Физика  | 
 
  Мұғалім есімі:Маханова Айдана  | 
 ||||||||||||
| 
  Күні:  | 
 
  Қатысқандар саны: 15  | 
 ||||||||||||
| 
  Сыныбы: 9-сынып  | 
 
  Қатыспағандар саны:-  | 
 ||||||||||||
| 
  Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)  | 
 
  1. Энергия туралы тыңмағлұматтар білу 2. Потенциалдық және кинетикалық энергиялардың ерекшелігін түсіну 3. Формулаларды түрлендіре есепте қолдана алуға үйрену  | 
 ||||||||||||
| 
  Сабақ мақсаттары  | 
 
  Барлық оқушылар:  | 
 ||||||||||||
| 
  Оқушылардың басым бөлігі:  | 
 |||||||||||||
| 
  Потенциалдық және кинетикалық энергиялардың айырмашылығын түсінеді  | 
 |||||||||||||
| 
  Кейбір оқушылар:  | 
 |||||||||||||
| 
  Формулаларды түрлендіріп есеп шығаруды үйренеді  | 
 |||||||||||||
| 
  
  | 
 
  Оқушылар:  | 
 ||||||||||||
| 
  Энергиясы бар денелерді ажырата алады, жұмыс пен энергия байланысына мысалдар келтіре алады.  | 
 |||||||||||||
| 
  Негізгі сөздер мен тіркестер:  | 
 |||||||||||||
| 
  Дене күйі, механикалық энергия, потенциалдық және кинетикалық энергия, энергия өзгерісі, механикалық жұмыс  | 
 |||||||||||||
| 
  Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер  | 
 |||||||||||||
| 
  Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?  | 
 |||||||||||||
| 
  1.Механикалық күйді сипаттайтын шамаларды атай аласыз ба? 2.Кинетикалық энергия мен потенциалық энергия ұқсастығы неде деп ойлайсыз? 3. Жұмыс пен энергия арасындағы байланыс қандай?  | 
 |||||||||||||
| 
  Жетістік критерийлері:  | 
 
  Потенциалық және кинетикалық энергияларды біледі. Энергиялар түрлерін ажырата алады. Формулаларды қолданып деңгейлік есептер шығара алады.  | 
 ||||||||||||
| 
  Алдынғы оқу  | 
 
  Реактивті қозғалыс  | 
 ||||||||||||
| 
  Жоспар  | 
 |||||||||||||
| 
  Жоспарланған уақыт  | 
 
  Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатарға ескертпелерді жазыңыз)  | 
 
  Ресурстар  | 
 |||||||||||
| 
  Басталуы  | 
 
  2 мин 
 
 
 
 
 5 мин  | 
 
  Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлу: Оқушылар қағаз қиындыларындағы сөздерді құрау арқылы 3 топқа бөлінеді. І. «Ұзындық» тобы : Бақыт кілті- еңбекте ІІ. «Жылдамдық» тобы: Еңбектің наны тәтті. ІІІ. « Масса» тобы: Көп еңбегі көңілді Жаңа сабаққа кіріспе: Бейнеролик көрсету (Энергияның табиғат құбылыстарындағы орны) «Сұрақ қою әдісі» арқылы жаңа тақырыпты ашу Түрткі болу сұрағы: Тұйық жүйе үшін өзгеріссіз сақталатын қандай шамаларды білеміз Сынақтан өткізу сұрағы: Дене тыныштықта немесе қозғалыста болғанда қандай физикалық заңдылықтар орын алады? Басқаға бағыттау: Досыңның ойын жалғастыр.  | 
 
  Қағаз қиындылары, АКТ  | 
 ||||||||||
| 
  Ортасы  | 
 
  3 мин 15 мин 
 
 
 
 
 
 2 мин 1 мин 8мин  | 
 
  Электронды оқулық 9-сынып Топтық жұмыс: «Кемпірқосақ» әдісі арқылы топтарға тапсырма беру. І топ: Механикалық энергияның табиғаттағы орны ІІ топ: Кинетикалық энегия мен потенциалдық энергияны салыстыру. ІІІ топ: Механикалық жұмыс пен энергия арасындағы байланыс. Екі жұлдыз бір ұсыныс арқылы бағалау жүреді. Ауызша кері байланыс Жұптық жұмыс: «Эксперименттік тапсырма» 
 
 Оқушылар тапсырманы орындайды . Тақтаға дұрыс жауабы шығарылады. Оқушылар өзін өзі тексереді тексереді.  | 
 
  Таратпа қағаздар,Слайд парақшасы, Электронды оқулық (білім беруді ақпараттандыру орталығы, 2008ж)  | 
 ||||||||||
| 
  Аяқталуы  | 
 
  5 мин 
 
 1 мин 2 мин  | 
 
  Жеке жұмыс: «Ең үздікті анықтау» әдісі Оқулықтағы 19 жаттығудың 5 есебінің кім берілген уақытта нешеуін шығарады? Оқушылар бағдаршам арқылы өзін өзі бағалайды. Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім  | 
 
  Бағдаршам, оқулық  | 
 ||||||||||
| 
  Үйге тапсырма  | 
 
  1 мин  | 
 
  Энергия. Тапсырма 3-кестені толтыру.  | 
 
  
  | 
 ||||||||||