Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Ежелгі Қазақстан тарихы жазба деректерде. -

Ежелгі Қазақстан тарихы жазба деректерде.

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 3105 | Размер: | Автор: гость
. Қазанатов Естай Тоқтыбайұлы
Жамбыл облысы Шу ауданы
Оразалы батыр ауылы
Ыбырай Алтынсарин
атындағы орта мектептің
тарих пәнінің мұғалімі
10 сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: § 6. Ежелгі Қазақстан тарихы жазба деректерде.
Сабақтың мақсаты:
 Б.з.б. VIII-VII ғасырларда Қазақстан аймағында мекендеген тайпалар темір құрал-сайман жасай бастағанын, осы кезде өмір сүрген сақ тайпалары туралы ғылыми деректерді, олардың археологиялық ескерткіштерінің зерттелуінің маңызын түсіндіру.
 Бәсекеге барынша қабілетті білімді азамат тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Сабақтың көрнекілігі:
1. Карта
2. Тірек-сызба, суреттер, кестені пайдалану.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
Үй тапсырмасын сұрау:
 Қола дәуірінде шаруашылықтың қандай түрлері дамыды?
 Қола дәуіріндегі металл өндірудің дамуын неден көреміз?
 Қола дәуіріндегі ру-тайпалар қоныстар мен үй-жай салуда қандай тәсілдерді қолданды?
 Үй-жай кәсібі мен қолөнердің дамуы неге байланысты болды?
 Қола дәуіріндегі қоғамдық қатынастардың дамуын неден байқауға болады?
 Қола дәуірінде діни наным-сенімдердің шығуы неге байланысты болды?
 Осы наным сенімдердің бізге жеткендері бар ма?
Сабақтың жоспары:
 Тас дәуіріне сипаттама
 Жазба деректер
 Дәуірдің тарихнамасы
 Сақ тайпаларының археологиялық ескерткіштерінің зерттелуі.
Парсы жазба деректері бойынша сақ тайпалары үш үлкен тайпаға бөлінеді:
 Тиграхауда сақтары- шошақ бөрік киген сақтар;
 Хаомаварга сақтары-хаома сусынын қайнатушылар;
 Парадарайя сақтары-теңіздің ар жағында тұрушы сақтар.

Бекіту:
 Темір дәуіріне сипаттама беріңдер.
 Сақтар туралы жазба деректер қандай грек, парсы ғалымдары мен философтарын білесіңдер? Олардың қалдырған деректерінен не білуге болады?
 Сақтар туралы қытай деректері қандай мағлұматтар береді?
 Анахарсистің әлем философиясындағы алатын орны қандай?
Бағалау: өзін-өзі.
Үйге тапсырма:§6.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.