.
.
Алматы облысы Талдықорған қаласы Халық даналығы – рухани байлық көзі
Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 5397 | Размер: | Автор: гость«Талдықорған қаласының білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«№25 орта мектебі» мектепке дейінгі шағын орталығымен коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Өзін – өзі тану пәнінің мұғалімі
Жамбылбаева Ғалия Нагметовна
Өзін – өзі тану пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сынып: 8 «Г»
Сабақтың тақырыбы Халық даналығы – рухани байлық көзі
Сабақтың мақсаты Халық даналығының ұрпақтан ұрпаққа мирас болып қалатын қазына екендігін ұғындыру. Ырым сөздер мен тыйым сөздердің айырмашылығын және мағынасын түсіндіру.
Халық даналығын , мәдениетін, ата – баба дәстүрін құрметтеуге үйрету. Шешендік сөздерден тағылым алуға тәрбиелеу Ойын еркін жеткізуге дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже Тақырыптың өмірге қажеттілігін түсінеді; Ырым сөздер мен тыйым сөздердің айырмашылығын біледі. Берілген тапсырмаларды топта талқылап , бірлесе жұмыс жасайды. Оқушылар сыни тұрғыдан ойланып өз ойларын толық, дәлелді, әрі ашық айта алады.
Шығармашылық қабілеттерін арттырады. Дәйексөздердің мағынасын түсініп, негізгі ойын анықтайды.
Ресурстар 8- сынып Өзін – өзі тану оқулығы, авторы Б.Әрінова; Ж.Әкімбаева
Оқулық, интерактивті тақта, бейнежазба, маркерлер, флипчарт, стикерлер, слайд.
Сабақтың барысы Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті
Әдіс - тәсілдері Уақыты
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушыларды топқа бөлу: (түрлі – түсті қағаздар) Оқушыларды «Адамгершілік», «Мейірімділік», «Сүйіспеншілік» , «Ізгілік» топтарына бөліп, әр топ мүшелеріне топтың ережесін, қызметін тағайындайды. Оқушылар топқа бөлінеді, мүшелерін тағайындап, топ ережесін құрады. Топ мүшелері өздерінің атқаратын міндеттерін бөліп алады. Оқытудағы жаңа тәсіл
(топтасу) 3 мин
Қызығушылығын ояту Төле бидің даналық сөздерімен тақырыпты ашып, мақсат қойдыру.
1.Халық даналығы дегенді қалай түсінесіңдер?
2.Неліктен оны адамзаттың рухани байлығы дейміз?
3.Қандай адамды данышпан дана дейді?
4.Салт – дәстүр дегеніміз не? Қазақтың қандай салт – дәстүрін білесіздер? Әр топтан бір-бір оқушыдан білетін мәліметтерін жеткізе отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оның мақсатын анықтайды.
Оқушылар өздері білетін халық даналығы, қазақ халқының салт –дәстүрлері, нақыл сөздері төңірегінде пікірлесіп, сұрақтарға жауап береді (СТО миға шабуыл)
Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер (диалог-ашық сұрақта) 3 мин
Мағынаны тану:
Сергіту сәті
Ой толғаныс:
Бағалау:
Кері байланыс:
Келесі қадамға тапсырма:
Топқа тапсырма
І.Адамгершілік тобы: «Жанқұтты шешеннің батасы» атты мәтінің оқып, талдау жүргізу.
ІІ.Сүйіспеншілік тобы: Қ.Жәрменовтың «Жаман болады» атты мәтінің рөлдерге бөліп орындау. Сахналау.
ІІІ.Мейірімділік тобы: Ғаламтордан тыйым сөздерді тауып мағынасын түсіндіру.
ІV.Ізгілік тобы: Ғаламтордан ырым сөздерді тауып мағынасын түсіндіру.
Көңілді әуенмен
«Кір жуайық» жаттығуын жасау
Даналықты үйренудің әр жолына тоқталу
Біз даналықты үш жолмен үйренеміз
Ойлану - ең ізгі жол,
Еліктеу – ең жеңіл жол
Тәжірибе жолы – ең ауыр жол
Сабаққа пікіріңіз, ұсынысыңыз.
Сыр сандықтан жүрекшелер таратылады. Оқушылар жүрекшеге Нені білдім? Не білгім келеді?
«Атамның берген ақылы» жаттау Кестеде берілген мысалдарды дәптерге жазып, толықтыру
Барлығы ортаға шығып ән орындайды Берілген тапсырмаларды топта талқылап , бірлесе жұмыс жасайды
Әр топ өздерінің жұмыстарын қорғайды. Сұрақтарға жауап береді
Топтық, жұптық зерттеушілік әңгіме жүргізеді. Оқушылар өзара білім алмаса отырып, бірлескен жұмыс атқарады.
Барлығы бірге жаттығуды орындайды
Дәйексөздің мағынасын түсініп,негізгі ойын анықтайды.
Стикерлерге жазып, сыр сандыққа салады.
Күнделіктеріне түртіп алады
«Ата салты» әнін бірге орындайды Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер
(диалог ашық сұрақтар)
Оқытудағы басқару және көшбасшылық
Дарынды және талантты оқушыларды анықтау
АКТ – ны пайдалану
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.