.
.
Оңтүстік Қазақстан облысы, Квадрат теңдеу, биквадрат теңдеуге қайталау есептері
Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1966 | Размер: | Автор: гостьШардара ауданы, Алатау батыр ауылы
С.Кәттебеков атындағы жалпы орта мектеп
Математика пәні мұғалімі
Ровшанова Ақжарқын Ходжанепесовна
Сабақтың өтілу
мерзімі 23.01.2015ж
Сыныбы 8 «а» сыныбы
Пәні алгебра
Сабақтың
тақырыбы Квадрат теңдеу, биквадрат теңдеуге қайталау есептері
Сабақтың мақсаты Оқушылардың биквадрат теңдеу және квадрат теңдеуге келтірілген теңдеулерді шешуде жаңа айнымалы енгізу әдісімен шешу алгоритмін есептер шығаруда дұрыс қолдана алуға үйрету, өтілген тақырып бойынша білімдерін тереңдетіп, жинақтау жүйелеу
Сілтеме алгебра пәні оқулығы 8 сынып, 10-нан 99-ға дейінгі натурал сандардың квадраттарының кестесі.
Күтілетін нәтиже:
• Биквадрат теңдеудің жалпы формуласын білемін;
• Жаңа айнымалы енгізіп теңдеуді шеше аламын;
• Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін таба аламын;
• Табылған түбірлерге тексеру жүргізіп, берілген теңдеудің түбірін анықтай аламын.
Әдіс-тәсілдер Жеке, жұптық, топтық жұмыс, Диалогтық оқыту, АКТ, Блум таксономиясы, сын тұрғысынан ойлау технологиясы.
Кері байланыс Берілген тапсырмаларды орындату арқылы және бағалау түрлері арқылы байланыс жасау;
Ресурстар мен құрал-жабдықтар Интербелсенді тақта,кеспе қағаздар, математикалық диктант, сәйкестендіру тесті,маркер, стикер.
Бағалау әдістері Сөзбен бағалау /ауызша/, топтық, өзін-өзі бағалау, формативті бағалау, сумативтік бағалау
Сабақ барысы Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі.
3 мин Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алады.
Сәлемдесу. Оқушыларды психологиялық дайындау, өзін-өзі реттеу, сыныпты сурет арқылы 4-топқа бөлу,топ басшысы сайланады. Бағалау парағы беріледі. Әр топ бір-біріне жылы лебіздерін айтады. Сәлемдеседі, сабаққа назар аударады.
Үй жұмысын тексеру
№202 Оқушыларға өтілген тақырыптар бойынша
есептер берілген,сол есептердің жауаптары тақтаға беріледі
±1 ±3,±4 ±4 ±1/3,±1/2
Э к О н
Оқушылар жұппен бірін бірі тексереді.
Білу кезеңі «Қызығушылығын ояту»
Сұрақтар:
Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атаймыз?
Биквадрат теңдеу дегеніміз не?
Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
Теңдеуді шешу дегеніміз не?
-сұрақ – жауап
-жалғасын тап
-қатесін тап
Оқушылар дұрыс жауап табу арқылы шар мен құстарды әуеге ұшырады.
Мақал-мәтелдің жалғасын тауып, берілген тапсырманы орындайды.
Қатесін тауып анықтаманы дұрыс тұжырымға келтіру
Түсіну «Менің Қазақстаным» білім пойызымен виртуалды саяхат
«Тәуелсіздік жылдарында Қазақстан жолының – Бостандық, Бірлік, Тұрақтылық, Өркендеу секілді арқаулық құндылықтары қалыптастырылады»
Елбасының Қазақстан Халқына Жолдауынан
Пойыз төрт вагоннан тұрады.
Төрт вагонға 4 жолсерік бекітіледі.
Жолаушылар өз араларынан жолсерік таңдайды.
Жолсерік есептеулерді дұрыс орындаған оқушыларға жетондар таратып отырады, сабақ сонында жетондарды санау арқылы баға қояды.
Қолдану.
Топтық жұмыс Біліміңді тексер
Ал енді біз квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерге есептер шығарайық.Ол үшін) биквадрат теңдеуінің ұғымы бойынша ах4 + вх2 +с = 0, а ≠ 0,
мұндағы х – айнымалы а,в,с сандар жаңа айнымалы енгізу арқылы шығарылады.
х^4-〖7х〗^2+6=0.
〖2у〗^4-9+4=0.
х^4+〖5х〗^2-14=0.
〖5у〗^4+〖3у〗^2-2=0.
Жауаптары:1)±1 ;√6 : 2)±1/√2;±2
3)±√2 4)±√0,4
Талдау «Математика өрнектері ,суретші немесе ақынның өрнегіне ұқсас,керемет болу керек»,деп жазды ағылшын математигі Харди.
Математикалық жаттығу
〖(2х〗^2+〖3х)〗^2-7(〖2х〗^2+3х)+10=0
〖(х^2-9)〗^2-8〖(х^2-9〗^)+7=0
1/27 m^4+26/27 m^2-1=0
z^4-1/5 z^2+1/100=0
Жауаптары .-2;0,5;-2,5;1
±√10;±4
±1
±1/√10
Сергіту сәті «Адамның денесі ғана емес,сонымен қатар миы да жаттығуды талап етеді.Математика ми гимнастикасы». А.В.Суворов.
«Кім жылдам?»
Таблица бойынша 51-ге дейінгі сандарды белгілеп, санап шық (1 - 1, 5 мин ішінде)
Оқушылар сергіту сәтін орындайды
Жинақтау
«Топбасшылар сайысы» есеп шығару
Семантикалық карта «Өзіңді тексер» Әр топ басшысы
бүгінгі сабақтан алған білімдерін есеп шығару арқылы көрсете алады.
Топтық жұмыс жасайды.
Өтілген тақырыпты бекіту Топбасшылардың тақырып бойынша берілген есептерін тексеру
Семантикалық картаның дұрыстығын тексеру Оқушылар тапсырманы орындайды . Дайын жауап арқылы оқушылар ауысып бірін бірі тексереді.
Бағалау Мұғалім жинақтап қорытынды баға қояды Блуб ағашы бағалау парағына қарай әр оқушыны бағалайды.
Рефлексия «Екі жұлдыз бір тілек». Оқушылар кері байланыс парақтарын толтарады.
Үйге тапсырма Есептей білгеннің есесі түгел
№201
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.