Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
М.Әуезов «Әжемнің Әңгімесі» -

М.Әуезов «Әжемнің Әңгімесі»

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 2133 | Размер: | Автор: гость
. Мухиддинова Гулбахар Ғуламидинқызы,
М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
ОҚО,Түркістан қаласы
Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Әжемнің Әңгімесі»

Пәні :қазақ әдебиеті Өтілетін күні:16.04.15 Сыныбы:6
Сабақтың тақырыбы М.Әуезов «Әжемнің әңгімесі»

Сабақтың мақсаты Жазушы өмірі мен шығармашылығынан мағлұмат алу, «Әжемнің әңгімесі» үзіндісінің мазмұнын меңгеру.
Күтілетін нәтижесі Жазушы өмірі мен шығармашылығынан мағлұмат алады, «Әжемнің әңгімесі» үзіндісінің мазмұнын меңгереді.

Сабақтың түрі Іздену, шығармашылық сабағы
Cабақтың типі Жаңа сабақты топтастыру сабағы
Сілтеме 7-сынып Атамұра баспасы

Әдіс тәсілдер Диалогты оқыту; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; АКТ-ны қолдану; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс.

Ресурстар Флипчарт қағаз,түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, алты қалпақ,қайшы т.б.
Сабақтың өтілетін уақыты 45
Сабақ жоспары Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылардың психологиялық ахуалын анықтау
2. Топқа бөлу
4.Үй тапсырмасын сұрау
5.Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
6.Рефлексия
7.Үйге тапсырма
Үйге тапсырма М.Әуезовтің «Әжемнің әңгімесі» мәтініне жоспар құрастыру,«Әже» сөзіне бес жолды өлең құрастыру.

С А Б А Қ Т Ы Ң Б А Р Ы С Ы
1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
- Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын, бір шумақтық өлеңімізді оқып шығайық.
2. Психологиялық дайындық
Қайырлы таң достым,
қайырлы күн болсын,
сәрсенбінің әр кезі,
сәттілікке толсын,
біздің алар бағамыз,
кілең бестік болсын.
3. Бірге ойлаймыз. Әр топ өлеңмен бүгінгі сабаққа тілек айтады.

4.Үй тапсырмасын тексеру:
- Балалар, үйге берілген тапсырма қандай еді?

5. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөліну.

6. Оқушыларға бағалау парақтарын тарату, бағалау ережелерін таныстыру
бес (5) ұпай үш (3) ұпай бір(1) ұпай
төрт ( 4) ұпай екі(2) ұпай
І. Білу жүйесі.
Өткен сабақ «Бәйге» ойыны бойынша қорытындыланады
20 40 10
30 50 20
10 60 30
1.Сол жақтағы 10. Мысық Шоқанның келгеніне неге қуанды?
2. Сол жақтағы10. Мысықтың ермегі не?
3. Сол жақтағы 20. Шоқаннаң анасы Мысыққа не берді?
4. Оң жақтағы 20. Шоқанның әжесінің есімі кім?
5. Оң жақтағы 20. Шоқан Мысықпен қай жерде кездесті?
6. Сол жақтағы 30. Шоқан Мысықтан алған мүсіндері үшін не берді?
7. Ортадағы 30. Шоқанның әкесінің аты кім?
8. Ортадағы 50. Шоқан Мысықтың мүсінін қалай бағалады?
9. Ортадағы 60. Шоқанның уәдеге беріктігін неден білуге болады?
«Бәйге» ойыны арқылы оқушылардың қызығушылығы оянады, білімі анықталады. Формативті бағалау. Жұлдызшалар

Жаңа сабақ
ІІ. Түсіну жүйесі
Қызығушылықты ояту
-Балалар, біз қай жазушының атына берілеген мектепте оқимыз?
-Мұхтар Әуезов
Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.
Ғылым таппай мақтанба,
Орын таппай баптанба,
Құмарланып шаттанба
Ойнап босқа күлуге
-деген өлеңнің авторы кім?
-Абай Құнанбаев
Абай туралы не білесіңдер?
Топтық жұмыс арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.
1-топ. М.Әуезов туралы берілген деректерді оқып,топта талқылап,түсіндіреді.
2-топ. Абай туралы мәлімет береді.
3-топ. «Әжемнің әңгімесін» оқып, келесі топтарға түсіндіреді.
Формативті бағалау «Бағдаршам»
ІІІ.Қолдану жүйесі
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру мақсатында
1-топ. Рөлдік ойын

2-топ. Әңгіме мазмұны бойынша сұрақтар дайындау.
3-топ. Кейіпкерлеріне мінездеме беру.
Сергіту сәті «Үнсіз сыйлық»
ІҮ.Талдау жүйесі
Алынған ақпараттарды тәжірибеден өткізу мақсатында, жұптық жұмыс орындалады.
«Алты қалпақ» әдісі арқылы оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Ақ қалпақ –әңгімеге жоспар құрастыру,кейіпкерлерін теріп жазу.
Қызыл қалпақ –әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме беру
Қара қалпақ – әңгімедегі өзіне ұнамаған жерлерін айтады
Сары қалпақ –ұнаған жерлерін айтады.
Жасыл қалпақ –әңгімеге қатысты мақал-мәтелдер,нақыл сөздер айтады Көк қалпақ –қорытынды жасайды
Формативті бағалау „Сыныптасын бағалау“
Ү.Жинақтау жүйесі
Тақырыпқа байланысты ақпараттарды қайта анықтау мақсатында постер жасап,қорғау тапсырылады.

1-топ „Әжемнің әңгімесі“ мәтіні бойынша постер жасайды
2-топ. М.Әуезов кім? Тақырыбында постер жасайды

3-топ. Абай-ақын тақырыбында постер қорғайды.

Формативті бағалау «Екі жұлдыз бір тілек»
ҮІ. Бағалау жүйесі
Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін байқау мақсатында «Автор орындығы» әдісін пайдаланамын. Сен автор болғанда әңгімені қалай аяқтар едің? Оқушылар автор орындығына отырып, өз ойын айтады.


С А Б А Қ Т Ы Қ О Р Ы Т У
Үйге тапсырма . М.Әуезовтің «Әжемнің әңгімесі» мәтініне жоспар «Әже» сөзіне бес жолды өлең құрастыру.
Бағалау 1. 16-20 ұпай жинаған оқушыға «5» деген баға қойылады
2. 10-15 ұпай жинаған оқушыға «4» деген баға қойылады
3. 5- 8 ұпай жинаған оқушыға «3» деген баға қойылады
4. 1- 4 ұпай жинаған оқушыға «2» деген баға қойылады.

Рефлекция сабақ ұнадысәл ұнадыжоқ ұнамады. Балалар сабақ туралы өз ойларын стикерге жазып, смаиликтердің астына жапсырады.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.