Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Наурыз – жыл басы -

Наурыз – жыл басы

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1652 | Размер: | Автор: гость
. ОҚО Шардара ауданы Қазақстан ауылы №3 "Қазақстан" бастауыш мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі:
Алпысбаева Гүлжаухар Сагиндыковна
Сабақтың тақырыбы : Наурыз – жыл басы
Мақсаты: Оқушыларға өлеңнің мағынасын түсіндіру;
мәнерлеп оқуға жаттықтыру .
сөздік қорларын молайту;
жыл аттарын ретімен санауды үйрету.
Заттың қимылын білдіретін сөздер туралы түсінік беру .
Күтілетін нәтиже: Жыл аттарымен танысады;оларды ретімен санауды үйренеді.Заттың қимылын білдіретін сөздердің сұрақтарын дұрыс қолдана біледі.
Әдіс – тәсілдер: түсіндіру , ой қозғау.
Көрнекіліктер : жыл басына таласқан хайуанаттар ертегісінің суреті.
Сабақ барысы:
Р/с Сабақ барысы Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс- әрекеті Дерек сөздер
1

2

3

II

1

2


3

4

5

6

III

1

2

3
4

IV

V
1

2

3

Кіріспе бөлім

Тұсау кесер

Негізгі бөлім

Ұйымдастыру

Психологиялық дайындық

Топқа бөлу
Оқушыларды суреттер арқылы топқа бөлу


Өткен сабақты пысықтау.

Ақын тілегі әңгімесін оқушыларға оқыту
Абай Құнанбаев кім?

Абайдың үйіне кімдер келді?
Абайдың әжесінің есімі кім?
Абайдың шешесінің есімі кім?
Абайдың қандай өлеңдерін білесіңдер?

Ережелерді қайталау

Жаңа сабақ . Ережені оқып, түсіндіру

Мысал келтіру

Сурет арқылы ережеге мысалдар келтіру

Өрмекші не істеді?

Қарлығаш не істеді?

Құмырсқалар қайтті?

Оқулықпен жұмыс
109- жаттығу

Қарамен жазылған сөздер қандай сұраққа жауап береді?

«Наурыз- жыл басы»
Өлеңін оқып, түсіндіремін.

Өлеңдегі әр сөздің бірінші әрпі жыл санау ретін және атын білдіреді.

«Жыл басына таласқан хауанаттар»
Ертегесін айту
Бойына сеніп жылдан құр қалған қандай жануар?
Жылды бірінші болып не көрді?
Биыл қай жыл?
Сен қай жылы туғансың?

Сергіту сәті

Дәптермен жұмыс.
Жыл аттарын қөшіріп жазу

Ментальды карта
Топтарға тапсырма беру

Рефлексия
Сабақта не өттік?

Нені үйрендік?

Нені білгіміз келеді?

Оқушыларды биылғы қай жылы суреті арқылы бағаладым
Оқушылардың назарларын сабаққа аудару

Жарқырап күн ашылды,
Айнала шуақ шашылды
Қайырлы күн!
Біз нәзік қыздармыз,
Қайырлы күн !
Біз ержүрек ұлдармыз

I- топ Күн
II - топ Бұлт
III-топ Жапырақ

Оқушылар әңгімені оқиды.
-Ұлы ақын,аудармашы,сазгер

Барлас ақын мен Байкөкше
-Әжесі Зере.

-Шешесі Ұлжан

Қыс ,Күз,Сегіз аяқ ,Әсемпаз болма әрнеге,
Адам болам десеңіз,
Көзімнің қарасы.

Оқушылар ережені оқиды.
Не істеді?не қылды?Қайтты?
Сұрақтарына жауап беретін сөздер заттың қимылын, іс-әрекетін білдіреді.

Жазды,жүзді, оқыды, жүгірді.

-Өрмекші өрмек өрді.

-Қарлығаш аспанға ұшты.

-Құмырқалар еңбектенді .

Сөздер сұрақтар
Кетті Қайтті?
Шашты не істеді
Құйды неқылды?
Пісірді неістеді?
Оралды қайтті?
Қуанды қайтті?

Түйе сеніп бойына ,
Қалған ұмыт жылдардан,
Жатпа қарап, мойыма
Тұрма именіп ділмардан.

Ертегідегі хауанаттардың пайдасы туралы оқушылар әңгімелейді.

-Түйе

-Тышқан.
-Қой жылы.

-Доңыз жылы,
Тышқан жылы.

Музыкалық әуен
Ертегі желісі бойынша

Жыл аттары: тышқан , сиыр, барыс, қоян, ұлу, , жылқы, қой, мешін, тауық, ит, доңыз.

I-топ. Суреттерді ретімен қою.
II-топ. Жыл аттары ішінен ұнаған хайуанаттың суреттерін салу.
ІІІ топ. Хайуанаттардың дыбысын, қимылын салу.

-«Наурыз -жыл басы» өлеңін
-Жылаттарын ретімен атауды, заттың қыимылын білдіретін сөздерді, оның сұрақтарын
-Наурыз мерекесі,
Наурыз той туралы



Ынталан-дыру

Топқа бөлу

Ой қозғау

Сұрақ –жауап

Ереже

Суретпен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

Өлең оқу

Ертегі айту

Сұрақ жауап

Бой жаттығуы.

Дәптермен жұмыс

Ментальды карта

Рефлексия

Бағалау


Өтілген сабаққа рефлексивтік есеп.
Не сәтті өтті:
Өлеңді оқып , талдай білуі;
Суретпен жұмыс істеп жауабын айтуы;
менталды картамен жұмыс жасағанда хайуанаттардың дыбысын, қимылын салуы ерекше сәтті өтті.
Не сәтсіз өтті:
Ментальды картамен ІІІ топ жұмыс жасағанда хайуанаттардың суретін шапшаң сала алмауы сәтсіз болды
Қорытынды:
Заттың атын білдіретін сөздермен қимылын білдіретін сөздерді ажырата алады;
Жыл аттарын ретімен санауды меңгерді.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.