.
.
Умирзакова Салтанат Курмангазиевна, Рационал сандарға амалдар қолдану
Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1221 | Размер: | Автор: гостьС.Жиренов атындағы негізгі орта мектебінің математика пәні мұғалімі.
Бәйдібек ауданы, ОҚО
Тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Натурал сандары бар өрнектердің мәндерін табу кезінде қолданылатын қасиеттер мен ережелер рационал сандары бар өрнектердің мәнін таба отырып есептер шығаруға оқушыларды баулу және дағдыландыру.
Дамытушылық: Оқушылардың ақыл – ойын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру, есеп шығарудың жаңа түрлерін меңгерту және ойдан ой туындатуға, әр сөзді, айтылған ойды дәлелдеуге үйрету.
Тәрбиелік: Оқушылардың математика пәніне қызығушылығын арттыру. Оқушыларды алғырлыққа, шапшаңдыққа, мақсатына жете білуге, ауызша есептей алуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білімді бекіту сабағы.
Сабақтың оқыту әдісі: сұрақ – жауап, есептер шығару, тест алу.
Сабақтың көрнекілігі: формула жазылған плакаттар, оқу құралдары, тест жұмысы, деңгейлік тапсырмалар, бағалау парағы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: (2 мин)
Оқушыларды түгелдеу, сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (3 мин)
есептер шешімінің дұрыстығын тексеру
Білімді тексеру кезеңі.
ІІІ. Қызығушылықты ояту. (3 мин)
Рационал сандар сөзінің бастапқы әріптерінен өздерінің бойындағы жақсы қасиеттерін айтып шығу.
Сабақтың тақырыбы анықталады.
1. Қайталау сұрақтары (7 мин)
1) Екі қарама-қарсы рационал сандардың қосындысының мәні неге тең? (екі қарама-қарсы рационал сандардың қосындысының мәні 0-ге тең).
2) Екі рационал санның айырымының мәні қандай жағдайда оң сан, қандай жағдайда теріс сан болады? (Егер азайғыш азайтқыштан үлкен болса, онда айырымның мәні оң сан болады. Егер азайғыш азайтқыштан кіші болса, онда айырымның мәні теріс сан болады).
3) Қандай жағдайда екі рационал санның көбейтіндісі нөлге тең болады? (Егер көбейткіштің біреуі нөлге тең болса, онда көбейтіндінің мәні нөлге тең. Егер көбейтіндінің мәні нөлге тең болса, онда көбейткіштердің ең болмағанда біреуі нөлге тең).
4) Ұштарының координаталары 4 және -9 болатын кесіндісінің ұзындығын қалай табуға болады? ( A(4) және B(-9) нүктелері берілсе, онда A нүктесінен B нүктесіне дейінгі қашықтықты табамыз: | 4-(-9) | = | 4+9 | =13 ).
5) m, n, k рационал сандарын қалай қосуға болады? (кез келген рационал сандар үшін қосылғыштардың орнын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді. Сондықтан егер m, n, k кез келген рационал сандар болса, онда (m+ n) + k = m+( n+k) ).
2. Деңгейлік тапсырмалар (12 мин)
А тобы
1) x - (-5,98)=-3,02
2) -5/8 + 1/4+ 7/12
4) (357-768-589) + (332-211-643)
5) 80,4 * (-3,05)
В тобы
1) -5/11 * (-8/15)
2) 213,6 / (-8,9) - (-340) * 0,25
3) x/-405 = -3/0,5
4) -20 + (x + 15) = 0
5) 168,25 + (-32,25) + 736,4)
С тобы
1) -52 - … = -34
2) -0,5x + 13,8 = 12,4
3) -14/15 / 25/28 + (-36/37) / (-6/37)
4) a – (b+c) өрнегінің мәнін табыңдар, мұндағы: a=11,06; b=7,08; c= - 6,19
5) (28,19 – 40,16) – (7,28 – 10,11) + (-29,1 – 40,8)
3. Сергіту сәті (2 мин)
1) Аспанда бір қатар үйректер ұшып барады. Біреуі алдында, екеуі артында, біреуі артында, екеуі алдында, біреуі екеуінің ортасында. Барлығы неше үйрек ұшып барады? (3 үйрек).
2) Бөлменің 4 бұрышында 4 мысық отыр. Әр мысықтың алдында 3 мысықтан отыр. Сонда бөлмеде неше мысық бар? (4 мысық)
4. Кестені толтырыңдар (3 мин)
F нүктесінің координатасы 7/8 -0,375 3/8 -0,25
E нүктесінің координатасы -0,125 5/8 0,25 -5/8
F және E нүктелерінің арақашықтығы
5. Тест жұмысы (10 мин)
1) Өрнектің мәнін табыңдар
а – 3487, мұндағы а = 689; - 6578
А) -29132; -7420
В) -2798; 10065
С) 9856; -5473
2) Қайықтың меншікті жылдамдығы 3,5 км/сағ. Қайықтың өзен ағысына қарсы жылдамдығы 0,9 км/сағ. Қайықтың өзен ағысы бойымен жылдамдығын табыңдар.
А) 6,1 км/сағ
В) 8,3 км/сағ
С) 9,2 км/сағ
3) Егер 1 самсаның бағасы 50 теңге болса, онда 4 самса қанша тұрады?
А) 350 теңге
В) 300 теңге
С) 200 теңге
4) Теңдеуді шешіңдер
х - ( -5,98) = - 3,02
А) - 9
В) 11
С) - 8
5) a = -8,36; b = -1,64 болса, онда a + b өрнегінің мәнін табыңдар.
А) - 15
В) 21
С) - 10
6) Өзен суының деңгейі бірінші күні -0,25 м-ге, екінші күні -0,1 м-ге және -0,1-ге өзгертілді. Бастапқы сан көбейді ме, әлде азайды ма және қаншаға өзгерді?
А) -35 см
В) -57 см
С) - 42 см
7) Есептеңдер: 168,25 + (-32,25) + (736,4)
А) 872,4
В) 905,4
С) 712,4
8) Тура теңдіктегі белгісізді табыңдар:
- 5,007 + х = 15,007 – 18,23
А) 1,784
В) 1,982
С) 2,019
9) y + 2x – 4 = 0 формуласындағы y – ті x арқылы өрнектеңдер.
А) y = 2x - 4
В) y = -2x + 4
С) y = -2x – 4
10) Бір шеберхана тапсырысты 4 сағ-та, екіншісі 6 сағ-та орындайды. Екі шеберхана бірігіп жұмысты қанша уақытта орындайды?
А) 2,4 сағ
В) 2,7 сағ
С) 3,1 сағ
6. Қорытындылау
7. Үйге тапсырма беру
8. Оқушыларды бағалау (3 мин)
Математика пәні бойынша 6 сыныптың «ашық журналы»
Тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану
Балы
Оқушылардың аты жөні 1-ші дең гей
балы
2-ші дең гей балы 3-ші дең гей балы Кес темен жұ мыс Тест жұмысы Сыныпта жинаған балы Үй жұмысының балы Барлық балы Бағасы
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.