Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Сұрау есімдіктерінің түрленуі -

Сұрау есімдіктерінің түрленуі

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1624 | Размер: | Автор: гость
. Cабақ жоспары
Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 7 Сабақтың тақырыбы: Сұрау есімдіктерінің түрленуі
Сабақтың мақсаты: білімділігі: Сұрау есімдігі туралы оқушының білім өрісін кеңейтуге бағдар беру; сұрау есімдігінің түрленуіне тоқталу; дамытушылығы: oқушылардың біліктілігі мен іскерлік дағдыларын жетілдіре отырып, ойлау қабілетін дамытып,шығармашылық жұмысқа дағдыландыру; тәрбиелілігі: орындалатын жұмыстар арқылы ана тілін қастерлеуге, адамгершілікке, достыққа, шапшаңдыққа,ізденімпаздыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту; Сабақтың әдісі: ой қозғау, сұрақ-жауап, өзіндік ізденіс,талдау, шығармашылық жұмыс. Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, слайд; Пәнаралық байланыс: әдебиет Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру. а) Оқушыларды түгендеу. б) Үй тапсырмасын тексеру: 1. Сыныпты үш топқа бөлу. 2.Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту. 3.Жаттығуды тексеріп, талдау. ІІ. Жаңа сабақ. Ақжігіт ауылынан шығып, Бейнеу қалашығына бағытына қарай саяхат жасаймыз. 1. «Ақжігіт» аялдамасы. Жаңа сабақты слайд арқылы түсіндіру. 2. «Теміржол» аялдамасы. Оқулықпен жұмыс. 84-жаттығу ( ауызша) 3. «Қызыл әскер» аялдамасы. Тақтамен жұмыс. 85,86-жаттығу. 4. «Сыңғырлау» аялдамасы. Сергіту. Берілген мысалдардан есімдіктерді табу. Бөкеннен сұлу аңды .............. мен көрмедім, Өзге аңға жануарды тең көрмедім. Дүние де-........, мал да-........, Ғылымға көңіл бөлсеңіз. .......... түнде ас ішкенге дейін Барлас ақын «Қобыланды батыр» жырын жырлады. ...... бересің, бауырсақ бересің ......, қант бересің ......?-деді Мысық. .................... да адамзат қиялдаған, Қиялдап жер бетіне сыя алмаған. Осыдан былай ............... тәртіпсіз, тұрпайы сөзді аузыма алмаймын. Егер ............. тиіссем, ол күні тамақ ішпеймін. 5. «Көпір» аялдамасы. Постермен жұмыс: Әр топ өздеріне берілген сөз таптарын қорғайды. Қорғаушыға қалған топ мүшелері сұрақ қояды. 6. «Көкпекті» аялдамасы. Шығармашылық жұмыс. –Ертең қандай мереке? Тұңғыш Президент күніне байланысты «Менің Президентім» тақырыбына Елбасы туралы ойтолғау, арнау, хат жазу. 7. «Бейнеу» аялдамасы. Сұрақ-Жауап. «Иә», «Жоқ» сөздері бойынша сұрақтарға жауап беру.

қ/с Сұрақтар Иә Жоқ
1 Есімдіктер есім сөздің орнына жүре ме?
2 Ол, мен, сен сілтеу есімдігі ме?
3 Өз есімдігі бір түбірден бастала ма?
4 Есімдіктер мағынасына қарай беске бөліне ме?
5 Осыларың есімдігі тәуелдеудің ІІ жақ көпше түрінде тұр ма?
6 Ешкім, ешқандай ,ешбір сөздері белгісіздік есімдігі ме?
7 Жіктеу, сілтеу,жалпылау есімдіктері күрделі есімдікке жата ма?
8 Сұрау есімдігі түрлене ме?
9 Етікші аспабына ұқсас есімдік өздік есімдігі ме?
10 Бұдан сілтеу есімдігі жатыс септікте тұр ма?
11 Сілтеу есімдігі сын есім орнына жұмсалса анықтауыш бола ма?
12 Зат есім,сын есім, сан есім, есімдік оқшау сөздерге жата ма?

ІІІ. Сабақты қорытындылау. Нені үйрендік? Нені білдік? Нені білгіміз келеді? ІҮ. Үйге тпасырма. 87-жаттығу. Ү.Бағалау.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.