Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Сан есімнен өткенді қайталау -

Сан есімнен өткенді қайталау

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1431 | Размер: | Автор: гость
. Сабақтың тақырыбы: Сан есімнен өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Сан есім туралы білімдерін бекіту. Ойларын жинақтау.
Тәрбиелік:Оқушыларды бірін бірі тыңдай білу, біреудің пікірімен санаса білу.
Дамытушылық:Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі:Слайд, бейнефильм, қима қағаздар, венн диаграммасы, топтастыру стратегиялары
Әдіс-тәсілі:Өздік жұмыс, сұрақ жауап.
Пәнаралық байланыс: математика, ән-күй, т.б.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық тренинг
ІІ.Үй тапсырасын тексеру: 1.«Сан есім патшалығына» атты ертегі құрастыру;
2.Астана туралы мәліметтер жинастырып келу.
Топтастыру стратегиясы: Астана туралы мәліметтерін ортаға салу

Астана

-Олай болса, балалар, біз бүгінгі сабағымызда Елордамыз Астанаға саяхат жасаймыз. Саяхатқа автобуспен баратындықтан, ең әуелі билет сатып алайық.
ІІІ.Өткенді пысықтау: «Блиц турнир». Сан есім туралы өткен ережелерді қайталау
(Сұрақтарға тез арада, қысқа да нұсқа жауап беру)
1.Қазақ тілі неше салаға бөлінеді? (2)
2.Сөз табын зерттейттін сала? (морфология)
3.Қазақ тілінде неше сөз табы бар? (9)
4.Заттың санын, ретін білдіретін сөз табы? (сан есім)
5.Сан есімнің сұрақтары? (Қанша? Неше? Нешінші?)
6.Сан есім құрамына қарай нешеге бөлінеді? (2)
7.Дара сан есім неше түбірден құралады? (1) Мысалы: он
8. «Отыз бес» сан есімі дара ма, күрделі ме? (күрделі) Себебі:
9. Сан есім мағынасына қарай нешеге бөлінеді? (6)
10.Есептік сан есім нені білдіреді? Сұрағы?
11.Реттік сан есім нені білдіреді? Сұрағы? Жұрнағы?
12. Топтау сан есім нені білдіреді? Сұрағы? Қай септіктің жалғауы жалғану арқылы жасалады?
13. Жинақтық сан есім нені білдіреді? Сұрағы? Жұрнағы?
14.Нешеге дейінгі сандар жинақтық бола алады?
15.Болжалдық сан есім нені білдіреді? Сұрағы? Жұрнағы?
16.Болжалдық сан есім тағы қалай жасалады?
17.Бөлшектік сан есім нені білдіреді? Неше түрі бар?
18.Сан есімнің басқа түрлерінің жасалуына негіз болатын сан есім?
-Жақсы, балалар! Біз барлығымыз білімімізбен автобусқа билет алдық. Енді автобустағы орындарымызға жайғасайық. (Оқушылар ІІІ топқа бөлініп, орындарына отырады)
І топ: «Бәйтерек» тобы
ІІ топ: «Думан» тобы
ІІІ топ: «Хан Шатыр» тобы
(Автобуста жүріп келе жатқан қимыл жасау)
ІҮ.Жаңа сабақ. –Мінеки, балалар, біз Елордамыз Астанаға да келіп жеттік. Дәптерімізді ашып, ай күнін жазып, сабақтың тақырыбын жазайық. «Сан есімнен өткенді қайталау»
-Балалар, ең әуелі қайда барайық, нені тамашалайық?
-Жарайды, ендеше Астананың символы - Бәйтеректен бастайық. Бәйтерекке кірмес бұрын біз келесі тапсырманы орындауымыз керек.
Тапсырма: Мәтінді оқы. Сан есімдерді тауып, сөзбен жаз. Құрамына қарай ажырат.

Бәйтерек монументі
Бәйтерек монументі Астана қаласының сол жағында орналасқан. Оның биіктігі - 97 метр. Бәйтерек кешенін салу идеясының авторы – Қазақстан Республикасының президенті Н.Ә.Назарбаев. Кешен 3 бөліктен тұрады. Бірінші бөлігі – жер асты бөлігі, екінші бөлігі – ұзын темірден жасалған ортаңғы бөлігі, үшінші бөлігі – Бәйтеректің төбесіндегі үлкен дөңгелек шары. Ал дөңгелек шардың ішінде Елбасымыздың қолының ізі бар тас орналасқан. Бәйтерек – Астана символы.

Дара сан есім Күрделі сан есім

Бейнетаспадан «Бәйтерек» монументін тамашалау.
-Балалар, біз Бәйтерек монументін тамашаладық. Енді саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық.
Автобуспен келе жатырмыз... (Автобуста жүріп келе жатқан қимыл жасау)
Міне, біз «Думан» ойын-сауық орталығына да келіп жеттік. Кірмес бұрын біз келесі тапсырманы орындауымыз керек.
Тапсырма: Мәтінді оқи отырып, семантикалық картаны толтыр.
«Думан» ойын-сауық орталығы
«Думан» ойын-сауық орталығының құрылысы 2004 жылдың ақпанында салына бастады. Құрылыс мерзімі 24 айға жоспарланған болатын. Дегенмен құрылыс 13 айда аяқталды.
Кешеннің биіктігі – 4,75метр. Шеңбер көлемі – 90 метр.
Ал «Думан» ойын-сауық орталығының Мұхитаралының (Океанариум) су қоры су қоры
3 000 000 литрді құрайды. Оны әзірлеу үшін 120 тонна теңіз тұзы қажет болды. Мұнда жұмыр жердің әр түкпіріндегі теңіз жәндіктерінің 100-дей түрінен тұратын 2000-ға жуық теңіз тұрғындары тіршілік етуде.
Мұхитарал қалыңдығы 7 см акрил шынысынан жасалған 70 метрлік дәлізі бар, 11 аквариумы бар екі үлкен көрме аймағынан тұрады. Бірінші көрме аймағында Оңтүстік Америка мен Оңтүстік Шығыс Азияның тұщы суларын мекен етушілер қойылған. Екінші көрме аймағында атбалықтар, теңіз инелері, сиырбалықтар, итбалықтар назарға ұсынылады.
Семантикалық карта
Сан есім түрлері:

Мысалдары: Есептік
сан есім Реттік
сан есім Жинақтық
сан есім Топтау
сан есім Болжалдық
сан есім Бөлшектік
сан есім
Екі мың төртінші +
Жиырма төрт
Он үш
Төрт бүтін жүзден жетпіс бес
Тоқсан
Үш миллион
Жүз жиырма
Жүздей
Екі мыңға жуық
Жеті
Жетпіс
Он бір
Екі
Бірінші
Екінші
Бейнетаспадан «Думан» ойын-сауық орталығын тамашалау.
-Балалар, біз «Думан» ойын-сауық орталығын тамашаладық. Енді саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық.
Автобуспен келе жатырмыз... (Автобуста жүріп келе жатқан қимыл жасау)
Міне, біз «Хан Шатыр» ойын-сауық орталығына да келіп жеттік. Кірмес бұрын біз келесі тапсырманы орындауымыз керек.
Тапсырма: Мәтінді оқы. Асты сызылған сан есімге сызба бойынша толық кешенді талдау жаса.

Хан Шатыр – Қазақстанның астанасы Астана қаласындағы ірі ойын-сауық және сауда-саттық орталығы. Хан Шатыр 2010 жылы 5 шілдеде Астана күніне орай ашылған. Нысан негізінен берік те тұрақты монолиттік металл қондырғылардан тұрады. Металл қондырғылардың жалпы салмағы 2300-дей тонна, ал шатырдың биіктігі 150 метр. Хан Шатырдың ішкі көлемі 110 000 шаршы метр аумақты алып жатыр.
Бесінші

1.Құрылысына қарай:
2.Құрамына қарай:
3.Тұлғасына қарай:
4.Грамматикалық мағынасы:
5.Лексикалық мағынасы:
6.Сұрағы:
7.Жұрнағы:
8.Мағынасына қарай:

Бейнетаспадан «Хан Шатыр» ойын-сауық орталығын тамашалау.
-Балалар, біз «Хан Шатыр» ойын-сауық орталығын тамашаладық. Енді саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық.
Автобуспен келе жатырмыз... (Автобуста жүріп келе жатқан қимыл жасау)
Міне, біз «Пирамида» Бейбітшілік пен келісім сарайына да келіп жеттік. Кірмес бұрын біз келесі тапсырманы орындауымыз керек.
Тапсырма: Сан есімдерді тап. Венн диаграммасы арқылы салыстыр.

«Пирамида» Бейбітшілік пен келісім сарайы

Пирамида іспеттес етіп тұрғызылған сарай 2006 жылы 2 қыркүйекте салтанатты түрде ашылды.Оның табан қабырғасының ұзындығы 62 метр, ауданы 25,5 мың шаршы метр. Ғимарат ағылшын архитекторы Н.Фостердің жобасымен салынған.
Бейбітшілік пен келісім сарайында Қазақстан халықтары ассамблеясы, ұлтаралық және дінаралық келісім орталығы, мұражай, 1,5 мың орынды опера залы орналасқан.

Венн диаграммасы

Екі мың алты Ұқсастығы Жиырма бес бүтін оннан бес

Сабақ қорытындысы

Есептік
сан есім
Реттік
сан есім Жинақтық
сан есім Топтау
сан есім Бөлшектік
сан есім Болжалдық
сан есім

1-тапсырма: Мәтінді оқы. Сан есімдерді тауып, сөзбен жаз. Құрамына қарай ажырат.

Бәйтерек монументі
Бәйтерек монументі Астана қаласының сол жағында орналасқан. Оның биіктігі - 97 метр. Бәйтерек кешенін салу идеясының авторы – Қазақстан Республикасының президенті Н.Ә.Назарбаев. Кешен 3 бөліктен тұрады. Бірінші бөлігі – жер асты бөлігі, екінші бөлігі – ұзын темірден жасалған ортаңғы бөлігі, үшінші бөлігі – Бәйтеректің төбесіндегі үлкен дөңгелек шары. Ал дөңгелек шардың ішінде Елбасымыздың қолының ізі бар тас орналасқан. Бәйтерек – Астана символы.

Дара сан есім Күрделі сан есім

2-тапсырма: Мәтінді оқи отырып, семантикалық картаны толтыр.
«Думан» ойын-сауық орталығы
«Думан» ойын-сауық орталығының құрылысы 2004 жылдың ақпанында салына бастады. Құрылыс мерзімі 24 айға жоспарланған болатын. Дегенмен құрылыс 13 айда аяқталды.
Кешеннің биіктігі – 4,75метр. Шеңбер көлемі – 90 метр.
Ал «Думан» ойын-сауық орталығының Мұхитаралының (Океанариум) су қоры су қоры
3 000 000 литрді құрайды. Оны әзірлеу үшін 120 тонна теңіз тұзы қажет болды. Мұнда жұмыр жердің әр түкпіріндегі теңіз жәндіктерінің 100-дей түрінен тұратын 2000-ға жуық теңіз тұрғындары тіршілік етуде.
Мұхитарал қалыңдығы 7 см акрил шынысынан жасалған 70 метрлік дәлізі бар, 11 аквариумы бар екі үлкен көрме аймағынан тұрады. Бірінші көрме аймағында Оңтүстік Америка мен Оңтүстік Шығыс Азияның тұщы суларын мекен етушілер қойылған. Екінші көрме аймағында атбалықтар, теңіз инелері, сиырбалықтар, итбалықтар назарға ұсынылады.
Семантикалық карта
Сан есім түрлері:

Мысалдары: Есептік
сан есім Реттік
сан есім Жинақтық
сан есім Топтау
сан есім Болжалдық
сан есім Бөлшектік
сан есім
Екі мың төртінші +
Жиырма төрт
Он үш
Төрт бүтін жүзден жетпіс бес
Тоқсан
Үш миллион
Жүз жиырма
Жүздей
Екі мыңға жуық
Жеті
Жетпіс
Он бір
Екі
Бірінші
Екінші

3-тапсырма: Мәтінді оқы. Асты сызылған сан есімге сызба бойынша толық кешенді талдау жаса.

Хан Шатыр – Қазақстанның астанасы Астана қаласындағы ірі ойын-сауық және сауда-саттық орталығы. Хан Шатыр 2010 жылы 5 шілдеде Астана күніне орай ашылған. Нысан негізінен берік те тұрақты монолиттік металл қондырғылардан тұрады. Металл қондырғылардың жалпы салмағы 2300-дей тонна, ал шатырдың биіктігі 150 метр. Хан Шатырдың ішкі көлемі 110 000 шаршы метр аумақты алып жатыр.
Бесінші

1.Құрылысына қарай:
2.Құрамына қарай:
3.Тұлғасына қарай:
4.Грамматикалық мағынасы:
5.Лексикалық мағынасы:
6.Сұрағы:
7.Жұрнағы:
8.Мағынасына қарай:

4-тапсырма: Сан есімдерді тап. Венн диаграммасы арқылы салыстыр.

«Пирамида» Бейбітшілік пен келісім сарайы

Пирамида іспеттес етіп тұрғызылған сарай 2006 жылы 2 қыркүйекте салтанатты түрде ашылды.Оның табан қабырғасының ұзындығы 62 метр, ауданы 25,5 мың шаршы метр. Ғимарат ағылшын архитекторы Н.Фостердің жобасымен салынған.
Бейбітшілік пен келісім сарайында Қазақстан халықтары ассамблеясы, ұлтаралық және дінаралық келісім орталығы, мұражай, 1,5 мың орынды опера залы орналасқан.

Венн диаграммасы

Екі мың алты Ұқсастығы Жиырма бес бүтін оннан бес

5. Сабақ қорытындысы

Есептік
сан есім
Реттік
сан есім Жинақтық
сан есім Топтау
сан есім Бөлшектік
сан есім Болжалдық
сан есім
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.