Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Савод таълими -

Савод таълими

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1313 | Размер: | Автор: гость
. Оңт. Қаз. обл .Түркістан қаласы. М.Әуезов атындағы жалпы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Байметова Гулжамал


Савод таълими
Мавзу: Қизилиштон 31 – 33 машқлар.
Дарснинг мақсади: а) Болаларнинг оғзаки ва езма нутқини устириш,
чиройли езиш малакаларини ошириш.
б) Қушларнинг фойдаси хақида тушунча бериш.
Қизилиштон қуши хақида маълумот бериш.
Матнни ифодали уқишга ургатиш.
в) Табиатни севишга ургатиш, қушларга озор
бермасликка тарбиялаш.
Дарснинг услуби: Савол жавоб.
Дарснинг тури: Уйин дарси.
Дарснинг жихози: Мавзуга оид қизилиштон қушининг расми, буклетлар, рангли расмлар.
Фан аро боғлаш: Дунетаниш, мусиқа, расм, математика.
Дарснинг бориши.
1. Синфга кириб болалар билан саломлашиш.
2. Давоматни текшириш.
3. Уқув қуролларини куриб чиқиш.
4. Психологик тайергарлик.
5. Яхши тилаклар айтиш.
6. Уйга вазифани сураш.
7. Синфни гурухга булиш. Қалдирғоч, Қарға ва Қизилиштон гурухи.
Уйга вазифа 29 – машқ. Топишмоқларни езиш ва жавобини топиш. Унли товушларнинг тагига чизиш. 5 -6 уқувчидан уйга вазифа суралади. Уйга вазифага оид саволлар берилади.
1. Алифбеда хаммаси булиб нечта харф бор?
2. Унли харфлар нечта?
3. Ундош харфлар нечта?
4. Мактаб сузини буғинга булинг?
Уйга вазифа юзасидан «ким топқир» уйини утказилади. Бу уйинда хар гурухдан икки уқувчи қатнашади. Бу уйинда кичкина тупчаларга балл езилади. Болалар тупчани танлашади. Тупчани танлаган болага савол берилади. Баллни куп йиққан гурух ғолиб хисобланади.
Уйга вазифа топишмоқлар мавзусини уқувчилар уқиб беришади.
Кур ва эсингда сақла уйини.
Хар хил рангли расмлар курсатилади. 1 минут давомида. Болалар шу курган расмларини диктант қилиб езишади. Қайси гурух куп ва туғри езишган булса балл билан бахоланади.
Физминутка утказилади.
Янги мавзу.
Қjиwзsиdлvиlшwтqоgн.
Болалар, доскага қаранг, бу ерда бизга нотаниш булган харфлар бор экан. Шу харфларни олиб ташлаймиз. Қандай суз хосил булди?
Қизилиштон. Жуда туғри. Бугунги янги мавзунинг номи Қизилиштон экан. Энди сизларга саволим бор.
1. Қизилиштон бу нима?
2. У қаерда булади?
3. Қизилиштон қандай фойда келтиради?
4. Қизилиштон сузида нечта унли бор?
Шу саволларга қайси гурух уқувчилари куп ва туғри жавоб берса балл билан бахоланади.
Қизилиштон дарахт танасига қуниб олади. У тумшуғи билан дарахт пустини чуқилайди. Дарахт пустида қуртлар, капалаклар, қунғизлар булади. Қизилиштон уша зарарли хашаротларни ейди. Ерга тушган хашаротларни майда қушлар топиб олади. Қизилиштон – фойдали қуш.
Уқувчиларга расмлар асосида мавзу гапириб берилади.
32 – машқ. Гапларни кучиринг ва унли харфларнинг тагига чизинг.
Алмати – гузал шахар.
Балхаш – катта кул.
Чимкент – яшил шахар.
Мана шу гаплардаги унли харфларни чизишади.
33- машқ. Ким тез езади уйини.
Мана шу машқ диктант тарзида утказилади. Яъни машқдаги сузлар уқитувчи томонидан айтилади. Болалар эшитган сузларини езишади. Қайси гурух уқувчилари тез езишса балл билан бахоланади.
Қизилиштон мавзусини хар гурух уқувчилари уқиб беришади. Уз тушунчаларини оғзаки гапириб беришади.
Уз урнини топ уйини.
Бешта қоғозга мана шу сузлар езилади: ейди, уша хашаротларни Қизилиштон, зарарли.
Хар бир сузни уз урнига топиб қуйиш керак. Шунда янги мавзудаги битта гап келиб чикади.
Дарсда куп балл йиққан гурух ғолиб хисобланади. Дарста яхши қатнашган уқувчилар бахоланади.
Уйга вазифа 31 – машқ.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.