.
.
Пәні: Қазақ әдебиеті Сыныбы: 6Ә Сатыбалдина Перизат Алимханқызы Ш.Құдайбердіұлы «Адамдық борышың»
Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 2900 | Размер: | Автор: гостьҚарағанды облысы Балқаш қаласы
С.Сейфуллин атындағы № 7 мектеп-гимназиясының
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Тақырыбы: Ш.Құдайбердіұлы «Адамдық борышың»
Мақсаты: - Ақынның өмірі мен шығармашылығынан мағлұмат беру.
- Өлеңнің мазмұны мен идеясын меңгерту. «Борыш» ұғымына талдау арқылы жете түсінік беру.
- Өз елінің қамын ойлайтын, өз ісіне жауап бере алатын,адал қызмет атқаратын бәсекеге қабілетті тұлға тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже:- Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсіне отырып,тереңірек ойлауға талаптанады.
-Сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады.
-Кейбір оқушылар топтың көмегімен берілген тапсырманы орындайды.
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту мен оқуда ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Уақыт
(мин) Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Стратегиялар Ресурстар
І. Кіріспе (5 мин) Әлеуметтік өзара қарым-қатынасты құру сатысы Шаттық шеңбері
5мин Оқушылармен сәлемдеседі, психоло гиялық ахуал туғызады Мұғаліммен амандасу.
Сынып болып іс-әрекет жасау. Шеңбер құрып, жылы лебіздерін білдіреді. Бүгінгі күнге сәттілік тілейді. Мадақтау Психологиялық ахуал.
Бүгінгі сабаққа жылы лебіздерін білдіреді
Музыка
ІІ. Тұсаукесер (5 мин) Қызығушылығын ояту.
5мин Топқа бөліну.Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында Дулат, Сүйінбай, Абай өлеңдерінің тармақтарын тарату.
2.Үй тапсырмасын сұрау: «Отыз бірінші» қара сөзін жатқа сұрау «Автордың ыстық орындығына»оқушыларды шақырады. Топта белсенділік көрсеткен оқушыларды, үнсіз оқушының жұмысқа араласуын
қадағалайды. Өлең тармақтары бойынша шумақ құрап,кімнің өлеңінен үзінді екенін тауып, топқа бөлінеді.Топ басшысын сайлау . Топ басшысына көп сөйлемейтін, қабілеті төмен оқушыны сайлайды.
Топ ұстанымын еске түсіреді.
Еске түсіру, қорытынды жасау. Бірлесе жұмыс атқару.
А тобындағы оқушылар өздеріне сенеді.Ойланбастан өте жақсы жауап береді. В және С тобындағы оқушылар қызығып Ыстық орындыққа отырады. С тобындағы оқушы біраз бөгеліп жатқа айтады. Жарайсыңдар!
Үй жұмысы
бойынша
бағалау. Топқа бөліну.
«Дулат», «Сүйінбай», «Абай» болып, бірлесе жұмыс істеу үшін топқа бөлінеді
ХІХ ғасырдың ірі өкілдері жазылған топ аттары . Маркер және А4 қағазы.
Орындық
ІІ. Негізгі бөлім (30 мин) Мағынаны тану сатысы . Ой толғаныс сатысы
5 мин
Білу. Сен білесің бе? Интербелсенді тақтадан Ш.Құдайбердиевтің портретін жасыру.
Оқушылар миға шабуыл жасайды. Жасырылған суретті табуда,ой-пікір айтуда белсенділік танытады.
Мадақтау
Миға шабуыл, ой қозғау
Интербелсенді тақта
5 мин Түсіну.
Қазақтың өлеңінің пірі болған,
Халқының сөзін айтар ұлы болған.
Абайдың аманат қып беріп кеткен.
Шәкәрім түсірмеген туын қолдан
С.Мәуленов
Ол кім?- деген сұрақ қойылады.Әр топқа ментальды карта ұсыну Оқушылар кітаппен жұмыс жасайды.Ол кім? деген сұраққа жауап іздейді.Ментальды карта толтырады.Ортаға шығып, топтан біреу қорғайды. Формативті бағалау. Бағдаршам Түсінік карта Ватман,түрлі-түсті маркерлер
5 мин
Қолдану. Оқушылардың сауатты, мәнерлеп оқуларын қадағалау.1. «Адамдық борышың» өлеңін мәнерлеп оқу.
2.Түсіндірме сөздікпен жұмыс.
3.Өлеңді қаншалықты түсінгендерін білу үшін деңгейлік сұрақтар беру.
Жд. «Адамдық борышың»өлеңі туралы өз пікірің?
Од. “Ақ жолдан айныма” сөз тіркесінің мағынасы қандай?
Тд. Қандай істерден аулақ болу керек?
Оқушылар мәнерлеп оқиды,
өлеңді тізбектей оқиды. Түсіндірме сөздікпен жұмыс жүргізеді.Жоғары деңгей, орта деңгей,төменгі деңгей сұрақтарын орындайды.
Бас бармақ
Оқулықпен жұмыс.
• мәнерлеп оқу
• іштей оқу;
• тізбектей оқу;
Деңгейлік тапсырмалар Оқулық
5 мин
Қолдану. Оқушылардың сауатты, мәнерлеп оқуларын қадағалау.1. «Адамдық борышың» өлеңін мәнерлеп оқу.
2.Түсіндірме сөздікпен жұмыс.
3.Өлеңді қаншалықты түсінгендерін білу үшін деңгейлік сұрақтар беру.
Жд. «Адамдық борышың»өлеңі туралы өз пікірің?
Од. “Ақ жолдан айныма” сөз тіркесінің мағынасы қандай?
Тд. Қандай істерден аулақ болу керек?
Оқушылар мәнерлеп оқиды,
өлеңді тізбектей оқиды. Түсіндірме сөздікпен жұмыс жүргізеді.Жоғары деңгей, орта деңгей,төменгі деңгей сұрақтарын орындайды.
Бас бармақ
Оқулықпен жұмыс.
• мәнерлеп оқу
• іштей оқу;
• тізбектей оқу;
Деңгейлік тапсырмалар Оқулық
3 мин
Сергіту сәті. Оқушылармен бірге қимылдарды жасайды Көрсетілген қимылдарды жасайды.
Жарайсыңдар! Сергіту сәті слайдта көрсетілген қимылдар
Таныстырылым
Талдау.
Абай тобы- Венн диаграммасымен жұмыс жүргізу.
Дулат тобы- 5 жолды өлең құрастыру.
Сүйінбай тобы- Өлең құрылысына талдау жасау
Топпен жұмыс жүргізеді, Абайдың «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңімен Шәкәрімнің «Адамдық борышың»өлеңін салыстырады, 5 жолды өлең құрастырады,өлең құрылысына талдау жасайды. «Бағдаршам» бағалауы
«Венн диаграммасы», «Синквейн» әдісі,
«Сатылай кешенді талдау»әдісі Постер,түрлі-түсті маркерлер.
5 мин Жинақтау.Сабақты қорыту , бекіту мақсатында «Адамдық борышың» және « Шын бақыт»дегеніміз не? түсінік картасын сызғызу.INSERT әдісімен жұмыс
Топпен жұмыс жүргізеді,түсінік картасын сызады,постерді ортаға шығып қорғайды.Жеке жұмыс INSERT әдісімен жұмыс жүргізеді. «Жапон» бағалауы Түсінік карта, «INSERT»әдісі Постер,түрлі-түсті маркерлер
5 мин Қорытынды
Бағалау. Көрші топты бағала:
1.Топтың белсенділігі.
2.Уақытты тиімді пайдалануы.
3.Шығармашылық жұмысты орындауы Топ көшбасшысы критерийлер мен дискрепторлар арқылы көрші топты бағалайды. Критериалды бағалау Интербелсенді тақта,қағаз,қалам
2мин Үй тапсырмасын беру
Кері байланыс.«Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім» 1.«Адамдық борышың » өлеңді жаттау
2. «Менің борышым»
тақырыбына эссе жазу
Оқушылар әр топтың жұмысын ерекшелеп екі жұлдыз береді және толықтыратын жерлері болса ұсыныс айтады. Сабақтан алған әсерлерін ортаға салады. Бағалау парағына екі жұлдыз , ұсыныстарын жапсырады. Қабілеті жоғары оқушылар сабақтан алған әсерін толық әрі еркін жеткізеді.Қабілеті төмен оқушы сабақтан алған әсерін айтуға тырысады
Үйге тапсырма.
Рефлексия Күнделік
Бағалау парағы
Пәні: Қазақ әдебиеті Сыныбы: 6Ә Сатыбалдина Перизат Алимханқызы
Қарағанды облысы Балқаш қаласы
С.Сейфуллин атындағы № 7 мектеп-гимназиясының
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Тақырыбы: С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып»
Мақсаты: - Ақынның өмірі туралы мағлұмат беру,қоғамдағы өз орнын тани білу қабілетін дамыту,елін сүюге,адалдыққа,ғылым-білімді меңгерген көкірегі ояу азамат болуға тәрбиелеу, өзіндік «менін»ояту
Күтілетін нәтиже:- Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсіне отырып, тереңірек ойлауға дағдыланады,сыни тұрғыдан ойлау арқылы өзіндік пікірлер қалыптасады,топпен жұмыс барысында оқушылардың таланттылығы анықталады
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту мен оқуда ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Стратегиялар Ресурстар
І. Кіріспе (5 мин) Әлеуметтік өзара қарым-қатынасты құру сатысы Шаттық шеңбері
3мин Оқушылармен сәлемдеседі, өзара көңіл күйімен бөліседі,сөйлеседі.
Мұғаліммен амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.
Экранда жазылған өлеңді айта отырып, қимылдар жасайды. Мадақтау. Шаттық шеңбері
Өлең экранда
жазылған. музыка
ІІ. Тұсаукесер (5 мин) Қызығушылығын ояту.
7 мин
Қиылған суреттерді бөліп береді.
Оқушылардың топтарға орналасуын қадағалайды.
2.Үй тапсырмасын сұрау: «Адамдық борышың» өлеңін жатқа сұрау және «Менің борышым» эссе«Автордың ыстық орындығына» оқушыларды шақырады Қиылған суреттерді құрастырып, топқа бөлінеді.Топ басшысын сайлау және топ атын жазып қою.
Өлеңді және эссені «Автордың ыстық орындығына»орындайды. «Сізден сұрақ, бізден жауап»бір-біріне сұрақ қою арқылы үй тапсырмасын пысықтайды.
Жарайсыңдар!
Мадақтау Оқушылар бірлесе жұмыс істеу үшін топқа бөлінеді.
Қиылған суреттерді құрастыру керек
«Автордың ыстық орындығы» Постер
Маркер суреттер
ІІ. Негізгі бөлім (30 мин) Мағынаны тану сатысы . Ой толғаныс сатысы
3 мин Миға шабуыл.
1. Мен адаммын!
2. Адам болу деген не?
3. Адам өмірге не үшін келеді?
4. Менің өмірдегі мақсатым не?
5. Мен келешекте өз өмірімді қалай құруым керек?
6. Жаман адам кім?
7. Біз тамақ ішу үшін өмір сүреміз бе, әлде өмір сүру үшін тамақтанамыз ба? Топпен жұмыс . Әр оқушы сыни ойлап, өз ойларын ортаға салып,сұрақтарға жауап береді. Қызығушылығы пайда болады.Өз ойларын еркін жеткізуге тырысады.
Мадақтау Түрткі сұрақтар қою
Интербелсенді тақта
10 мин Жаңа сабақ.Мұғалімнің кіріспе сөзі С.Торайғыров кім? «Категориялық топтастыру»әдісі бойынша ментальды карта ұсыну.
Өлеңді дауыстап оқып шығады
Оқушыларға тізбектей оқытады.Қиын сөздердің мағынасын оқушылармен бірлесе ашады. Ақынның өмір жолын оқи отыра түсінік картасын сызады, қорғайды.Оқушылар өлеңді дауыстап, мәнерлеп тізбектей оқиды. Түсіндірме сөздікпен жұмыс жүргізеді. «Бағдаршам» бағалауы Кітаппен жұмыс
«Категориялық топтастыру»әдісі, ментальды карта
Интербелсенді тақта,
Ватман, маркер
2 мин Әуенді қояды. Жақсы көңіл күймен билеуін айтады. Әнге билейді.
Жарайсыңдар! Сергіту сәтін жасату
Компьютер.
музыка
5 мин Оқушылардың «Гүл сыйлау»әдісі бойынша дұрыс сұрақ қоюын бақылау
Оқушылар «Гүл сыйлау»әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қояды, жауап береді Басбармақ
« Гүл сыйлау»әдісі
Гүл
5 мин Шәкірт ойы тобы – Синквейн әдісі
Жарлау тобы – өлең құрылысына талдау
Міне, алақай тобы - «Дыбыстар сөйлейді»стратегиясы бойынша жұмыстар жүргізу
Топпен жұмыс жүргізеді. 5 жолды өлең құрастырады,өлең құрылысына талдау жасайды. Сұлтанмахмұт сөзіндегі дыбыстады пайдаланып Сұлтанмахмұтқа мінездеме береді «Бағдаршам» бағалауы
«Синквейн» әдісі,
«Сатылай кешенді талдау»әдісі. «Дыбыстар сөйлейді» Постер,түрлі-түсті маркерлер.
5мин
Тақырыпты пысықтап қорыту.
Адам болу дегенді қалай түсінеміз? түсінік картасын сызу.
INSERT әдісі ойынша жұмыс
Үйге тапсырма беру
Топпен жұмыс . Әр оқушы сыни ойлап, өз ойларын ортаға салады,постер сызып, топтан бір оқушы қорғайды.
«Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңді жаттау
«Кім болам ?» ой толғау жазу
Жапон бағалауы
Ментальды карта INSERT әдісіа
Үйге тапсырма
Постер,түрлі-түсті маркерлер.
Күнделік
IV. Қорытынды (5мин) Кері байланыс Рефлексия
5мин Мұғалім «Өзін өзі бағалау» парағын таратады. Бүгінгі сабақ бойынша ойларын қағазға түсірулерін өтінеді. А,В,С тобындағы оқушыларды бақылайды. Оқушылар өзін өзі бағалайды. Кестеге толтырады. А,В тобындағы оқушы ойын ашық жазады. С тобындағы оқушы ойын жазуға ынталанады.
Рефлексия
-Маған бәрі түсінікті
-Мен есте сақтадым.
-Түсінбедім.
-Сұрақтар пайда болды? Бағалау парағы,
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.