Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Суды қорғау. -

Суды қорғау.

Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1471 | Размер: | Автор: гость
. ОҚО, Түркістан қаласы, №18 Ж.Еділбаев атындағы мектеп гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Ордабаева Ұлбосын

Дүниетану

1-сынып

Сабақтың тақырыбы: Суды қорғау.
Сабақтың мақсаты:
1.Судың адам өміріндегі маңызы, оны қорғау туралы оқушылардың білімдерін қалыптастыру.
2.Дүниетанымын, ой-өрісін, пәнге деген қызығушылығын дамыту.
3.Оқушыларға экологиялық білім мен тәрбие беру арқылы олардың, табиғатты қорғау сезіміне тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ой жинақтау, проблемалық ізденушілік.

Сабақтың көрнекілігі: сызбалар, тыйым сөздер, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, Венн диаграммасы.

Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
1. «Өзен және көлдер» мәтінінің түсінігін айту.
2. Өз ауылымыздағы өзен жайлы жазып келген әңгімелерін оқыту.
3. Өткенді бекіту су туралы өткенді Венн диаграммасы арқылы қорыту.

Адам өмірі мен табиғттағы судың маңыздылығы.

Адам өмірі Табиғат

ІІІ.Жаңа сабақ.
1.Кіріспе әңгіме.

Табиғатты қорғау-азаматтық парыз. Балалар, сендер табиғатпен дұрыс қарым-қатынас жасай білулерің керек. Дұрыс қарым-қатынас дегеніміз ағаштардың бұтақтарын сындырмау, көшеге лас қоқыстарды тастамау, су көздерін былғамау, жануарларды қорғау, күшік, мысықтарды жәбірлемеу, құстардың ұясын бұзбау. Егер осы айтылғандар дұрыс орындалмайтын болса, біздің қоршаған ортамыз өзгеріп, өмірімізге қауіп төнеді. Жануарлардың , құстардың адамдар үшін пайдасы өте зор. Адамдар үй жануарларының етін, сүтін тамаққа пайдаланады, жүнінен киімдер жасайды. Құстар зиянды құрт-құмырсқаларды жеп тазалайды. Біз оларға ұя жасап, қосымша қоректендіруіміз керек. Ағаш көшеттерін отырғызып, бөлме өсімдіктеріне су құйып, күтсек, олар бізге таза ауа бөледі.

2.Ендеше сусыз тіршілік жоқ және су тапшылығы жайлы жазып келген шығармаларыңды оқып беріңдер.

3.Адам суды өз қажетіне, өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы үшін пайдаланады. Олай болса біздің еліміз суды қалай пайдаланады? Ауыз сулар бүлінуде. Суда ұлы заттар өте көп.

4.Судың ластану жолдары, денсаулыққа әсері. Сызбамен жұмыс.

завод
Кен орындары темір жол


жуындылар өнеркәсіп

мұнай өнеркәсібі шахта

судың маңайына
күл-қоқыстар төгу.

Лас судағы зиянды заттар.

5.Ластанған суды тазарту жолдары.



сүзу
қайнату
хлорлау

тұндыру.

6.Оқулықпен жұмыс. (тізбектей оқыту)

7. Топтық жұмыс туралы.

І топ. Жұмбақтар
ІІ топ. Мақал-мәтелдер
ІІІ топ. Тыйым сөздер
ІҮ, Сабақты қорыту
1. Су туралы ойларын айту.
2. Лас судағы улы заттарды атау
3. Ережелер: 1.Қайнамаған суды ішпе «
2.Суды ластама
3.Суды үнемде

4.Суда малтып үйрен

5. Суды қорғау туралы заң және стандарт бар. Ірі өндірістерде, суды көп мөлшерде пайдаланатын қалаларда жуынды суды тазартатын қондырғылар қойылған. Мысалы, жер бетіндегі су қоймаларына жыл сайын 500 миллиард текше метр тазартылған су қосылады.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.