Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
. ОҚО.Шардара ауданы.Ұзын-Ата ауылы
Ұзын-Ата жалпы орта мектебі 8 сынып 14.12.13 ж
Тарих пәні мұғалімі: Егембердиев Қуаныш Архарбекұлы

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Махамбет пен Исатай бастаған көтерілістің себеп-салдары, нәтижесі,тарихи маңызын, Исатайдың өміре тоқталу.
Дамытушылық: Оқушылардың осы сабаққа деген белсенділігін,қызығушылығын арттырып,ойлау,сөйлеу,ізденімпаздық қасиетін арттыру,. Жеке және ұжымдық жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру
Тәрбиелік: оқушыларды өз елінің бабалары сияқты елін қорғауға,ерлікке,Отанын құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың әдісі: баяндау,сұрақ-жауап,топпен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: Әдебиет, География.
Сабақтың көрнекілігі: Махамбет пен Исатайдың суреттері,қосымша әдебиеттер,карта.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Сабақты бекіту және қорытындылау.
1 Ой қозғау.
2 Мағынаны тану.
3 Топпен жұмыс.
4 Хронологиялық тізбек.
5 Бәрін білгім келеді.Ойыны.
6 Оқушы шығармашылығы
7 Ой – толғаныс Венн диаграммасы.
1 Ой қозғау кезеңі.
1. Көтеріліс дегеніміз не ?
2. 18 ғ Қазақстанда қандай көтерілістер болды?
3. Кіші жүз қазақтары қандай көтерілістерге қатысты.
4. Бөкей Ордасы қандай орда,қай жерде орналасқан ?
5. Исатай кім ? Махамбет кім ?
2 Мағынаны тану
Көтерілістің шығу себебі,басталуы.
3. Топтық жұмыс.
1. Көтерілістің барысы.
2. Көтерілістің жеңілу себебі,тарихи маңызы.
4. Хронологиялық тізбек
1801ж 11 наурыз
1815ж
1824ж
1836ж
1837ж 15 қараша
1838ж 12 шілде
1845ж
1846ж
5.Бәрін білгім келеді ойыны.
1.Исатай батырдың қайтыс болған жері.Ақбұлақ
2.Тұңғыш конституция қашан қабылданды.1993ж 28 қаңтар
3.Төл теңгеміз қашан дүниеге келді.1993ж 15 қараша
4.Ішкі Орданы құру туралы жарлыққа қол қойған Ресей монархы.1 Павел
5.Қазіргі қолданыстағы Ата Заң қашан қабылданды.1995 ж 30 тамыз
6.Еліміздегі заң шығарушы орган парламент.
7.Исатайды ұстап берушіге қандай сый белгіленді.
8.Қай жылы Қ.Р-Ң тәуелсіздік заң қабылданды.1991ж 16 желтоқсан.
9.КСРО – дан қанша мемлекет тәуелсіздігін алды.
10.М.Өтемісұлы кіммен жақын таныс болды.
6. Оқушы шығармашылығы.
Исатайдың өмірі,жанұясы,кескіні
Венн диаграммасы

И.Тайманұлы М.Өтемісұлы С.Датұлы
старшын Ұлт-азаттық көтеріліс басшылары Он төрт жылға созылды
Беріш руынан Екі жақты шайқас жүргізген Есім хан өлтірілді
Ұйымдаспаған түрде қару жарақтың тең болмауы Нұралы хан өлтірілді
Байбақты руынан
1836-1838ж 1783-1797ж
7.Портреттер сөйлейді.
Суреттегі адамның аты жөнін атап,өмірбаянына тоқталу.
8.Бұл кімнің сөзі
Мәнерлеп оқи отырып ,кеспе де берілген жырдың кімнің сөзі екенін анықтау
9.Сабақты қорытындылау
Оқушылар бүгінгі сабақта білгенін,үйренгенін,алдағы уақытта не білгісі келетінін кестеге топ болып жазып қорғайды.
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма § 18
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.