.
.
Оңтүстік Қазақстан облысы, Шымкент қаласы, С.Көбеев атындағы №56 жалпы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Сартбаева Катира Унгарбековнаның математика пәнінен “Жадвалли, жадвалдан ташқари оғзаки ва ёзма ҳисоблашлар” тақырыбында 4-сыныпқа өткен ашық сабағы. Жадвалли, жадвалдан ташқари оғзаки ва ёзма ҳисоблашлар
Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1401 | Размер: | Автор: гостьМатематика
Мавзу: Жадвалли, жадвалдан ташқари оғзаки ва ёзма ҳисоблашлар
Дарснинг мақсади:
а/ Ўтган мавзуларни такрорлаш ва мустаҳкамлаш
б/Ўқувчиларнинг фикрлаш қобилиятларини ва мустақил ишлаш малакаларини
ривожлантириш.
в/ Ўқувчиларни инсонпарварликка, меҳрибонликка, тежамкорликка тарбиялаш.
Дарснинг тури: аралаш дарс
Дарс усули: Савол-жавоб, мусобақа.
Дарснинг жиҳози: Интерактив доска, топшириқлар, тенге нусқалари, «ҳайрия яшиги»,мультфильм.
Дарснинг бориши:
І. Ташкилий қисм:
а\ Дасрга психологик тайёрлаш
б\ Синфни гуруҳларга бўлиб, сардорларини сайлаш.
ІІ. Уй вазифасини текшириш ва мустаҳкамлаш.
а\ Мисоллар ўқиб текширилади / 11 -14- мисоллар
б\Дафтарлар алмаштирилади ва математик диктант ёздирилади.
18000:3000 45900:900 1500*2 33300*3
ІІІ. Янги дарс:
Ўқувчилар, бугунги дарсимизга қишлоғимиз касбкорлари ҳомийлик қилади. Ҳар бир бажарилган топшириқлар учун ўз совғалари бор. Топшириқларни тўғри ва тез бажаришга ҳаракат қилайлик.
а\ “Яширин сўз” топшириғи бажарилади.
125 * 8
0
250*40
Н
400*125
П
5000: 200
Е
505*20
С
3264 :32
Р
6060 : 60
А
6428 – 1428
Ж
Жавоби: Персонаж
Персонаж сўзининг маъноси тушунтирилади.
б\ “Алдар көсе” мультфильмидан парча томоша қилинади.
Мультфильм қаҳрамони ким? Алдар кўса образидан қандай инсон тасвирини кўрдингиз?
Саволларга жавоб олинади.
Алдар кўса сизлардан “ Ҳайрия жамғармасига” ўз улушларингизни қўшишларингизни хоҳлайди.
- Ҳайрия жамғармасидаги маблағ нима учун ишлатилишини биласизларми? /Ўқувчилар жавоби\
- Қани унда Алдар кўсага ёрдам берайлик.
в/ Дарслик билан ишлаш: 2-мисол / ҳар бир тўғри бажарган ўқувчи 500 тг олади/ Доскада тушунтирилиб ечилади.
Келаси топшириқ гуруҳларга бўлиниб бажарилади. Шунинг учун гуруҳлар ўз номлари билан таништиради.
1- гуруҳ «Хонлар» Бу йил Қозоқ хонлигининг 550 йиллигини нишонламоқдамиз. Шуни эътиборга олган ҳолда, ўз гуруҳимизни “Хонлар” деб номладик.
2- гуруҳ “Ғалаба”“Ғалаба” сўзи инсон дилига мағрурлик, ишончлилик ва дов юраклик бағишлайди. Яқинда Буюк Ғалабанинг 70 йиллигини нишонлаймиз.Бизлар Ғалабанинг – авлодларимиз. Шунинг учун “Ғалаба” деб номладик
3- гуруҳ “Дўстлик”Бу йил Қозоғистон халқлар ассамблеясининг 20 йиллигини нишонламоқдамиз, шунинг учун гуруҳимизни “Дўстлик” деб номладик.
3- мисол / ҳар бир тўғри бажарган ўқувчи 2000 тг олади/
1- гуруҳ (60096 : 12 + 992+12): 300 : 20 2 -гуруҳ 25*4*63+ 46500:62-7050
3- гуруҳ 40800:20+ 412000 : 40 +41200 : 400 *5
4- мисол / ҳар бир тўғри бажарган ўқувчи 5000 тг олади/
1 – гуруҳ 576800 мм +123700мм – 4м 2- гуруҳ 10 т + 20 т * 4 – 56000кг 3 -гуруҳ 28500 см + 645см *9см
г/ Дам олиш дақиқаси:
д\ Мустақил иш / ҳар бир тўғри бажарган ўқувчи 5000 тг олади/
1- гуруҳга 5- масала 2- гуруҳга 6- масала 3 – гуруҳга 7- масала
8- масалага тенглама тузиб ечиш бажарилади. / ҳар бир тўғри бажарган ўқувчи 10 000 тг олади/
IV. Мустаҳкамлаш ва баҳолаш.
а) Ижодий топшириқ. / тўғри бажарган ўқувчи 20 000 тг олади/
Дүкенге жалпы құны 97 875тг болатын бір неше «Алдар көсе» кітабы түсті. Егер дүкенге 85 тен көп, бірақ 90 нан аз кітап түскен болса, бір кітаптың бағасы қандай?
б) Оғзаки ҳисоблаш: (5*24)*2 48000: 8 8246000 : 2000 7дм 5см + 36 см 1мм
/ ҳар бир тўғри бажарган ўқувчи 500 тг олади/
в) Ўқувчилар баҳоланади.
Дарс сизларга ёқдими? Дарсда нималар ўргандик? Қандай ҳулоса чиқардингиз?
Гуруҳлар тўплаган маблағлари ҳисобланиб, гуруҳларга ўринлар берилади.
Биринчи ўрин олган гуруҳга ҳомийлар номидан «Алдар көсе» китоби совға қилинади. Бутун синф ўқувчилари тўплаган маблағларини «ҳайрия яшигига» солишади ва Алдар кўсага бериб, хайрлашади.
V. Уйга вазифа: 9 - 10- мисол / 304- бет/
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.