.
.
“Қармақшы аудандық білім бөлімінің “№ 277 орта мектебі” ЖЕҢІЛ АТЛЕТИКА
Сабақ жоспары | Документы | Қосымша сабақ жоспары Загрузок: 0 | Просмотров: 1230 | Размер: | Автор: гостькоммуналдық мемлекеттік мекемесі
АШЫҚ САБАҚ
ЖЕҢІЛ АТЛЕТИКА
«Эстафеталық таяқшамен жүгіру»
Пән мұғалімі: Қалниязов Балқожа
Бекітемін: Мерзімі: 31.10.2015 ж.
Оқу ісінің меңгерушісі: Уақыты: 10:20
_________ Амантаева Г.М Өтілетін орны: Спорт алаң
«____»______2015 жыл Пәні: Дене тәрбиесі
Сыныбы: 7 «ә»
Пән мұғалімі: Қалниязов Балкожа
Сабақтың тақырыбы: Эстафеталық таяқшамен жүгіру
Сабақтың мақсаты: а)Білімділік: Оқушылардың бойындағы спортқа
деген қызығушылығы мен білімін арттыру.
Эстафеталық жүгірудің әдіс – тәсілдерін үйрету.
ә) Дамытушылық: Оқушылардың денсаулығын нығайту,
пәнге қызығушылығын арттыру, қимыл- қозғалыс
дағдысын дамыту.
б)Тәрбиелік:Оқушылар арасындағы өзара
қарым- қатынасты нығайту,
салауаттты өмір салтына тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: жекелей, топтық, түсіндіру, көрсету, жасату
Құрал жабдықтар: ысқырық, секундомер және эстафеталық таяқшалар
Сабақтың барысы: 1.Дайындық бөлім : 10-15м
2. Негізгі бөлім : 20-26м
3.Қорытынды бөлім: 3-5м
Сабақ
бөлімі Сабақтың мазмұны Уақыт өлшемі Әдістемелік нұсқаулар
І Дайындық бөлім:
Сапқа тұру, сәлемдесу, түгелдеу, сабақтың тақырып, мақсатын түсіндіру.
Орында бұрылу жаттығулары:
оңға, солға, кері.
Жеңіл жүгіру ,бір қатармен.
Жүгіру үстінде орындалатын
жаттығулар:
а) тізені жоғары көтеріп жүгіру,
ә) аяқты артқа сермеп,
б) аяқты алға сермеп,
в) оң жақ, сол жақ жанымен секіріп,
г) жылдамдықпен жүгіру,
д) дем басу.
Орнында жекелей жасалатын жаттығулар:
1.Б.Қ қол белде, аяқ иық көлемінде
Сқ 1 басты алға еңкейтеміз,
Сқ 2.артқа,
Сқ 3.оң жанымызға,
Сқ 4 сол жанымызға иілдіреміз.
2.Б.Қ Аяқ иық көлемінде оң қол
жоғарыда, сол қол төменде
Сқ 1-2 оң қолды артқа сермейміз,
Сқ 3-4 сол қолды ауыстырамыз.,
3. Б.Қ. аяқ иық деңгейінде қол иықта с.б. 1-4 иықтарымызды алдыға, 1-4 артка айналдыру.
4.Б.Қ.Қол желкеде,аяқ иық деңгейінде,1-2 кеудені оңға бұрамыз,3-4 солға бұрамыз.
5.Б.Қ аяқ иық деңгейінде, сол қол белде ,оң қол жоғарыда 1-2 оңнан солға қарай иілеміз, 1-2 солдан оңға иілеміз.
6. Б.Қ. аяқтың арасы иықтың деңгейінен алшақ, кол белде 1-еңкейіп қолдарымызды оң аяққа жеткізу, 2-ортаға,3- сол аяққа, 4- Б.Қ.
7. Б.Қ. аяқ иық деңгейінен алшақ қол белде с.б. 1-2оң аяққа отыру, 3-4 сол аяққа отыру,
8. Б.Қ. Н.Т.Аяқ иық деңгейінде 1- екі қолды жоғары көтеріп артқа шалқаямыз. 2- еңкейіп екі қолды аяқтың басына тигіземіз,3-екі қолды алдыға созып отырамыз,4-тұрамыз.
9. Б.Қ. Н.Т. Түзеу тұрамыз,1- аяқ арасын ашып,қолды жоғары көтеріп секіреміз,2- аяқ арасын қосып, қолды түсіреміз.3-4 қайталаймыз.
10-15м
1-2м
30с
8-10м
7-8р
7-8р
7-8р
5-6р
5-6р
5-6р
5-6р
5-6р
Ара қашықтықты сақтау.Спорттық киіміне мән беру. Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру.
Нақты дұрыс бұрылуына назар аудару.
Барынша тізені жоғары
Өкшені алақанға тигізу.
Аяқ ұшымен орындау.
Иықты толық айналдыру.
Бар екпінмен жүгіру.
Терең дем алып, дем шығару
Дене тік, көзді жұмбаймыз.
Денемізді тік, қолды түзу
ұстап сермейміз.
Денені түзу ұстау. Аяқты иық белдеуімен бірдей алшақ қою.
Денені түзу ұстау,аяқ қозғалмайды.
Денені түзу ұстау,қолды түзу ұстап оңға,солға иілу.
Тізені бүкпейміз,денемізді барынша алға еңкейтеміз.
Кеуде тік, созылған аяқтың тізесін бүкпеу.
Денемізді сәл алға еңкейтіп, сол аяғымызды алға қоямыз.
Денені түзу ұстау.
Қолды түзу ұстау
Тізені бүкпеу
Аяқтың ұшымен секіру.
ІІ
ІІІ
Негізгі бөлім:
1. Оқушыларды сапқа тұрғызып, таяқшаны беру және қабылдау әдістерін айтып түсіндіру, бірнеше рет көрсету.
2. Жүгірген кезде ережені сақтап таяқшамен жүгіру.
3. Таяқшаны сол қолға алып жүгіріп бара жатып, оң қолға айырбастау керек. Қабылдаушы оқушы сол қолмен қабылдап, берген оқушы сол жерде қалады.
4. Оқушыларды екі топқа бөліп, 1-ші топты алаңның басына, 2- ші топты алаңның ортасына қойып, сызықша сызып бойына жалауша белгілеп, 2-ші топ таяқшаны қабылдаушы болып есептеледі. Ысқырық немесе белгі бойынша 1-ші топ жүгіріп барып 2-ші топқа таяқшаны беріп, 2-ші топ қабылдап ары қарай жүгіреді. Осылай жаттығуды ауысып, толық меңгергенше бірнеше рет қайталаймыз.
5. Эстафеталық таяқшамен топқа бөлініп жарыса жүгіру.
6. Жіберген қателіктерді түзету.
7. Қимыл – қозғалыс ойындары.
Бұл ойынға әр командадан үш ойыншыдан шығады. Залдың екі жағында тұрып, бір-бірден залды айналып жүгіріп, келесі ойыншыға таяқшаны береді.
Қай команда этафетаныбұрынаяқтайды, сол команда жеңскежетеді.
Қорытынды бөлім:
1. Сабақты қортындылап тапсырманы жақсы орындаған оқушыларды бағалау.
2. Үйге тапсырма беру.
3. Қоштасу.
20-26м
2-3р
2-3р
2р
3-5 мин
Таяқшаны дұрыс беру және дұрыс қабылдау.
Жүгірген кезде таяқшамен жүгіру.
Таяқшаны түсірмеулерін қадағалау.
Қабылдаушы эстафета таяқшасын беру аймағында елеулі шапшаңдыққа жеткенде ғана қабылдап алуы керек.
Таяқшаны ортасынан ұстамау
Әр топ өз жолымен жүгіру
Оқушыларды бастапқы қалыпқа келтіру
Шапшаңдықты үдетіп 20-40 м-ге 6-8 рет қайталап жүгіру
«Асқабақ» ойыны
Допқа жүгіру, үйшіктен допты алып келесі оқушыға домалату
→ →
☻☺☻☺☻………………………∆
← ●☻
→ →
☻☺☻☺☻………………………∆
6′← ● ☺
1 – шіоқушыүйшіккежүгіріп, келесіойыншығаасқабақты (доп) домалатыпбереді,
2 – шіоқушыасқабақты (доп) қайтаалыпкеліп, келесіоқушығадомалатады. Біріншіжиналған топ жеңімпаз.
Өзіндік талдау
Сабақтың тақырыбы: Эстафеталық таяқшамен жүгіру
Сабақтың мақсаты: а)Білімділік: Оқушылардың бойындағы спортқа
деген қызығушылығы мен білімін арттыру.
Эстафеталық жүгірудің әдіс – тәсілдерін үйрету.
ә) Дамытушылық: Оқушылардың денсаулығын нығайту,
пәнге қызығушылығын арттыру, қимыл- қозғалыс
дағдысын дамыту.
б)Тәрбиелік:Оқушылар арасындағы өзара
қарым- қатынасты нығайту,
салауаттты өмір салтына тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: жекелей, топтық, түсіндіру, көрсету, жасату
Сабаққа оқушы қатысты, оқушы дәрігерлік анықтама бойынша босатылған. Сабақ спорт залда өтті. Сабақтың жоспары күнтізбелік жоспарға сәйкес. Оқушылардың спорт киімдері түгел бар. Білімді бекіту сабағы бойынша сабақтың тақырыбын, мақсатын, қауіпсіздік ережелерін түсіндіріп көрсеттім.Сабақта қолданған әдістер:оқушының қимыл-қозғалыс қабілетін дамытуға, күш қайратын, денсаулығын арттыруға үлес қосады. Сабақ уақытылы, басталып уақылы аяқталды. Сабақта үш топқа бөліп жұмыс істеу әдістерін қолдандым және сабаққа байланысты қозғалмалы ойын өткіздім. Сабақта қойған мақсатыма жетім деп ойлаймын. Сабақтың қорытынды бөлімінде оқушылардың еңбегіне қарай ескертулер, мадақтаулар, айтылды және бағаладым. Оқушылар қауіпсіздік ережелерін сақтады, ешқандай жарақат болған жоқ.
Пән мұғалімі: Қалниязов Балқожа
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.