Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
эргономика ұғымы -

эргономика ұғымы

Сабақ жоспары | Планы | Қысқа мерзімді сабақ жоспары Загрузок: 511 | Просмотров: 2348 | Размер: 594.0 Kb | Автор:
. Күні:
А.С. Пушкин атындағы №6 жалпы орта мектеп
Мұғалімнің аты-жөні: Акаева Назерке Алиаскаровна
Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Эргономика ұғымы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.4.1.1- эргономика міндеттерін ойластыру және шешу (жоғары деңгейде және тиімді болу үшін)

Сабақтың мақсаты - эргономика міндеттерін біледі және жұмыс үстелінің эргономикасын ойластыра алады.
- компьютермен жұмыс жасау барысында іске асыруға болатын және болмайтын әрекеттерді ажыратады
- эргономика міндеттерін ойластырып, алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін практика жүзінде қолданады


Бағалау критерийі Эргономика ұғымының анықтамасын біледі және жұмыс орындарын ұйымдастырады
Компьютермен жұмыс жасау барысында орындалатын әрекеттерді жасай алады
Практика жүзінде алғашқы медициналық көмек көрсете алады
Тілдік мақсаттар
Оқытудың тілдік мақсаты: эргономика ұғымы мен жұмыс орнының эргономикасын түсінеді
Лексика мен терминология: эргономика мен жұмыс орнының эргономикасы үғымдарын қолдана алады

Компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесі не үшін қажет?
Егер оқыс жағдай болса қандай көмек бересіздер?
Компьютерден жағымсыз иіс шыққан жағдайда не істейсіздер?
Құндылықтарға баулу

Компьютермен жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігі ережелерін сақтай отырып, топтық, жұптық, жеке жұмыс орнын ұйымдастыруда жауапкершілікті сезініп, бірі-біріне құрметпен қарау.
Пәнаралық байланыс Қазақ тілі: эргономика сөзінің қазақша мағынасы. психология

Алдыңғы білім
Информатика кабинетіндегі техника қауіпсіздік ережелері

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Ұйымдастыру. Сабақтың басы
3 минут

Сәлемдесу. Сыныптың жұмысқа толық дайындығы; оқушылардың жұмысқа жылдам кірісуі; барлық оқушының зейінінің ұйымдастырылуын қадағалау Оқушыларды «кездейсоқ» топқа бөліп атом және молекула болып екі топқа бөлеміз. Топтық жұмысты орындау үшін бір топта қандай оқушылардың болатыны маңызды емес.
«Мен саған-сен маған» әдісі арқылы үй жұмысын пысықтаймын. (5 мин)
1. Компьютер дегеніміз не?
2. Компьютермен жұмыс істеу қауіпсіздігі туралы не білесіңдер
Оқушылар «атом» деген кезде шашырайды, ал молекула дегенде топтасып, бөлініп отырады.
Сабақтың ортасы
3мин

5 мин

Сергіту әдісі
1 мин
Жаңа тақырып. Эргономика адам ағзасының физикалық және психикалық ерекшеліктерін ескере отырып еңбекке қолайлы жағдай жасау мақсатымен жұмыс орнын тиімді орналастыру туралы ғылым. Жаңа сабақты түсіндіру үшін интерактивті тақтадан «Эргономика міндеттері» тақырыбында бейнеролик көрсетемін.
Саралау. Барлық оқушыларға бірдей бейнеролик көрсетілгенімен әр оқушының ойы әр түрлі болады.
Дескриптор
Эргономика ұғымын біледі
Компьютер кабинетіндегі ережелерді біледі.
Жұмыс орнының эргономикасын жасай алады.

І тапсырма: (топтық жұмыс ).(10 мин)
Оқушылардың жаңа тақырып бойынша білім деңгейін толықтыру мақсатында практикалық жұмыс ұсынамын.
1- топ компьютер орнын жүйелеп, жасақтайды.
2- топ алғашқы жәрдем қорапшасын реттейді
Дескриптор
Берілген тапсырманы топпен орындау
Қажетті құрал саймандарды анықтау
Орнына реттеп қояды

II тапсырма: Жеке жұмыс
Суреттегі жағдайлар неге қауіпті қандай пайдасы бар екендігін оқушылар үлестірме қағазына жазып түсіндіреді.

Жағдай Түсінік Жағдай Түсінік







Дескриптор
Компьютер алдында қалай отыруды біледі.
Жұмыс орнының эргономикасын құра біледі

Көзге, қолға, басқа, білекке жаттығулар жасау.

ІІI тапсырма: (Топтық жұмыс). (10 мин)
«Кластер» әдісі арқылы берілген тақырыптары бойынша екі топ мүшелері постерге суреттер салу арқылы тақырыпты ашып түсіндіреді.
1-топ: «Компьютер кабинетінің эргономикасын дұрыс орындамау салдары»
2-топ: «Компьютер кабинетінің эргономикасын орындаудың қажеттілігі»
Дескриптор
- компьютер кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі.
- оқыс оқиғаның шығу салдарын біледі.
- компьютер кабинетіндегі жұмыс орнының эргономикасын біледі.
-жұмыс орнының эргономикасын ұйымдастыра алады.


Екі жұлдыз бір тілек оқушылар бірін бірі бағадайды


https://www.youtube.com/watch?v=8UdhifoIKsw

Смайликтер арқылы бағалау

Оқулық

Екі жұлдыз бір тілек оқушылар бірін бірі бағадайды

Сабақтың соң «Серпілген сауал» әдісі – бойынша сабақты қорыту мақсатында қойылған сұрақтарға жауап береді. (3 мин)
1. Эргономика дегеніміз не?
2. Жұмыс орнында эргономиканың сақталуы.?
3. Компьютер кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері?
4. Оқыс жағдайда орындалатын іс-әрекеттер?

«Білемін Білдім Білгім келеді» әдісі бойынша оқушылардан кері байланыс аламын.

Бағдаршам арқылы бағалау

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолданамын. «Бағдаршам»
«Екі жұлдыз-бір тілек»
Смайликтер арқылы

Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? рефлексия


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.