Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Ш.Айтматов «Ерте келген тырналар» -

Ш.Айтматов «Ерте келген тырналар»

Сабақ жоспары | Предметы | Әдебиеттен ашық сабақтар Загрузок: 282 | Просмотров: 2514 | Размер: 47.0 Kb | Автор: Тәрбие
. Орта мерзімді сабақ жоспары (2-сабақ) Әдебиет 5-сынып
Пән мұғалімі:Уразова Улдай
Сабақтың тақырыбы: Ш.Айтматов «Ерте келген тырналар» (2-сағат) «Ақсай десанты», «Дайындығыңды баянда» бөлімдері
Сілтеме: Күнтізбелік жоспар
Сабақтың мақсаты: Әңгіменің жаңа бөлімдерімен танысу, мазмұнын түсіну, оқиғаны жүйелі баяндау.
Оқытудың мақсаты: Тақырыпты түсінуге, мәтін мазмұны, кейіпкерлер тағдыры туралы оқушыны ойлануға, өзіндік пікір айтуға, өзін-өзі бағалауға үйрету.
Міндеті: 1.Әңгіме мазмұнын,тақырыбын ашу. 2.Кейіпкерлер іс-әрекетіне баға беруге,оқушы көзқарасы,диалог арасында пікір алмасуды қалыптастыру.
3.Оқушылардың жан-дүниесі,ауыр тағдыр-тауқыметін сезініп қиыншылықты жеңуге уйрену.
Оқыту нәтижесі: 1.Әңгіменің басты тақырыбын,идеясын ашады.
2.Сұрақ қою,диалог құру арқылы пікір алмасуды іске асырады.
3.Соғыс кезіндегі балалардың көрген қиыншылығын сезінеді.
Түйінді идея: Ел болып көтерген жүк жеңіл

Сабақтың барысы:

Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті.
1.Ұйымдастыру

2.Үй тапсырмасын пысықтау Үй жұмысына жауап береді.
Конверттегі сөздерден сөйлем құрастыру. Сол сөйлем арқылы мәтін мазмұнын баяндау.
Қызығушылықты ояту
«Десант» сөзін қалай түсінесің?
Кластер. Кестені толтырады

Тақырыпты хабарлау.»Ақсай десанты»»Дайындығыңды баянда»бөлімі.
Жигсо. 1-4 ке санау ,топқа бөлу.
1.-топқа «Ақсай десанты»
2-топқа «Дайындығыңды баянда»
3-топқа»Ерте келген тырналар»(289-291бет)
4-топқа «Ерте келген тырналар»(2291-293бет)
Сұрақ-жауап
Әр топ бір-біріне сұрақ береді. Сағат тілімен. Оқушылар өз тобында оқып танысады, өз ойын айтып пікірлеседі
Сергіту сәті.
Топтық тапсырма беріледі.
1.Десант кімдер?
2.олар не істеді?
3.Қандай қиындық көрді? 4.Қиыншылық көру себебі не?
Тақырыпты анықтау.
Идеяны ашу

Тақтадан тақырып пен идеяны шығару
Кері байланыс. «Кейіпкерге хат»
1.Сұлтанмұратқа
2.Іңкамал апайға
3.Төраға Тінәлиевке
4.Әкесіне

Рефлексия.
1. Бүгінгі сабақ маған не берді? Не үйрендім?
2. Қандай тапсырмалар ұнады? Оқушылар қатысады.

Топта талқылап,жауап береді.
Тақырып пен идеяны анықтайды.

Постерге түсіреді.

Салыстыру жасайды.

Оқушы хат жазады,оқиды.

Оқушы стикерге жазады

Бағалау
Әр топ басшысы тобын бағалайды. Бағалау парағын ұсынады.
Үйге тапсырма: 1. Жоспар құру
2. Мәтіннен тұрақты тіркестерді табу

Үй жұмысын пысықтау:
1 топқа Шіркін-ай,баяғыдағы Шу каналынан қайтқандағыдай ғып , ойда жоқта төбеден түскендей боп,сап ете қалса ғой.(279-бет)
2 топқа Шалбарының балағын тізеден асыра түріп алды,асау жуасыту оңай шаруа емес.(281-бет)
3 топқа Іңкамал апай терезеден почташыны көріп қалса болды,дереу бір баланы жүгіртіп жібереді.(284-бет)
4 топқа Осы сыныптағы ең үлкені , Сұлтанмұрат, сен екенсің,кәне,сен айтшы...(285-бет)



Тақырып-соғыстың жалпы халыққа ,соның ішінде мектептегі оқушы балаларға түсірілген салмағы мен ауыртпалығы,балалардың бал дәуренін ұрлап , ерте есеюі.
Идея-сол қиыншылықты ел болып бірігіп жеңу,елі үшін адал қызмет ету.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.