.
.
Алматы облысы Ескелді ауданы Елдердің түрлері. Халықаралық ұйымдар.
Сабақ жоспары | Предметы | Географиядан ашық сабақтар Загрузок: 522 | Просмотров: 4909 | Размер: 74.0 Kb | Автор: muniraМектепке дейінгі шағын орталықты
Жетісу орта мектебінің
география және биология пәндерінің мұғалімі
Болысбекова Жарқынай Қыдырбайқызы
Сабақтың тақырыбы: Елдердің түрлері. Халықаралық ұйымдар.
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға елдердің түрлері мен халықаралық ұйымдар туралы жалпы мағлұмат беру.
2. Оқушыларды оқулық, атласты пайдаланып, дағды іскерлігін қалыптастырып, өз бетімен ізденуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып шығармашылыққа баулу.
3. Оқушыларды әдептілікке, ұқыптылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, түсіндіру, әңгімелеу, топқа бөлу арқылы
деңгейлеп оқыту, сыни тұрғысынан дамыту әдістері.
Сабақтың көрнекілігі: дүние жүзінің саяси картасы, кесте-
сызбалар,оқулық, атлас,бағалау парағы, интерактивті тақта, компютер.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың тегі: іздену сабағы.
Пәнаралық байланыс: тарих, әдебиет.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
3. Жаңа сабақты меңгерту.
4. Сабақты бекіту.
5. Үйге тапсырма беру.
6. Бағалау.
2. Үй тапсырмасын сұрау сұрақ- жауап арқылы.
1. Саяси карта дегеніміз не ?
2. Саяси картадағы өзгерістер туралы не білесің ?
3. Саяси картаның қалыптасуы неше кезеңнен тұрады ?
4. Саяси картадағы жаңа, ең жаңа кезең туралы не айтасың ?
5. Бүгінгі сабағымыздың Қазақстанмен қандай байланысы бар ?
3. Жаңа сабақ. 1. Оқушыларға тақырыпты айтып, сабақтың мақсатымен,
өту барысымен таныстыру, топқа бөлу.
2. Кестемен жұмыс. Кесте- сызба нұсқа бойынша дүние жүзі елдері
туралы түсінік беру (интерактивті тақтада көрсетіледі).
Дүние жүзінің саяси картасының объектілері
Тәуелсіз мемлекеттер
Тәуелді аумақтар
монархиялар
Республикалар
отарлар протектораттар Мандаттық аумақтар Шалғайдағы департаменттер мен аймақтар Ассоциалық мемлекеттер
абсалюттік
теократты конституциялы президенттік парламенттік
Мемлекеттік құрылым түрлері
федерациялы унитарлы
3. Топтастыру тәсілімен (сыни тұрғысынан дамыту әісі) оқулықты
қолдана отырып оқушылар өздері «Халықаралық ұйымдарды»
интерактивті тақтада ашу.
4. Үш топұа тапсырма беру. Кітаппен жұмыс.
1- топ. Тәуелсіз мемелекеттер туралы.
2- топ. Тәуелді аумақтар туралы.
3- топ. Халықаралық ұйымдар туралытөмендегі тапсырмаларды орындау.
Істелінетін
жұмыс
1- топқа 2- топқа 3- топқа
1- тапсырма
ВЕНН
диограмасы
Монархия мен Республиканың ұқсастығы мен айырмашылығы Отарлар мен Протектораттардың ұқсастығы мен айырмашылығы ЮНЕСКО мен ФАО- ның ұқсастығы мен айырмашылығы
2- тапсырма
ауызша
Абсалютті теократты конституциялы монархиялар мен Президенттік Республикалар туралы түсініктерін ортаға салу Мандаттық аумақтар мен Ассосациялық мемлекеттер туралы түсініктерін ортаға салу БҰҰ қашан құрылды. Штаб пәтері, мақсаты мен міндеттері туралы сұрау
3- тапсырма
Картамен жұмыс
Федерациялы, унитарлы туралы түсініктерін сұрау. Екі унитарлы.екі федеративті мемлекетті картадан көрсету Шалғайдағы департаменттер мен аймақтар туралы ойын айтып, ол елдерді картадан көрсету ОПЕК. Мұнай ұйымының құрылу уақыты, штаб пәтері, міндеті, оған мүше елдерді картадан көрсету
5. Деңгейлік тапсырма. Картамен жұмыс.
1- деңгей
1.Дүниежүзі елдерін географиялық орнының ерекшеліктеріне қарай топтастыру.
2.Картаны және оқулықты пайдалана отырып, алып жатқан аумағы бойынша ең үлкен елдерді картадан тауып көрсету.
« Егер мен президент болсам » ой – толғау.
2- деңгей
1. АҚШ, ГФР, Франция, Ұлыбритания, Жапония елдерінің ұқсастығы неде ?
2.Төмендегі аталған елдердің қайсысы республикалық басқару түріне жатады Болгария, Полша, Франция, Ұлыбритания, Жапония, Сауд Арабиясы.
3 –деңгей
1. Төмендегі аталған елдердің қайсысы Федерациялық әкімшілік,
территориялық құрлысы бар елдер ? Ұлыбритания,Куба, АҚШ,
Франция, Үндістан, Бразилия.
6. Бкеіту: 1- топ. Тесті орындайды.
1. Дүние жүзінің қазіргі саяси картасының қатарына қанша ел мен
аумақ жатады ?
а. 300 б. 415 в. 267 г. 191
2. Дүние жүзінің тәуелсіз мемелекеттерін мемелекеттік құрылымы бойынша монархиядан басқа неге бөледі ?
а. федерациялы б.республика в.унитарлы г. теократты монархия
3.2000- жылғы санақ бойынша қанша тәуелсіз мем-р бар ?
а. 215 б. 361 в. 191 г. 217
4.Монархиялық мемлекеттерде жоғарғы өкімет билігі кімнің
қолында ?
а. президент б.кароль в. парламент г. хан
5.Қай монархиялық мемлекетте мемлекет басшысы дін қызметін атқарады ?
а. теократтық . в. унитарлы б. абсалюттік г. федерациялы
6.Мына елдердің қайсысы тәуелді аумақтарға жатады ?
а. Малайзия в. Бруней б. Нигерия г. Мартиника
7.1919 жылы құрылған Ұлттар Лигиясы қай жылы өз жұмысын
Тоқтатты ?
а. 1945 в. 1939 б. 1925 г. 2004
8.БҰҰ- ға 2000 ж. қанша мемлекет мүше болды ?
а. 188 в. 190 б. 119 г. 215
9.Аргентина қандай мемлекет ?
а. монархиялық в. федерациялы б. унитарлы г.тәуелсіз
10.БҰҰ- ның бас хатшысы Бас Ассамблея қанша мерзімге
тағайындалады ?
а. 4 жыл в. 6 жыл б. 5 жыл г. 7жыл
Тестің жауабы
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
в б В б а г в а в Б
2- топ. Суретті сөзжұмбақты орындайды.
(Суретті сөзжұмбақты шешкенде Тәуелді мемлекет деген сөзшығады.)
3- топ. Сөзжұмбақты орындайды.
1.Әкімшілік- аумақтық құрылыстың түрінің бірі.
2.1994 жылы аралық қандай республика пайда болды ?
3.1948 жылы 38 с. е. қандай республика пайда болды ?
4.БҰҰ- ның білім беру, ғылым және мәдениет жөніндегі арнайы ұйымның атын ата.
1.Дүние жүзінде жер көлемі жағынан 9- орынды алатын мемлекет.
2.Бангладештің астанасы.
3.БҰҰ- ның штаб пәтері.
4.Біз қандай мемлекетпіз ?
Бағалау парағы
Тапсырма
Топ
1 2 3 Қорытынды
баға
1- топ
2- топ
3- топ
Бағалау. 1. Үй тапсырмасын жеке- жеке бағалау.
2.Жаңа сабақты « бағалау парағы » бойынша әр топ жетекшісі
бағалайды.
Үйге тапсырма: 1. Елдердің түрлері. Халықаралық ұйымдар.
2. Абсалютті монархиялы елдерді кескін картаға түсіру.
3. БҰҰ мен Қазақстан арасындағы байланыстар туралы
хабарлама дайындау.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.