Наставник - сайт Открытых уроков. Учителя Казахстана. Образование в Казахстане
.
.
Ауызша  және жазбаша тіл -

Ауызша және жазбаша тіл

Сабақ жоспары | Предметы | Қазақ тілінен ашық сабақтар Загрузок: 464 | Просмотров: 14642 | Размер: 16.6 Kb | Автор: Тәрбие
. Пәні : қазақ тілі
Тақырыбы:Ауызша және жазбаша тіл
Сыныбы: 5
Пән мұғалімі:Бейсенбекова Алима
Мақсаты:

Ауызша және жазбаша тіл туралы білімдерін тиянақтау.
Сөздерді сөз құрамына,мағынасына қарай талдай білуге үйрену.
Сауатты,көркем жазуға, салыстырулар жасауға дағдылану.
Күтілетін нәтиже:
1 Ауызша тіл мен жазбаш тілдің айырмашылықтары туралы біледі.Сөйлем ішінен тауып ажырата алады.
2.Сөздерді сөз құрамына талдай біледі.
3.Сауатты,көркем жазуға үйренеді,тақырыпты басқа тақырыппен салыстыра алады.
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Ой қозғау, топтастыру,
Оқу түрі: Топтық жұмыс ,жұптық жұмыс,жеке жұмыс
Керекті жабдықтар:
Оқулық,кесте, А4 парағы, маркерлер, бағалау парағы. Интербелсенді тақта ,т.б
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері: Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе.

1.Жағымды психологиялық ахуал орнату.
Сыныппен амандасу.Тренинг өту:
Сәлемдесу тренингі (3 мин)
-Салем достым! (амандасады)
-Сен қалайсың? (иықтарынан қағады)
-Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)
-Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)
-Сен келдің! (қолдарын жаяды)
-Жақсы болды!(құшақтайды)
-Бүгін саған сабақта сәттілік тілеймін!(бас бармақтарын көрсетеді)
2.Сыныпты үш тоқа бөлу Қима әріптерден сөз құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
Бағалау парағымен таныстыру.
3. «Он сұрақ» стратегиясын жүргізу.Алдыңғы тақырыпты қысқаша қайталау.Топтарға сұрақтар беру:
1-топ. "Әдеби тіл"деген сөзді қалай түсіненсіңдер?
2-топ.Жазбашы тіл мен әдеби тілдің өзіндік ерекшелігі неде деп ойлайсыңдар?
3-топ.Әр түрлі оқулықтардағы мәтіндерді әдеби тілдің қай түріне жатқызамыз? Оқушылар топқа бөлінеді.

Тренингке қатысады.

Топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасына жауап береді.

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.
Тұсау кесер.

Миға шабуыл (Сабақтың тақырыбын айқындау).
Сөзжұмбақ оқушыларға жасырылады. Ауызша тіл мен жазбаша тіл туралы білетіндерін айтады.
Негізгі бөлім.

І.Шығармашылық топтық тапсырма беру
1-топ."Бүгінгі күннің басты оқиғасы немесе жаңалығы"тақырыбы бойынша хабарлама жасау.
2-топ."Әке мен бала"тақырыбында диалог құру.
3-топ."Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем"тақырыбына түсінік беру.
ІІ.Жаттығумен жұмыс.
12-13-14 жаттығуларды орындату.
Тыйым сөздерді жазу,мағынасын түсіндіру
Дарынды балалармен жұмыс
Шығармашылық жеке тапсырма беру
Ашық және және жабық сұрақтар дайындау.
Қабілеті төмен балалармен жұмыс
Жеке жұмыстар беру. Төмендегі әдеби тілге жалпайтын сөздердің астын сыз.
Қайың, бейқұт, асық, жасық, жала, бышырлату, кәрлен кесе, қазы, әдемі, саң, мұра, шақалақ, шақат ,ада қылу. Оқушылар тапсырманы орындайды, топ ішінде талқылайды.
2 жұлдыз, 1 ұсыныспен топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды .

Тапсырмаларды орындайды.

Оқушы өз шығармасын оқиды. Үздік шығарманы анықтайды.
Қорытын
ды.

Рефлексия
(3 мин)

Бағалау.

Үйден ізденіп келуге: «Серпілген сауал» жаттығуы арқылы жаңа өтілген тақырып туралы топтар бір-біріне сұрақ қояды.
Бағалау. Жоғары деңгейдегі сұрақтар қойған топқа шапалақтан отшашу жасайды.

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы.

1.15-жаттығу
2."Әдеби тіл"тақырыбы бойынша ребус құрап келу
3. Әдеби тілге жатпайтын сөздерді қолданып, қазақтың шешен- билері туралы шағын мәтін құра.
Сұрақтар дайындайды.

Отшашу жасайды.

Өтілген тақырып бойынша
кері байланыс орнатады.

Өз жұмыстарына баға береді.

Тапсырмаларды күнделікке жазып алады.
Скачать методички (классные уроки) для учителей по разным предметам: история, литература, физика. Как провести урок с учеником, вам поможет грамотно составленный план урока. Занятия по математике, литературе, физике, информатике, химии, психологии.
.